5 jazykov lásky pre deti – Gary Chapman & Ross Campbell – recenzia

Jack Shakespearow/1. apríla 2024/Psychológia/5 min. čítania
5 jazykov lásky pre deti – Gary Chapman & Ross Campbell – recenzia

5 jazykov lásky pre deti – Gary Chapman & Ross Campbell – recenzia

Knižná recenzia: 5 jazykov lásky pre deti

Autor: Gary Chapman & Ross Campbell

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Porta Libri
 • Pôvodný názov: The five love languages of children
 • Recenzent knihu čítal: 3,5 hod
 • Počet strán: 192
 • ISBN: 9788081560576

Z knihy 5 jazykov lásky sa stala knižná legenda. Autor Gary Chapman v nej rozobral model vyjadrovania lásky založený na jednoduchom princípe – každý z nás túži lásku prijímať jedným z piatich spôsobov. Tentokrát sa však jeho príručka nezameriava na partnerské vzťahy. Ale na vzťah rodiča k dieťaťu.

Obsah

5 jazykov lásky pre deti predostiera rodičom nový pohľad na vyjadrovanie citov. Autor tak ako v predošlej knihe, aj tu hovorí o piatich jazykoch lásky – fyzický kontakt, slová, pozornosť, dary a skutky. Opiera sa pritom o skutočnosť, že hoci každý rodič svoje dieťa miluje, nie vždy sa mu podarí vyjadriť svoju lásku spôsobom, ktorým to dieťa akceptuje a je schopné adekvátne prijať. Postupne sa teda venuje každému jazyku lásky tak, aby rodič na konci knihy vedel rozpoznať, ktorý jazyk lásky je u jeho dieťaťa primárny. Tým pádom už len stačí tak málo – začať lásku podávať spôsobom, akým to dieťa preferuje.

5 jazykov lásky pre deti – Gary Chapman & Ross Campbell – ukážka z knihy

Recenzia

V kratšom úvode čitateľ nájde predslov, ktorý ho stručne, no zároveň dostatočne zorientuje v informáciách, ktoré bude postupom čase naprieč knihou zbierať. Text pôsobí zrozumiteľne, je skutočne písaný „jazykom ľudu,“ takže tu čitateľ nenájde komplikované poučky a cudzie slová, ktorým by len s ťažkosťami porozumel. Kniha sa číta s ľahkosťou, vysvetlenia psychologických princípov striedajú konkrétne zážitky z praxe, vďaka ktorým čitateľ lepšie uchopí dané myšlienky a rovnako ich jednoduchšie aplikuje do svojho života.

„Pri výchove detí závisí všetko od vzťahu lásky medzi rodičom a dieťaťom. Nič nefunguje tak, ako má, ak nie je naplnená potreby lásky dieťaťa. Len takému dieťaťu sa naplno darí, ktoré cíti, že je skutočne milované a že na ňom rodičom záleží. Môžete svoje dieťa naozaj milovať, ale ak to vaše dieťa necíti – ak nehovoríte jazykom lásky, ktorému rozumie – nebude sa cítiť milované.“Gary Chapman & Ross Campbell
...

Ak ste nečítali knihu 5 jazykov lásky, ktorá sa zameriava na partnerské vzťahy, nemusíte zúfať. Túto knižku možno čítať i bez toho, aby ste mali za sebou autorovu prvotinu. Všetky informácie sú tu dostatočne vysvetlené, a tak sa nestane, že by vám chýbal dôležitý kontext.

Kedy si knihu prečítať? Popravde, nikdy na ňu nie je príliš skoro ani neskoro. Je vhodná pre tých, ktorí rodičovstvo ešte len plánujú, ktorí majú doma dojča alebo batoľa, no rovnako aj školáčika alebo pubertiaka. Jej text možno vnímať ako ubezpečenie, že z pozície rodiča prejavujete lásku „správne,“ no tiež v nej môžete nájsť záchranu a riešenie problému, s ktorým sa doma stretávate.

A posledná vec na záver – nemusíte byť rodič, aby ste mali dôvod po knihe siahnuť. Pokojne si ju môžu prečítať starí rodičia, strýkovia alebo tety, ktorí sú súčasťou sveta jednej detskej duše. Princípy, ktoré sú v knihe rozoberané, si totiž môže osvojiť ktokoľvek.

Gary D Chapman autor

Gary D Chapman autor

Záver

5 jazykov lásky pre deti odporúčame prečítať každému rodičovi, bez ohľadu na to, či mu výchova dáva práve zabrať alebo nie. Myšlienky v knihe sú podané zrozumiteľne, kniha sa číta ľahko a poskytne nový pohľad na rodičovstvo a sprostredkovanie lásky. Môžete byť zástancom akejkoľvek výchovy, 5 jazykov lásky pre deti bude pre vás studnicou cenných informácií.

výkup kníh online

Pre koho odporúčame:

 • pre všetkých rodičov, starých rodičov alebo príbuzných, ktorí sú často v kontakte s dieťaťom
 • ak máte doma batoľa aj pubertiaka
 • pre každého, kto chce zlepšiť vzťah so svojimi deťmi
 • ak máte pocit, že vaše dieťa nedostatočne reaguje na vašu lásku
 • ak vo výchove pravidelne narážate na ten istý problém a nedarí sa vám ho odstrániť

Plusy:

 • jednoducho podané princípy preukazovania lásky
 • zrozumiteľný text
 • autor nepropaguje žiaden spôsob výchovy
 • číta sa rýchlo a ľahko
 • knihu môžete čítať, aj keď nemáte prelúskaný titul 5 jazykov lásky

Mínusy:

 • žiadne sme nenašli

Odporúčané knihy od autora Gary Chapman

5 jazykov lásky Tajomstvo lásky, ktorá pretrvá Gary Chapman cena

Päť jazykov lásky

Každý z nás túži po šťastnom a naplnenom manželstve, a predsa mávame pocit, akoby ten druhý hovoril iným jazykom. Gary Chapman hovorí, že jednou z príčin neporozumenia v manželstve je to, že každý z nás hovorí iným jazykom lásky. Počas svojej viac ako 30-ročnej poradenskej praxe identifikoval päť jazykov lásky…čítať viac

Martinus.skPrejsť do eshopu
To keby sme vedeli predtým, než sme mali deti - Gary Chapman - cena

To keby sme vedeli predtým, než sme mali deti

Cieľ tejto knihy je jednoznačný: pomôcť vám s výchovou detí. Radosti a starosti, ktoré sú spojené s príchodom vášho nového prírastku, vás možno pripravia na radosti a starosti, ktoré vás čakajú neskôr. Bez ohľadu na to, v ktorom štádiu sa nachádzate – či už rozmýšľate nad rodičovstvom, snažíte sa otehotnieť, čakáte svoje prvé dieťa alebo hľadáte možnosti adopcie –, úprimne dúfame, že nasledujúce kapitoly vám pripomenú mnohé radosti…čítať viac

Pantarhei.skPrejsť do eshopu
Päť jazykov lásky pre muža Gary Chapman, Randy Southern - cena

Päť jazykov lásky pre muža

V srdci muža sa ukrýva túžba zvládať všetko, čo sa mu zdá dôležité. Je skvelé byť užitočným v práci alebo na ihrisku, ale nič sa nevyrovná tomu, keď vám manželka povie: „Vďaka tebe sa cítim milovaná.“ Ak ste tieto slová od nej ešte nepočuli alebo máte pocit, že nie ste špičkovým hráčom v oblasti vzťahov, je táto kniha určená práve vám. Séria kníh Päť jazykov lásky je bestsellerom, pretože princípy, ktoré obsahuje, sú jednoduché, praktické a efektívne. V tejto knihe autori hovoria….čítať viac

LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPrejsť do eshopu

Zdroje

 1. Wikipedia : Gary Chapnam,  Img – Dr. Gary Chapman

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies