Zpátky ve hře

Jack Shakespearow/27. júla 2021/Romány/5 min. čítania

Zpátky ve hře recenzia

Recenzia na audioknihu - Zpátky ve hře, Michal Viewegh

Knižná recenzia: Zpátky ve hře

Autor: Michal Viewegh

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Audiotéka
 • Dĺžka audioknihy: 03hod 23min
 • Interpret: Jiří Dvořák
 • Jazyk: český
 • Typ audioknihy: audiokniha kompletná
 • Kategória: spoločenská próza

Svojská zbierka poviedok, pri ktorej nebude stačiť len jedno vypočutie

Hlavnú postavu, ktorá je spojovacím prvkom trinástich príbehov, si obľúbite, aj keď nechcete. Oskar je svojský a nenapodobiteľný muž, s ktorým ste sa možno stretli v niektorom z predchádzajúcich Vieweghových diel (po prvýkrát sa objavil v diele Povídky o manželství a sexu). Konkrétne v tomto poviedkovom súbore však jeho priaznivci môžu spozorovať isté povahové „novinky“.

Obsah

Oskarovo sebavedomie akoby zázrakom nelieta vo výšinách a k slovu sa dostáva napríklad i pokora. Utopí sa hlavný hrdina v sebaľútosti alebo doslova vstane z popola a opäť to bude ten starý dobrý Oskar?

I keď sa konkrétne poviedky v mnohých ohľadoch líšia, možno tu nájsť pár charakteristických čŕt, ktoré ich spájajú a ktoré sú v jednotlivých príbehoch zastúpené v nerovnomernom pomere. Špecifický Vieweghov humor, ktorý niekedy prechádza až do čiernej roviny, melanchólia, mierna a vtipná absurdita, nadhľad či tragikomika. Zatiaľ čo úvodné poviedky nezapôsobia na poslucháča príliš depresívnym dojmom a skôr tu môžeme pozorovať istú sebareflexiu hlavnej postavy, ku koncu je Oskarov pocit bezmocnosti a fatality – v negatívnom zmysle slova – priam hmatateľný.

Čo teda v audiopoviedkach poslucháč nájde? Napríklad aj pohľad na rozpadávajúci sa vzťah, ktorému evidentne vypršali tie najlepšie roky života, spolu s Oskarom prežije temné ráno, ktoré nasledovalo po nie celkom vydarenom žúre, takisto aj firemný večierok, na ktorý sa hlavný hrdina dostavil len z povinnosti. Na rad prídu aj náhle výpadky pamäti, strata kontroly nad svojimi myšlienkami, obrazmi v hlave či spomienkami…

Ako teda môžete vidieť, atmosféra v poviedkach nie je stagnujúca, no pomaly prerastá do čiernejších odtieňov. Dej má pomerne rýchly spád aj napriek tomu, že je vykladaný prevažne z banálnych situácií či krátkodobých i dlhodobých životných kríz, ktoré autor dopĺňa vnútornými úvahami hlavnej postavy a náhľadmi do jeho psychiky či vnútorného sveta. Dialógy sú tu časté a pôsobia reálne. Kto sa viac zaujíma o život samotného autora, vie, prečo Michal Viewegh zvolil súbor poviedok a čo ho k niektorým udalostiam v (audio)knihe inšpirovalo. Tieto udalosti v jeho živote majú dozaista na svedomí aj menšiu mieru humoru a akúsi vážnosť, ktorá vystupuje do popredia najmä v závere knihy.

Interprét Jiří Dvořák sa s príbehom dokonale zladil. Ani raz som nezaregistrovala nesúlad medzi obsahom a hlasovým prejavom, prípadne iné nezrovnalosti, ktoré by ma pri posluchu iritovali či vyrušovali. Interprét zvládol aj zmenu hlasu a jeho prepožičiavanie jednotlivým postavám. Prerušovaná priama reč bola podaná s taktom a dôrazom, vďaka čomu vie poslucháč bez námahy rozlíšiť výpoveď postavy a rozprávačský dodatok.

Súbor audiopoviedok je výbornou alternatívou pre zaneprázdnených poslucháčov. Zatiaľ čo desaťhodinový súvislý príbeh vyžaduje permanentné sústredenie a trvalú pozornosť, v tomto prípade nám dáva autor „vydýchnuť“. Hoci jednotlivé poviedky majú istú dejovú náväznosť, menšie rušivé vplyvy vo vašom okolí nijako neovplyvnia percepciu hovoreného slova.

Michal Viewegh autor

Michal Viewegh autor

Záver

Zpátky ve hře je audiokniha určená pre poslucháčov, ktorí sa počas počúvania venujú aj inej činnosti. Ideálna je napríklad jazda autom do práce (krátka vzdialenosť a pomerne časté prerušovanie počúvania nebude mať fatálne dôsledky na zachytenie dôležitých momentov) alebo aj rutinná práca na počítači či upratovanie. Takisto tento poviedkový súbor predstavuje aj skvelý vstup „do sveta“ audiokníh. Ak s hovorenou knihou ešte nemáte skúsenosti, táto je na začiatok viac ako vhodná.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • v porovnaní s prechádzajúcou tvorbou autora tu poslucháč môže pozorovať isté nové javy
 • poviedky majú pomerne rýchly spád
 • medzi interprétom a obsahom vládne dokonalý súlad
 • časté dialógy, ale i sebareflexie či úvahy
 • v príbehoch sa pomaly stupňuje vážnosť a pocit nemohúcosti

Pre koho áno

 • pre poslucháčov, ktorí vopred vedia, že sa popri počúvaní budú venovať aj inej činnosti
 • pre tých, ktorí hľadajú svoju prvú audioknihu
 • pre poslucháčov, ktorí vedia oceniť nadhľad, čierny humor a nezľaknú sa ani miernych náznakov depresie

Pre koho nie

 • ak hľadáte súvislý a ucelený príbeh

Kde kúpite knihu Zpátky ve hře

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Michal Viewegh,  Img – Michal Viewegh

Aktualizované: 29. 10. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies