Dievča z kalendára

Jack Shakespearow/26. apríla 2021/Recenzie/5 min. čítania

Dievča z kalendára recenzia

Recenzia na knihu - Dievča z kalendára, Audrey Carlan

Knižná recenzia: Dievča z kalendára

Autor: Audrey Carlan

Recenzent: Lenka Šimonová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Miriam Ghániová
 • Pôvodný názov: Calendar Girl
 • Recenzent knihu čítal: 06hod 50min
 • Počet strán: 312

Ľahko zarobené peniaze, alebo bolestivé nakopnutie vlastnej sebaúcty?

Čo všetko je človek ochotný urobiť pre peniaze? Dokáže zabudnúť na svoje city a podnikať skutky, ktoré sú mu proti srsti? A je skutočne žiaduce v hraničných situáciách podnikať hraničné kroky?

Obsah

Mia je mladá žena s neplneným snom stať sa herečkou, ktorej život poriadne skomplikuje jej vlastný otec. Momentálne síce leží v kóme, dôsledkom čoho si na neho Mia nemôže vybiť svoj hnev, no stále je človeku, ktorý ho do tohto stavu násilím dostal, dlžný milión dolárov. Ide o sumu, ktorú Mia nemá odkiaľ zobrať, a keďže sa otcove dlhy momentálne preniesli na ňu, musí ich splácať. A tak sa odhodlá pracovať ako luxusná spoločníčka, vďaka čomu si v priebehu roka zarobí na splatenie dlhu. Každý mesiac sa stretáva s iným klientom, rešpektuje jeho denný plán a snaží sa byť príjemnou dočasnou partnerkou. Intímne zblíženie však v popise práce nemá, ak sa tak stane, musí s tým Mia súhlasiť, pričom dostane aj štedrú bonusovú províziu. Práca snov? Kdeže… Hneď prvý klient je typ muža, na ktorého sa nedá zabudnúť.

,Áno, otec sa dostal do problémov s Blainom.‘ Millie zatvorila oči a pokrútila hlavou. Zahryzla som si do spodnej pery, lebo som si spomenula na bledého a vyziabnutého otca. Celé telo mal samú modrinu a ležal v nemocnici. ,Teraz je v kóme, pred troma týždňami ho poriadne dobili. Ešte sa neprebral.Audrey Carlan

Myšlienka, ktorá celú knihu otvára, je na pomery erotického románu jedným slovom odlišná. Búra sa tu zaužívaná stereotypná schéma v podobe bohatý, úspešný muž a šedá nevinná myška, ktorá v tomto žánri bola spracovaná na milión všakovakých a pritom takmer identických podôb. Jedna žena, jeden dlh a dvanásť mužov, ktorých počas tejto série stretne, však sľubuje konečne niečo nové, vďaka čomu sa zdvíha čitateľská zvedavosť.

Avšak samotné spracovanie (odhliadnuc od morálneho podtónu motívu) je jednoducho povedané – slabé. Dej je plný nelogickostí, ktoré u uvedomelej časti publika spôsobujú skôr cynický úsmev než šteklivý literárny zážitok. Teta, ktorá vlastní eskortnú službu, zamestná vlastnú neter ako luxusnú spoločníčku, hlavná hrdinka nemá problém vyspať sa s každým heterosexuálnym mužom, ktorý si ju prenajme, a následne na to celá rozhorčená vystrája, že si jej klient dovolil uhradiť bonusový príplatok za sex… Keď sa s týmito nezrovnalosťami spojí aj slabé jazykové spracovanie, výsledkom je príbeh, ktorý pripomína skôr frašku.

Audrey Carlan autor

Audrey Carlan autor

,Musím počas niekoľkých týždňov chodiť na dôležité stretnutia. Ak budem mať po boku ženu, pomôže mi to odohnať zlatokopky a podobné typy. Neuviaznem v sieti, do ktorej sa nepotrebujem dostať.‘

,Takže potrebuješ čosi ako nárazník na odháňanie supov?‘ zasmiala som sa a prekrížila si nohy. Potom som si vyzula jednu aj druhú čižmu. Wes prikývol a zahľadel sa mi na podkolienky. Pozrela som sa aj ja a pochopila som, prečo si zakrýva ústa, aby sa nerozosmial.

Audrey Carlan

Dievča z kalendára sa aj napriek nelogickým momentom číta nesmierne rýchlo. Príbeh neprekračuje hranice svojho žánru po štylistickej ani lexikálnej stránke. Jednoduché vety, rozprávač v prvej osobe, presné opisy, ktoré nič neskrývajú, úzka slovná zásoba – to všetko sú aspekty, ktoré zabezpečujú plynulý priebeh čítania.

Záver

Bez ohľadu na všetky nedostatky kniha dokáže v čitateľoch vzbudiť zvedavosť. Nejde o žiaden významný literárny počin, no cieľovú skupinu upúta práve vďaka inakosti zápletky. Koniec príbeh nechá cieľovku premýšľať nad tým, čo sa bude diať ďalej, preto si viem predstaviť, že čitateľky, ktoré dokážu prehliadnuť isté dejové nedopatrenia a nelogickosť konania postáv, budú prahnúť po ďalšej časti.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • zápletka nie je stereotypná
 • nelogické konanie postáv
 • jednoduchá štylistika
 • úzka slová zásoba
 • časté dialógy
 • rýchle čítanie

Pre koho áno

Pre koho nie

 • pre čitateľky, ktoré si potrpia na akú-takú kvalitu aj v tomto žánri

Kde kúpite knihu Dievča z kalendára

bux logo

Zdroje

 1. Audreycarlan :Audrey Carlan,  Img – Audrey Carlan

Aktualizované: 21. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies