Africká láska

Jack Shakespearow/20. apríla 2021/Romány/5 min. čítania

Africká láska recencia

Recenzia na knihu - Africká láska, Redi Tlhabi

Knižná recenzia: Africká láska

Autor: Redi Tlhabi

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie: 

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Preklad: Lenka Jalilah Hrušková
 • Recenzent knihu čítal: 05hod 10min
 • Počet strán: 295

Príbeh, ktorý je dôkazom toho, že za každým zločinom stojí pochybenie spoločnosti

Na svete panuje zvláštna rôznorodosť. Zatiaľ čo na jednej strane zemegule ľudia premýšľajú nad tým, kam investovať svoje peniaze, v druhom kúte našej planéty človek nevie, či sa mu o hodinu podarí vrátiť sa k svojej rodine. Luxus tak vďaka tejto rozličnosti nadobúda viacero významov.

Obsah

Africká láska patrí medzi knihy, ktoré sa môžu popýšiť nálepkou „skutočný príbeh“. Počas čítania som sa občas zamyslela, či by som tento fakt odpozorovala aj v prípade, ak by mi ho nevyzradila obálka. Čím viac som sa do textu ponárala, tým viac som sa utvrdzovala v tom, že áno. Určite by som začala pátrať, či sa udalosti reálne stali. To, čo som v knihe našla, bolo miestami tak silné, že to jednoducho nemohlo byť len výplodom fantázie. Pretože nik, kto má zdravý rozum, by nedokázal vyfabulovať situácie, ktoré autorka prežila na vlastnej koži.

Začiatok knihy nám predstavuje hlavnú hrdinku príbehu, vtedy ešte len jedenásťročnú Redi, ktorá žije v maličkom mestečku Soweto spolu so svojou rodinou. Za dverami ich domu panuje chaos a neistota. Vraždy a znásilnenia sú na každodennom poriadku, kriminalite sa darí viac ako hospodárskym plodinám. Medzi obete obvyklých vrážd sa dostane Redin otec, o niečo neskôr i jej kamarát Magebzo – mladý chlapec, ktorý je postrachom afrických dievčat a celkovo i spoločnosti. V druhej časti príbehu sa už dospelá Redi snaží vypátrať viac o svojom dobrom priateľovi z detstva. Ani po rokoch totiž nedokáže uveriť, že jej Mabegzo ukázal tú lepšiu stránku. Hoci bol k nej láskavý, do uší sa jej nejedenkrát dostalo, že stojí za niekoľkými zločinmi. Redi tak spoznáva členov jeho vtedajšieho gangu i bližšiu rodinu. A to, čo sa dozvedá, má obrovskú výpovednú hodnotu nielen pre ňu, ale v konečnom dôsledku i pre spoločnosť.

Prvá časť príbehu v sebe nesie viac dynamiky ako druhá, ktorá zachytáva Redinu dospelosť. Autorka nám v nej pomocou situácií, ktoré prežila v detstve, opisuje prostredie, v ktorom vyrastala. Čitateľ tu môže nazrieť do jej duše, ponoriť sa do pocitov, ktoré ju opantali, keď prišla o otca. Spozná taktiež aj kultúru a tradičné zvyky, ktoré sa napriek vysokej kriminalite v Sowete dodržiavali s viac ako posvätnou vážnosťou.

Nechápem, prečo musíš mať pomenovaný každý pocit. Odkiaľ si prišla? Čo si zač a prečo otváraš tieto témy? A kto sme vôbec my, aby sme mohli Bohu hovoriť: chcem sa cítiť tak či onak, len nie takto?Redi Tlhabi

Druhá časť príbehu síce plynie trochu pomalšie, no je naplnená novými informáciami, ktoré sa na Redi v dôsledku jej pátrania na vlastnú päsť valia. Táto časť je prevažne tvorená z dialógov, preto sa aj pasáže, ktoré trošku stagnujú, čítajú rýchlejšie. Stredobodom pozornosti tu už veľmi nie je kultúra Afričanov, ale všetky novinky, ktoré sa čitateľ dozvedá, sa bezprostredne týkajú Mabezga a jeho minulosti.

Redi Tlhabi autor

Redi Tlhabi autor

A teraz zisťujem, že predo mnou tajil niečo veľmi dôležité. To poznanie ešte viac umocňuje konflikt protichodných pocitov, ktoré cítim k Mabezgovi. Nakoniec sa upokojím tak, že presvedčím samu seba o tom, že keby nezomrel, určite by mi to povedal.Redi Tlhabi

Emotívnosť sa celým príbehom nesie v rovnakej intenzite a čitateľ sa nejedenkrát musí zamyslieť nad tým, prečo sa vo svete musia odohrávať i takéto krivdy a neprávosti. Kniha sa číta trochu pomalšie, nakoľko na čitateľa v texte čakajú viac i menej krkolomné mená a množstvo cudzích výrazov, ktorých preklad si častokrát musí pozrieť v poznámke pod čiarou. Pôžitku z čítania však tento fakt neubližuje.

Záver

Africká láska je tu pre tých, ktorí radi čítajú príbehy vytvorené životom aj za cenu toho, že ich občas niečo pichne do srdca. Ak chcete nahliadnuť do sveta, tak veľmi odlišného od toho nášho, ak chcete aspoň na malú chvíľu pocítiť vďaku za to, že vám za bránou vášho domu počas dňa hrozí zväčša nanajvýš len vrecková krádež, Africká láska vám túto vďaku do duše prinesie. Okrem toho si i pripomeniete, že istota, ktorú nám prináša rodinné zázemie, je asi to najdôležitejšie, čo v živote môžeme pocítiť.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • rozprávanie ženy, ktorá všetky udalosti prežila na vlastnej koži
 • vysoká emotívnosť a autenticita
 • čitateľ spozná kultúru, zmýšľanie a zvyky Afričanov
 • v istých pasážach dej trochu stagnuje
 • príbeh má dve časti, pričom prvú z nich prevažne tvoria opisy, druhú zasa dialógy
 • text obsahuje poznámky pod čiarou, v ktorých možno nájsť preklad cudzích výrazov

Pre koho áno

 • pre milovníkov skutočných príbehov
 • pre tých, ktorí obľubujú emotívne diela s výpovednou hodnotou

Pre koho nie

 • ak si potrpíte na permanentné napätie (ono síce v texte je, ale nie vo forme, na akú je bežný čitateľ zvyknutý)

Kde kúpite knihu Africká láska

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Redi Tlhabi ,  Img – Redi Tlhabi

Aktualizované: 25. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies