Floriovci (Nekorunovaní králi Sicílie) – Auci Stefania – recenzia

Jack Shakespearow/22. apríla 2023/Recenzie/5 min. čítania
Floriovci (Nekorunovaní králi Sicílie) – Auci Stefania – knižná recenzia

Floriovci (Nekorunovaní králi Sicílie) – Auci Stefania – knižná recenzia

Knižná recenzia: Floriovci (Nekorunovaní králi Sicílie)

Autorka: Auci Stefania

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Metafora
 • Recenzent knihu čítal: 7 hodín
 • Počet strán: 400
 • Rok vydania: 2021
 • ISBN: 9788080901653
 • Originálny názov: I leoni di Sicilia – La saga dei Florio

Viac ako sto rokov na 400 stranách…

Strhujúce rozprávanie o nekorunovaných kráľoch Sicílie sleduje tri generácie známej talianskej dynastie Floriovcov od ich skromných začiatkov, cez budovanie obchodného impéria až na vrchol prísnej hierarchie uzavretej sicílskej spoločnosti.

Obsah

Keď sa v Bagnare opäť objaví ničivé zemetrasenie, Paolo a Ignazio Floriovci odchádzajú žiť do Palerma, kde si otvoria malý obchod s korením. Napriek protestom Ignaziovej manželky Guiseppiny začínajú úplne odznova v konkurenčnom prostredí, ktoré ich vníma ako cudzincov a prišelcov. Po predčasnej smrti Ignazia sa do tajov podnikania zaúča jeho syn Vincenzo a za ten čas sa malý ošarpaný obchod premenil na niečo, čo Floriovcov v spoločenskom rebríčku mierne pozdvihlo. Stále sa však potýkajú nielen so spoločenskými problémami, ale aj komplikáciami, ktoré im vtedajšia doba prináša. A pomedzi to čelia niečomu, pred čím sa nedá uniknúť – pred vlastnými strachmi a pocitmi, ktoré je občas poriadne ťažké definovať a pochopiť.

„Už nemôžeš patriť len sám sebe. Práve tieto slová mu zaplavujú myseľ, keď kráča so sklonenou hlavou s rukami vo vreckách. Slová ťažké ako kamene. Nemôže zo seba striasť pocit viny. Je to tak: jeho ujo sa tej práci oddal a urobil to pre neho a jeho matku. Cíti, že sa dusí, je ako zviera v klietke. Nikdy si tak veľmi neuvedomoval, že patrí do nejakej rodiny, než v tej chvíli.“Auci Stefania

Dej je pomerne rozvláčny a ak očakávate prekvapivé zvraty, ktoré by vás na každej druhej stránke ohurovali, nebude sa vám čítanie páčiť. V skutočnosti kniha svojou anotáciou vôbec neklame – naozaj zachytáva životy niekoľkých generácií Floriovcov, a preto príbeh pozostáva z rozhovorov, vnútorných monológov, viac či menej všedných situácií a pasáží, ktoré odhaľujú myslenie, charaktery a emócie hlavných postáv.

Na druhej strane knihu najviac ocenia tí, ktorí sa v čítanie nikam neženú a vedia oceniť aj také príbehy, v ktorých viac ako akcia vynikajú iné prvky. Prvý diel série Floriovcov naozaj vierohodne a autenticky vykresľuje vtedajší spôsob života a opierajúc sa o historické fakty pôsobí ako dokonalý sprievodca po období, ktoré kniha zachytáva. Občianska nespokojnosť, epidémie, vizionárske myslenie tých, ktorí chcú niečo dosiahnuť – to všetko sú elementy ruka v ruke spoločne dotvárajúce komplexný a ucelený obraz doby, pre ktorej pochopenie súčasnému čitateľovi nič nechýba.

Napriek tomu, že príbeh primárne zachytáva cieľavedomosť v podnikaní hlavných postáv, možno v ňom nájsť pomerne dosť úryvkov, ktoré čitateľa chytia za srdce. Smrť blízkeho človeka, vzťah, v ktorom žena nemá žiadne slovo, bezmocná odovzdanosť životu v kontraste s dravosťou, ktorá bola vtedajšom storočí viac ako úctyhodná – aj tieto dôveryhodne zachytené momenty v sebe nesú melanchóliu a smútok.

Záver

Floriovci – Nekorunovaní králi Sicílie je vskutku zvláštna kniha. Napriek tomu, že nie každý čitateľ sa do nej na 100% ponorí a bude s pôžitkom vnímať každú jej stranu, predsa len v nej nájde isté ťažko špecifikovateľné čaro, ktoré mu nedovolí odložiť knihu nedočítanú a viac sa k nej nevrátiť. Je dosť možné, že práve táto kniha sa pridá k tým, ktoré vám budú niekoľko mesiacov stáť na nočnom stolíku, no i tak sa k nej raz za čas vrátite. A dočítanie posledných strán je kapitolou samo osobe – budete cítiť úľavu, že to máte už konečne za sebou, no rovnako vám bude za týmto príbehom trochu smutno, hoci pre vás niektoré stránky mohli predstavovať poriadne trápenie.

výkup kníh online

Pre koho odporúčame:

 • pre trpezlivých čitateľov, ktorí si vedia vychutnať atmosféru príbehu
 • pre mužov aj pre ženy
 • pre všetky vekové kategórie

Plusy

 • zaujímavý široko rozvetvený príbeh
 • ideálne čítanie na dlhé večery
 • príbeh zachytáva životy niekoľkých generácií
 • brilantné autentické podanie historických faktov a okolností vtedajšej doby
 • dôveryhodné zobrazenie emócií hlavných postáv
 • autorka má cit pre detail, ktorý najviac zúročí v bežných okamihoch

Mínusy

 • dej má miestami pomalší spád
 • po čase pôsobí kniha monotónne

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Guiseppina, Ignazio
  • Vincenzo, Paolo
 • Obdobie: 19. až 20. storočie
 • Témy: Taliansko, Sicília, história, podnikanie, obchod, generácie, rodina
 • Séria: Sága rodu Floriovcov
 • Časť: 1

Autorka

Stefania Auci (narodená 21. novembra 1974 v Trapani) je talianska spisovateľka a špeciálna pedagogička. Je autorkou historických, romantických, hororových  a fantasy románov. Po absolvovaní strednej školy v Trapani študovala právo v Palerme. Krátko pracovala v advokátskej kancelárii. V súčasnosti pracuje ako špeciálna pedagogička v Palerme a venuje sa literárnej tvorbe. Dlhodobo píše pre rôzne literárne blogy a internetové publikácie. V roku 2010 vyšla kniha jej troch poviedok pod anglickým názvom Hidden in the Dark. O rok neskôr vydala román Fiore do Scozia, v roku 2012 román La Rosa Bianca a v roku 2015 vyšiel román Florencia. V roku 2019 vyšiel jej román I leoni di Sicilia (Sicílske levy) v rámci série La Saga del Florio. Román sa stal bestsellerom a v tom istom roku získal Cenu Corrada Alvara za beletriu. Táto cena je súčasťou národnej ceny Rhegium Julia. V roku 2021 vydala pokračovanie románu L’iverno dei leoni (Levy na slnku), za ktoré v roku 2022 získala cenu Bancarella.

Zdroj: Wikipedia

Auci Stefania autorka

Auci Stefania autorka

Odporúčané knihy

Floriovci (Nekorunovaní králi Sicílie) – Auci Stefania - cena

Floriovci – Nekorunovaní králi Sicílie

Strhujúce rozprávanie o nekorunovaných kráľoch Sicílie sleduje tri generácie známej talianskej dynastie Floriovcov od ich skromných začiatkov, cez budovanie obchodného impéria až na vrchol prísnej hierarchie uzavretej sicílskej spoločnosti. Paolo a Ignazio Floriovci odchádzajú po ničivom zemetrasení z Bagnary do Palerma s túžbou uskutočniť svoj sen o lepšom živote…čítať viac

martinus.skPozrieť cenu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPozrieť cenu
...

Aktualizované: 28. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies