Červená kráľovná

Jack Shakespearow/20. apríla 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Červená kráľovná recenzia

Recenzia na knihu - Červená kráľovná, Victoria Aveyard

Knižná recenzia: Červená kráľovná

Autor: Victoria Aveyard

Recenzent: Lenka Šimonová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Preklad: Slavomír Hrivňák
 • Pôvodný názov: Red Queen
 • Recenzent knihu čítal: 07hod 20min
 • Počet strán: 352

Rozdelený svet, nesmierna sila a hlas srdca

Nie vždy sa srdce stotožňuje s tým, čo by sme mali urobiť a naplniť tak očakávania iných. Je dobré, ak sa riadime názorom spoločnosti a podnikáme skutky, ktoré iní označia ako správne? Má zmysel zabojovať o to, čo nám diktuje náš vnútorný hlas?

Obsah

Mare Barrow žije vo svete, v ktorom všetky práva a výhody prideľuje farba krvi. Až do sedemnástich rokov verí klamlivej domnienke, že patrí medzi Červených – znevýhodnenú skupinu obyvateľstva, ktorá je podriadená vláde Strieborných. Jedného dňa však nastáva zlom a ona zisťuje, že má zvláštne schopnosti, rovnako ako vladári so striebornou krvou. Dozvedá sa tak pravdu o svojom pôvode a zo dňa na deň je postavená pred otázku, ktorá ju láme na dve polovice. Boj Červených a Strieborných sa môže skončiť katastrofou, ktorá zničí všetky doterajšie istoty súčasného sveta. Rozpútava sa tak vojna plná klamstiev a intríg. Dokáže Mare potlačiť svoje city a adaptovať sa do nového prostredia?

Sedím v miestnosti plnej ľudí, ktorí by ma najradšej zabili, keby vedeli, kto som. Tak ako kráľovská rodina, ktorá by ma tiež zabila, keby mohla, a pravdepodobne ma jedného dňa aj zabije. Úplne prevrátili môj život naruby, Mare vymenili za Mareenu, zlodejku za princeznú, bavlnu za hodváb, Červenú za Striebornú. Dnes ráno som bola slúžka, večer som už princeznou.Victoria Aveyard
...

Kniha má bezpochyby špecifickú atmosféru, ktorá si svoju cieľovku dokáže opantať. Prvky fantasy, ktoré kreujú nový svet, pôsobia celkom „uveriteľne“ a čitateľ si na ne rýchlo zvyká. Podrobnosti sveta rozdeleného krvou autorka opisuje tak, aby sa v nových súvislostiach publikum nestrácalo a čo najrýchlejšie si zvyklo na princípy, ktoré v deji vládnu. Začiatok vďaka akcii a atraktívnemu prostrediu vyvoláva v čitateľoch napätie a chuť dozvedieť sa čo najviac nových informácií.

Dejová línia prechádza mnohými fázami a jej spád pripomína sínosoidu. Príbeh spracováva viacero prvkov, a preto môže u publika zožať rozličné názory – nie vždy sa totiž autorka bude venovať tomu, čo konkrétny čitateľ považuje za atraktívne. Akciu a dynamiku príbehu uprieť nemožno, no miestami dej pôsobí tak, akoby si autorka všetky náboje už vystrieľala. Navyše sa do pozornosti čitateľov pripletú aj dystopické prvky, ktoré nemusia byť po chuti každému a môžu pôsobiť nepotrebným dojmom, nakoľko by zápletka bola atraktívna aj bez nich.

Spracovanie príbehu a pretavenie myšlienky do riadkov je však celkom vydarené a cieľovej skupine úplne postačuje. Dialógy pôsobia uveriteľne a nemajú masku patetizmu, jazykové prostriedky takisto spĺňajú požiadavky žánru a dokážu bez problémov vystihnúť všetky dôležité podrobnosti. Autorke tiež nemožno uprieť schopnosť vykresliť situácie tak, aby čitateľa doslova posadila do kresla a nedovolila mu knihu pustiť z rúk. Rozprávanie hlavnej postavy pôsobí v dôležitých scénach priam návykovo a publikum pri nich zatajuje dych.

Victoria Aveyard autor

Victoria Aveyard autor

Svet sa spomaľuje a všetko, čo vnímam, je ohromujúca sila elektriny medzi týmito stenami. Ako na tréningu s Julianom ovládnem prúd elektriny v každej kamere, v každom vodiči a… Zo zbraní niekde nad nami zaznejú štyri výstrely, ktoré sprevádzajú štyri oslňujúce záblesky. Nato sa ozvú výkriky.Victoria Aveyard

Mare ako hlavná postava nepredstavuje typického superhrdinu a aj napriek svojim schopnostiam pôsobí ľudsky. Tak ako každý tínedžer v jej veku pociťuje zmätok a strach, vyrovnáva sa s novou situáciou a podstupuje svoj vlastný vnútorný boj, ktorý pramení z náhlej a definitívnej životnej zmeny. Napriek všetkému má Mare svoje muchy, ktoré budú jednému čitateľovi sympatické a iného zasa trochu rozčúlia.

Záver

Červená kráľovná predstavuje pozoruhodný a špecifický kúsok, ktorý si práve vďaka tejto svojráznosti vyslúži mnohoraké názory. Ak obľubujete akciu, napätie, imaginárny svet, do ktorého sa dokážete ponoriť až po uši, a mladistvé postavy štylizované do pozícií, v ktorých majú obrovskú moc, ďalšie pokračovanie s názvom Sklenený meč vezmete do rúk skôr, ako Červenú kráľovnú stihnete uložiť do poličky medzi ostatné prečítané knihy.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • šikovne vytvorený imaginárny svet
 • svojrázna hlavná postava
 • príbeh miestami pôsobí návykovo
 • akcia, napätie
 • dobré jazykové spracovanie a výborný preklad

Pre koho áno

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí nestrpia kolísavú gradáciu deja

Kde kúpite knihu Červená kráľovná

bux logo

Zdroje

 1. Goodreads, Victoria Aveyard,  Img – Victoria Aveyard

Aktualizované: 25. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies