Byť šťastnou sa oplatí

Jack Shakespearow/20. apríla 2021/Motivácia/5 min. čítania

Byť šťastnou sa oplatí recenzia

Recenzia na knihu - Byť šťastnou sa oplatí, Kate Hudson

Knižná recenzia: Byť šťastnou sa oplatí

Autor: Kate Hudson

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Preklad: Daniela Hrúziková
 • Pôvodný názov: Pretty Happy
 • Recenzent knihu čítal: 12hod 30min
 • Počet strán: 256

Šťastie je návyková vec, ktorej by sme sa nemali poľahky vzdávať…

Máme šťastie skutočne na dosah v každej chvíli? Závisí jeho príchod a zotrvanie v našej duši od nás, alebo od vonkajších faktorov? A čo to vlastne šťastie je? Formujú ho materiálne či duchovné hodnoty?

Obsah

Kate Hudson čitatelia môžu poznať z televíznych obrazoviek ako herečku. V tejto publikácii sa však stavia do trochu inej pozície – poskytuje publiku pohľad na svoj život aj z inej ako „bulvárnej“ perspektívy. Už v úvode je každému zrejmé, že jej kniha nepredstavuje motivačnú príručku, ktorá by každého chcela stoj čo stoj zmeniť a násilne ho nútila k razantným a náhlym krokom. Cieľom tejto knihy má byť uvedomenie si samého seba a svojich potrieb. Sebapoznanie v tomto prípade predstavuje kľúč ku šťastiu.

Autorka hneď od začiatku apeluje na publikum, aby knihou neprechádzalo len ako pasívny čitateľ. Využíva pri tom celkom banálny prostriedok – zápisník, ktorý je zárukou toho, že čitatelia s informáciami v knihe začínajú okamžite pracovať. Vedenie poznámok či zápiskov funguje na princípe sumarizovania javov a činností konkrétneho dňa a následných reakcií tela na tieto javy. Rovnako autorka podnecuje čitateľov k tomu, aby svoje pocity nepotlačovali, ale snažili sa ich všímať, rozpoznávať a identifikovať. Z knihy sa tak stáva pravidelný spoločník a vymyká sa z rámca bežnej motivačnej literatúry, ktorá publikum na krátkom časovom priestore zavalí veľkým množstvom informácií, ktoré nie je možné spracovať ani dlhodobo uložiť do pamäti. Publikácia okrem toho pracuje s čitateľom po celý čas. V knihe je totiž množstvo priestoru na poznámky – autorka kladie otázky, na ktoré je potrebné odpovedať, testy pomáhajú k správnemu vyhodnoteniu konkrétnych skutočností. Bonusom sú aj relaxačné oddychové cvičenia.

Zápisník chápte ako niečo abstraktné – je to priestor, kde si môžete zaznamenávať všetky svoje myšlienky, pocity, otázky a obavy súvisiace s vaším telom, ale aj životom ako takým. Tak to robím ja. Je to istá forma dokumentovania môjho života, prostredníctvom ktorého mám kontakt so svojím vnútorným ja.Kate Hudson

Čo sa týka obsahu, autorka sa primárne sústreďuje na štyri celky, ktorým sa venuje komplexne a zoširoka – intuitívne rozpoznanie vlastných potrieb, strava, pohyb a uvedomelosť. Hoci sa v texte vyskytujú odbornejšie informácie, na čitateľa nepôsobia stroho ani ťažkopádne. Text jednoducho plynie, jeho obsah sa dá bez problémov vstrebať, pričom sa myseľ necíti dôsledkom návalu nových poznatkov vyčerpaná. Je to „vedľajší“ a celkom príjemný účinok autorkinho štýlu rozprávania. Text je interpretovaný v prvej osobe a Kate Hudson všetky javy opisuje zo svojho pohľadu nezabúdajúc na osobné skúsenosti. Miestami publikácia pôsobí dojmom „rozprávania“ kamošky, ktorá práve opisuje príbeh či etapu z vlastného života.

Kate Hudson autor

Kate Hudson autor

Keď som sa snažila zjednodušiť svoje životné praktiky, aby som sa s vami o nej mohla podeliť, identifikovala som štyri veľké kroky, ktoré pravidelne využívam v zdravom stravovaní, udržiavaní sa v dobrej kondícii a nadväzovaní kontaktu so svojou mysľou a telom.Kate Hudson

Byť šťastnou sa oplatí poteší publikum aj nádherným grafickým spracovaním. Kniha pôsobí masívnym dojmom, obsahuje množstvo fotografií a ilustrácií, ktoré hýria farbami. Text je zalomený veľmi prehľadne, vyskytujú sa pasáže zvýraznené v rámčekoch, prípadne sú niektoré skutočnosti vymenované v bodoch, čo prospieva lepšiemu prechodu knihou.

Záver

Publikáciu odporúčam čitateľkám, ktoré sa zaujímajú o vlastné telo a uvedomujú si, že je potrebné starať sa nielen o vonkajšok, ale aj o vnútro. Princípy, ktoré tu možno nájsť, sú zväčša úplne jednoduché a nevyžadujú si väčšiu prípravu, iba vytrvalosť a chuť podniknúť vo svojom živote kroky, ktoré postupne budú viesť k pozitívnym výsledkom. Nečakajte všednú motivačnú príručku z oblasti lifestylu, ale skôr poradcu, ktorý sa štylizuje do polohy vášho priateľa. Byť šťastnou sa oplatí určite nie je kniha na jedno zhltnutie. Ide o titul, ktorý môžete mať na nočnom stolíku položený celoročne bez toho, aby sa vám jeho obsah zunoval.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • krásne grafické spracovanie
 • prehľadné členenie textu
 • kniha pôsobí nenásilne a úprimne
 • autorka podnecuje čitateľa, aby s poznatkami v knihe aktívne pracoval
 • množstvo priestoru na vlastné zápisky
 • aj odbornejšie informácie pôsobia zrozumiteľne

Pre koho áno

 • pre ženy
 • pre všetky vekové kategórie
 • pre čitateľky, ktoré sa zaujímajú o ajurvédu
 • pre čitateľky, ktoré na sebe rady pracujú a chcú sa zlepšovať v postoji k sebe samej

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí očakávajú strohé, odborné informácie podložené názormi profesionálov

Kde kúpite knihu Byť šťastnou sa oplatí

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Kate Hudson,  Img – Kate Hudson

Aktualizované: 13. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies