Drahá Ava – Ilsa Madden Mils – recenzia

Jack Shakespearow/18. februára 2023/Romány/5 min. čítania
Drahá Ava – Ilsa Madden Mils – recenzia

Drahá Ava – Ilsa Madden Mils – knižná recenzia

Knižná recenzia: Drahá Ava

Autorka: Ilsa Madden Mils

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Pandora
 • Recenzent knihu čítal: 4 hodiny
 • Počet strán: 320
 • Rok vydania: 2022
 • ISBN: 9788082470157
 • Originálny názov: Dear Ava

Skutočne je dobré, ak sa protiklady priťahujú?

Keď sa Ava, mladé dievča pochádzajúce zo skromných pomerov, objaví na večierku plnom jej rovesníkov z prestížnej školy Camden Prep, je to pre ňu veľká udalosť. Avšak o pár hodín sa veci menia a Ava sa prebúdza v lese nevediac, ako sa tam vlastne dostala. Nemá na sebe všetko oblečenie, zo včerajška si pamätá len mizivé okamihy a telo jej viacerými signálmi dáva najavo, že na ňom niekto napáchal čosi strašné.

Obsah

Po dlhšej pauze sa vracia do školy, hoci netuší, kto ju daný v deň znásilnil. No intuitívne tuší, že to bol niekto zo Žralokov – členov tímu amerického futbalu, ktorí sú na škole najväčšími celebritami. Medzi nimi je aj Knox, ktorý celý Avin prípad z diaľky sledoval. Vie, kto bol v danú noc násilníkom? Situácia naberá úplne iný rozmer, keď medzi ním a Avou začína vznikať niečo viac. Niečo, čo si ani jeden z nich nemôže momentálne dovoliť.

„Predtým, ako som sa ocitla v lese, sa tam konala párty, piatkový večierok po futbalovom zápase. Áno, lúka bola plná ľudí, hudby a áut. Chalani ešte v dresoch, niektorí v džínsoch a košeliach, pekné dievčatá nahodené do drahých šiat, aké si ja dovoliť nemôžem, so šperkami a topánkami, ktoré nikdy nebudem mať… Teraz je tu prázdno. Jazykom si prejdem po suchých popraskaných perách a žalúdok sa mi stiahne.“Ilsa Madden Mils

Začiatok príbehu neprináša žiadne úvodné omáčky a rovno sa vrhá na vec – na čitateľa čaká scéna, ako Ava precitne po večierku. Nasledujúce kapitoly tak vďaka tomu naberajú rýchly spád a človek sa ani nenazdá a má štvrtinu knihy za sebou. Neskôr sa síce dej akoby trochu zasekne, predovšetkým vo fáze, kedy sa k slovu derie láska, no stále je pátrania po násilníkovi prvkom, ktorý so sebou prináša mierne napätie a čitatelia tak majú možnosť vytvárať si v hlave domnienky.

Hoci sa príbeh v mnohom podobá na hŕstku iných románov zo stredoškolského prostredia, v jednom sa predsa len líši – dej sa netočí len okolo lásky medzi dvoma hlavnými postavami a rozporuplných pocitov, ktoré sú s ňou väčšinou späté. Jednak je v centre pozornosti hľadanie odpovedí na pálčivé otázky a takisto je celkom zaujímavým prvkom aj kontrast dvoch sociálnych vrstiev – bohatých tínedžerov, ktorí chodia na prestížnu strednú školu, a Avy, ktorú spolu s jej mladším bratom vychovávajú mníšky v sociálnom zariadení.

Napriek tomu, že dej plynie nerovnomerným tempom a občas prinesie i kapitolu, ktorá je trochu rozťahanejšia, stále sa kniha číta nesmierne rýchlo. Vo výsledku ide o oddychovku so zaujímavým námetom, ktorá však len nepatrne vychádza z rámca romantickej literatúry. Navyše sú hlavnými postavami mladí ľudia, takže primárna cieľová skupina je viac-menej jasná. Mladšie čitateľky nájdu v Drahej Ave omnoho viac ako dospeláci.

Záver

Drahá Ava nepredstavuje žiadne prelomové dielo, avšak určite ide o to lepšie, čo tento žáner ponúka. Príbeh si k sebe rýchlo pritiahne čitateľa vďaka atraktívnemu motívu, ktorý aj neskôr prináša do deja trochu napätia. Primárne ide o príbeh o láske, v ktorom vyniká aj iný prvok, a tým sa kniha líši od svojej konkurencie. Udeľujeme mierne nadpriemerné hodnotenie.

Pre koho odporúčame:

Plusy

 • dej sa netočí iba okolo pocitov vychádzajúcich z tínedžerskej lásky
 • rýchle čítanie
 • pútavý úvod
 • čitateľ sa s príbehom a jeho prostredím rýchlo zžije

Mínusy

 • dospelému čitateľovi budú niektoré pasáže pripadať trochu detinské a prvoplánové
výkup kníh online

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Ava, Knox, Dane, Piper
  • Chancea, Liam, Jolena
 • Miesto: Nashville, stredná škola Camden Prep
 • Témy: znásilnenie, stredná škola, láska, rodinné zázemie, prestížna škola, drogy, minulosť, futbal, futbaloví hráči, strata pamäti

Autor

Autorka bestsellerov Wall Street Journal, New York Times a USA Today Ilsa Madden-Millsová je známa najmä svojimi nahnevanými romantickými príbehmi pre dospelých a romantickými komédiami. Štrnásť z jej osemnástich románov sa umiestnilo v rebríčku Top 10 najpredávanejších románov Amazonu: Dirty English #1; Not My Romeo #1; The Revenge Pact #1; Dear Ava, Fake Fiancée, I Dare You, and I Promise You #2; I Hate You #5; Not My Match, I Bet You, Filthy English, and Very Bad Things #6; Boyfriend Bargain #8; The Last Guy, jej spolupráca s Tia Louise, #4. Bývalá stredoškolská učiteľka angličtiny zbožňuje všetko, čo sa týka Pýchy a predsudku, a samozrejme, pán Darcy je jej najväčší hrdina. Je závislá od napenených kávových nápojov,  magnetiek a všetkých kníh, v ktorých vystupujú jednorožci a ženy s mečmi.

Ilsa Madden Mils autorka

Ilsa Madden Mils autorka

Odporúčané knihy

Drahá Ava – Ilsa Madden Mils – cena

Drahá Ava

Ava má za sebou veľmi ťažké obdobie. Po tom, čo jej niekto nasypal niečo do nápoja počas jedného večierka, sa zobudí a nič si nepamätá. Ani to, ako ju niekto znásilnil. Ľudia okolo nej neveria, že hovorí pravdu. Podľa nich je klamárka, ktorá na seba chce upútať pozornosť. Ava sa po niekoľkých mesiacoch vracia späť do školy, úplne zmenená. Ešte stále neprišla na to, kto to urobil. V skrinke si však nájde list od tajného ctiteľa. Kto by to mohol byť? Určite je to niekto z partie futbalových hráčov – Žralokov – ktorá bola aj na osudnom….čítať viac

martinus.skPozrieť cenu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

Lampa na čítanie – cena

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPozrieť cenu
...

Aktualizované: 28. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies