Encyklopédia snehu

Jack Shakespearow/28. apríla 2021/Romány/5 min. čítania

Encyklopédia snehu recenzia

Recenzia na knihu - Encyklopédia snehu, Sarah Emily Mianová

Knižná recenzia: Encyklopédia snehu

Autor: Sarah Emily Mianová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Alena Redlingerová
 • Pôvodný názov: Encyklopedia of Snow
 • Recenzent knihu čítal: 03hod 12min
 • Počet strán: 208

Knihu nájdete v eshope:

Rôznorodosť, mnoho pocitov a odlišných pohľadov skrytých v jednej útlej väzbe

Málokedy sa mi dostane do rúk kniha, ktorej príbeh začína už na obálke. Po snehovej búrke ostane na ceste opustené auto, v ktorom sa ukrýva jeden rukopis. Čo obsahuje, zachytáva a kam vás zavedie?

Obsah

V názve knihy sa slovo encyklopédia neukrýva len tak pre nič za nič. Táto knižka má totiž s encyklopédiou mnoho spoločného, i keď vo svojej podstate nie je náučným či vedeckým dielom. Obsahuje mnoho príbehov a citácií, ktoré ani zďaleka netvoria jeden súvislý príbeh. Čo myslíte, aký prvok tieto čiastkové príbehy pospájal do jedného diela?

Ak ste z názvu vydedukovali, že práve sneh je spoločným činiteľom, máte pravdu. Nenájdete tu však príbehy odohrávajúce sa v mrazivej krajine pokrytej mäkkou bielou prikrývkou. Sneh je tu len akousi metaforou či symbolom, ktorý nás odkazuje na cit veľmi jemný, krehký a ľahko pominuteľný. Áno, mám na mysli lásku. Práve tá má totiž so snehom mnoho spoločného. Je ťažké si ju udržať v duši, nezničiť jej jemné okraje a nesfúknuť ju preč. Tak ako je každá snehová vločka unikátna, tak aj láska môže byť pretransformovaná do mnohých podôb.

Láska k druhým ľuďom, k vlastnému telu, svojej duši, prírode a okoliu… V knižke nájdete naozaj rozmanité príbehy, ktoré sa od seba líšia dejom, dĺžkou či literárnym žánrom. Máte chuť na poéziu, prózu alebo divadelnú drámu? Tu nájdete z každého rožku trošku. Príbehy sú zoradené podľa kľúčových hesiel v abecednom poradí. Čo sa skrýva pod heslami polarita, mesiac, cesta či bozk?

Na knižke je najkrajšie to, že v celom jej rozsahu neviete, čo máte očakávať ďalej. Jedna kapitola má dvanásť riadkov, iná sa rozprestiera na dvadsiatich stranách. Zatiaľ čo raz nájdeme súvislý príbeh, na nasledujúcej strane ho vystrieda kratučký text plný metafor. Neručím vám, že pochopíte každú jednu kapitolu ukrývajúcu sa pod jednotlivým heslom. Niektoré príbehy sa vám vryjú do duše, iné k vám nepreniknú vôbec.

Sestričky ma neprestajne kŕmili, takže som konečne smela prijímať návštevy. V deň vyhradený pre návštevy príbuzných prišiel ocko sám a držal ma za kostnatú, priam priesvitnú ruku, ustavične čosi mumlal, triasla sa mu brada a okuliare sa mu pomaly zosúvali na špičku nosa.Sarah Emily Mianová

Čo máte od tejto knižky očakávať? Príbeh mladej ženy, ktorá bojuje s anorexiou a učí sa prijímať svoje telo v takej podobe, akú mu príroda nadelila. Taktiež tu stretnete ľudí, ktorí sa s vami podelia o nie práve radostné zážitky. Zneužívanie, detstvo prežité v rodinnom prostredií, ktoré nie je dobrým štartom do života… Dej skrytý v kratučkých príbehoch sa tu občas vystrieda s útržkovými úryvkami a niektoré kapitoly nám len načrtnú krátke spomienky. Napríklad aj spomienku muža, ktorý ležiac v posteli hľadí von oknom a skúma počasie pretvárajúce krajinu tam vonku.

Sarah Emily Mianová autor

Sarah Emily Mianová autor

A čoskoro začali padať krúpy, niektoré boli ako náboje do pištole, iné dosahovali veľkosť slepačích vajec. Tie najmenšie boli okrúhle a biele sťa krieda alebo slivky v cukre. Z ich vzhľadu som usúdil, že tie biele gulôčky v strede, nie väčšie ako hrášok, sú prvé kvapky vody, ktoré neskôr stuhli a ako padali pomedzi mračná, menili sa na ľadové gule.Sarah Emily Mianová

Ak nezvyknete čítať predslov a doslov, pri tejto knihe urobte, prosím, výnimku. Napovedia vám skutočne veľa a vy tak budete mať aspoň maličkú predstavu o tom, čo na vás knihe čaká. Encyklopédia snehu je dielom, ktoré môžete čítať pol roka, no rovnako ho môžete zhltnúť na jeden dych. Nemusíte prekonávať stránku za stránkou, pri tejto knižke je dovolené listovať v nej a preskakovať kapitoly a neskôr sa zasa vrátiť o pár strán dozadu. Príbehy na seba nenadväzujú, takže ich môžete prelúskať v akomkoľvek poradí.

Záver

I am a post excerpt. Click edit button to change this text.Poznámky pod čiarou, vysvetlivky, dodatky k textu a mnoho autorov nám tiež napovedajú, prečo sa Encyklopédia snehu volá encyklopédia. Toto dielo nesadne každému, nie každý ho pochopí a objaví jeho skrytú krásu. Pri čítaní tejto knihy totiž nemôžete len pasívne sedieť a čakať na emócie, ktoré samy vyjdú na povrch. Musíte ich spod príbehov vyhrabať, podumať na ich významom a množstvom interpretácií. Ak sa vám to podarí, zistíte, že láska je skutočne ako sneh. Nikdy neviete, kedy sa roztopí a zmizne z nášho života.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • špecifické dielo plné metafor a skrytých symbolov
 • príbehoch je potrebné trochu snoriť
 • jedinečné spracovanie kapitol
 • jemný a citlivý jazyk

Pre koho áno

 • ak radi nad knihou rozmýšľate a hĺbate
 • ak sa vám nechce začítať do jedného súvislého príbehu
 • ak viete nachádzať významy použitých metafor
 • ak máte radi unikátne a originálne diela

Pre koho nie

 • ak sa vám v texte nechce príliš snoriť
 • ak od knihy požadujete jednotnú a napínavú zápletku

Kde kúpite knihu Encyklopédia snehu

Zdroje

 1. Goodreads : Sarah Emily Mianová,  Img – Sarah Emily Mianová

Aktualizované: 25. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies