Dalajlámova mačka

Jack Shakespearow/23. apríla 2021/Recenzie/5 min. čítania

Dalajlámova mačka recenzia

Recenzia na knihu - Dalajlámova mačka, David Michie

Knižná recenzia: Dalajlámova mačka

Autor: David Michie

Recenzent: Veronika Vargová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Synergie
 • Preklad: Andrea Sporková
 • Pôvodný názov: The Dalai Lama’s Cat
 • Recenzent knihu čítal: 05hod 50min
 • Počet strán: 256

Knihu nájdete v eshope:

Snaha žiť ako lepšia bytosť prospeje každému

Považujete sa za šťastného človeka? Necháte sa ľahko rozhodiť konaním iných ľudí alebo skutočnosťami, ktoré nemôžete nijako ovplyvniť? Možno to môže byť inak… Možno vám poradí mačka

Obsah

Malé himalájske mačiatko je nájdené spolu so svojimi súrodencami v zúboženom stave. Zatiaľ čo ostatné mačiatka z vrhu si na trhovisku rýchlo nájdu nové domovy, táto jediná akosi nikomu nepadla do oka. Až kým ju neobjaví sám Dalajláma a neodnesie si ju do svojho paláca. Mačka tak spoznáva nové prostredie, pozoruje princípy, aké v ňom vládnu, a nasáva nové životné postoje. Zakrátko sa môže stať šíriteľkou budhizmu!

Vytiahli nás z nášho útulného pelechu, v ktorom sa o nás starala naša matka, a zrazu sme sa, moji súrodenci a ja, ocitli v desivej pouličnej vrave. Už o chvíľku sa chlapcom podarilo vymeniť za kôpku rupií moje dve sestry, najväčšie a najvyvinutejšie z nás. V nadšení z úspešného obchodu ma omylom pustili a ja som tvrdo dopadla na dláždenie. Len zázrakom ma neprešiel okoloidúci skúter.David Michie
...

Každá kapitola rozoberá niekoľko princípov budhizmu, ktoré sú demonštrované v bežných životných situáciách. Text je popretkávaný peknými myšlienkami, ktoré však nepôsobia strojene, umelo či vtieravo. Práve naopak – úplne samy a „bezstarostne“ vystupujú z príbehu a je ich možné vytiahnuť z každej situácie. Mačka sa tak stáva šíriteľkou životnej filozofie a učí svojich čitateľov, ako kontrolovať svoje emócie, sústrediť sa na prítomný okamih a za pomoci bdelej mysle nehľadať šťastie vo výškach, kde naň nemôžeme dočiahnuť.

David Michie autor

David Michie autor

Po návrate do Dharamsaly sa Jeho Svätosť vrátila ku svojim pravidelným audienčným hodinám, a tak tu teraz sedela s jedným vopred objednaným návštevníkom. Bol to profesor histórie z Británie, ktorý už dlho žiadal dalajlámu o rozhovor. Nemôžem vám prezradiť, o koho konkrétne išlo. Azda postačí, ak naznačím, že učil na jednej z dvoch najprestížnejších anglických univerzít.David Michie

Príbeh plynie voľnejším tempom, jedna situácia pomaly strieda druhú a zanecháva v čitateľoch hlbší dojem. V paláci sa premelie niekoľko postáv a každá z nich je nosičom novej „zmeny“. V deji však nevládne chaos, všetko má svoj čas i hranice. Všetky príhody sú pomerne všedné, no o to viac v nich vyniká posolstvo, ktoré tam autor ukryl. Dalajlámovu mačku odporúčam čítať pomaly, sústredene a vychutnávať si každý riadok. Keďže nejde o kriminálku ani dramatický príbeh, nie je sa kam ponáhľať. Múdrosti skryté v riadkoch dokáže čitateľ vstrebať len vtedy, keď nechá textu a svojim myšlienkam voľný priebeh.

Záver

Knihu odporúčam pre čitateľov, ktorí majú voľný jeden alebo dva večery a chcú ich stráviť pri milom, nápaditom a nenáročnom kúsku, ktorý však nie je chudobný na pekné myšlienky a múdrosti. Ak vás zaujímajú základy budhizmu, chcete sa stať pokojnejším človekom Dalajlámova mačka vám povie ako na to.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • jednoduchá a nenáročná dejová línia
 • množstvo pekných myšlienok skrytých do bežných situácií
 • netradičný rozprávač
 • kniha rozoberá základné princípy budhizmu

Pre koho áno

 • pre mužov aj pre ženy
 • pre všetky vekové kategórie
 • pre čitateľov, ktorí obľubujú príbehy na zamyslenie
 • pre tých, ktorí sa chcú stať lepším človekom
 • pre čitateľov, ktorí radi hľadajú v texte pekné myšlienky

Pre koho nie

 • pre ľudí, ktorí ortodoxne vyznávajú svoju vieru a nie sú ochotní zamyslieť sa nad princípmi inej filozofie

Kde kúpite knihu Dalajlámova mačka

Aktualizované: 25. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies