Faktor Churchill

Jack Shakespearow/29. júla 2021/Životopisy/5 min. čítania

Faktor Churchill recenzia

Recenzia na audioknihu - Faktor Churchill, Boris Johnson

Knižná recenzia: Faktor Churchill

Autor: Boris Johnson

Recenzent: Juraj Drevenka

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Audiotéka
 • Dĺžka audioknihy: 14hod 28min
 • Interpret: Pavel Rímský
 • Jazyk: český
 • Typ audioknihy: audiokniha kompletná
 • Kategória: biografie

Podobizeň kontroverznej postavičky, ktorá vstúpila do dejín

Životopisy slávnych osobností majú zväčša špecifickú cieľovú skupinu. Ide o ľudí, ktorým neprekážajú siahodlhé faktografické pasáže, absencia humoru či nadhľadu. Veď kto by to od biografickej literatúry aj čakal, všakže? No ono sa to predsa len dá

Obsah

Winston Churchill je meno, ktoré vo verejnosti vzbudzuje rôznorodé reakcie. Zatiaľ čo jedni ho vnímajú ako kontroverzného politika a neprechovávajú voči nemu negatívne emócie, iní mu nevedia odpustiť straty na životoch v bitke pri Gallipoli. Biografické rozprávanie, ktoré na poslucháča čaká v tejto audioknihe, vyobracia Winstona Churchilla z každej strany a ukáže publiku jeho lepšie aj tienisté stránky.

Je veľmi dôležité podotknúť, že rozprávanie nie je chronologické a silou-mocou sa nedrží prísnej časovej roviny. Na úplnom začiatku sa poslucháč ihneď ocitá na schôdzi kabinetu, na ktorej sa rozhoduje, či Veľká Británia vstúpi do vojny. Autorom biografie je Boris Johnson, novinár a politik – známy kritik Európskej únie, ktorý má s Winstonom Churchillom, zdá sa, mnoho spoločného: súhra povahových čŕt, dravosť a schopnosť slobodne vyjadriť svoj názor, i keď sa nezhoduje s tým väčšinovým. Autor mnohokrát publiku ukazuje, ako danú situáciu či postoj vníma on a tento aspekt mení konštrukciu klasického životopisu, na aký sme zväčša zvyknutí.

Faktor Churchill teda predstavuje audioknihu, v ktorej poslucháči narazia na množstvo spomienok a situácií, ktoré demonštrujú náturu známeho politika. Každý si tak na túto osobnosť môže utvoriť vlastný názor. Hoci autor publikácie voči Churchillovi prejavuje sympatie, v diele poukazuje na jeho dobré i zlé vlastnosti, na úspechy, ale aj pády. Odhaľuje i zákulisné fakty z jeho života a rovnako aj z dejín, vďaka čomu publikácia naberá na akejsi vážnosti, čo dokáže v poslucháčoch vzbudiť profesionálnejší dojem. Zaujímavosťou je, že vzhľadom na súčasnú spoločenskú a politickú situáciu je množstvo udalostí aktuálnych i dnes.

Nevtieravý humor mnohokrát skĺzne do ostrovtipu, a hoci sa v knihe vyskytnú aj vážnejšie pasáže, autor si neustále udržiava hladinu nadhľadu. Štýl, akým je kniha podaná, je nesmierne špecifický, dôsledkom čoho si ju poslucháč zapamätá na dlhšie časové obdobie. Niektoré kapitoly si však vyžadujú väčšie sústredenie a najmä pri dlhšom počúvaní môžu pôsobiť na poslucháča zdĺhavo. Občas som premýšľal, či by ma publikácia zaujala aj v prípade, ak by sa mi do rúk dostala „papierová“ verzia. Všetko je však vec vkusu a to, či vás daná kapitola zaujme, je len a len na konkrétnom poslucháčovi.

Boris Johnson autor

Boris Johnson autor

S podaním interpreta Pavla Rímskeho sa stotožní každý poslucháč, nakoľko disponuje unikátnou a charizmatickou farbou hlasu, ktorá je ako stvorená na dlhšie monológy. Interpret tak svoje publikum neuspáva, ale udržiava ho v neustálej pozornosti. Perfektná intonácia a artikulácia zabezpečujú plynulý prechod audioknihou bez nechcených prvkov.

Excentrický, pracovitý, teatrálny človek, ktorý sa nevyhol depresiám či odsudzovaniu. Faktor Churchill predstavuje dielo, ktoré znamená oveľa viac ako len jeden prierez životom známej osobnosti. Dokazuje fakt, že vysoké spoločenské postavenie so sebou prináša nielen prestíž, ale aj obrovské riziká, ktoré je potrebné predvídať a za pomoci veľkej dávky odvahy im aj čeliť.

Záver

Faktor Churchill odporúčam pre ľudí, ktorí aj vo voľnom čase objavujú nové súvislosti, fakty a skutočnosti. Nemusíte sa zaujímať o politiku alebo históriu, táto audiokniha má čo povedať aj poslucháčom, ktorých podobné či príbuzné témy doposiaľ nelákali. Každopádne však očakávajte nový pohľad na život veľkej osobnosti – človeka s chuťou na alkohol i cigaru s podrezaným jazykom schopným zakontrovať v každej situácii. A rovnako sa pripravte sa aj na netradičné podanie biografie, dávku vtipu veľakrát premiešanú s iróniou.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • rozprávanie nie je chronologické
 • množstvo vtipných situácií
 • autor poukazuje na pozitívne i negatívne stránky slávnej osobnosti, rovnako tiež ukazuje pravú tvár politiky
 • publikácia poskytuje i nevšedné informácie o dejinách, ktoré v učebniciach dejepisu nenájdeme
 • autor stavil na vtip a nadhľad
 • publikácia si vyžaduje neustále sústredenie

Pre koho áno

 • pre ľudí, ktorí aj voľný čas zvyknú zasvätiť vzdelávaniu a objavovaniu nových skutočností
 • pre poslucháčov, ktorí sa zaujímajú o históriu a osobnosti z politiky
 • pre mužov aj pre ženy

Pre koho nie

 • ak vás napriek vymenovaných kladom táto publikácia ani náznakom nezaujala

Kde kúpite knihu Faktor Churchill

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Boris Johnson,  Img – Boris Johnson

Aktualizované: 6. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies