Grey recenzia

Recenzia na knihu - Grey, E. L. James

Knižná recenzia: Grey

Autor: E. L. James

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: XYZ
 • Preklad: Marta Gergelyová
 • Pôvodný názov: Grey
 • Recenzent knihu čítal: 06hod 20min
 • Počet strán: 560

Nielen Anastasia bola bezradná.

Kto čítal trilógiu 50 shades, vie, že študentka Ana mala v citoch poriadny chaos a Christian pre ňu predstavoval lákadlo i hrozbu zároveň. Ako je to z pohľadu druhej strany?

Obsah

Úplne rovnako. Christian bol miestami takisto len tichým pozorovateľom svojich doposiaľ nepoznaných pocitov a Anastasia na neho zapôsobila tak, ako to vôbec nečakal. Dej knihy je, samozrejme, totožný s prvou časťou trilógie. Mladá študentka zastupuje svoju chorú priateľku a prichádza za Christianom do jeho firmy, aby ho vyspovedala a odpovede použila v rozhovore. V oboch toto stretnutie zanechá hlboké dojmy, preto sa vídajú častejšie. O bežnú lásku tu však nejde… Christian má trošku zvrhlejšie chúťky a obyčajný sex ho veľmi nezaujíma. Chce viac, no nevie, či Ana bude ochotná podstúpiť toľké poníženie. Prečo je tomu tak, kde pramení jeho čierna túžba a dohodne si nakoniec s Anou podmienky vedúce k obojstrannej spokojnosti?

Stále máš nádej. Mám niekoľko jazdeckých bičíkov.‘
,Aj pletený? Z hnedej kože?‘ V hlase jej badať tichý optimizmus.
Zasmejem sa. ,Nie, ale som si istý, že by som si mohol taký zadovážiť.‘
Dám jej letmý bozk a vstanem, aby som sa obliekol.E. L. James
...

Asi každý, kto sa do knihy púšťa, očakáva citový výplach Christianovej duše. Či so spracovaním budete spokojní, záleží len od vašich predpokladov. Istý pohľad do Christianovho vnútra tu síce je, no je lepšie neočakávať veľké veci či prevratné zistenia. Tie isté situácie tentokrát komentuje on, a preto sa čitateľ s kučeravými myšlienkami stretne oveľa skôr ako v prvej časti 50 shades. Jeho emócie, vnímanie sveta a spomienky na detstvo sú tu mierne vykreslené pomocou zlých snov, ktoré sa mu občas prisnijú, no v konečnom dôsledku autorka neprináša nič, čo by si čitateľ nevedel vydedukovať z predchádzajúcich dielov.

Hoci sa tu autorke naskytla skvelá príležitosť aspoň o trochu pozdvihnúť svoju tvorbu v očiach kritikov, túto príležitosť (z môjho pohľadu) vôbec nevyužila, dokonca ju lajdácky zahodila za hlavu. Ak si raz autor vytvorí postavy, s ktorých psychologizáciou sa môže poriadne pohrať, nároční čitateľ cíti v príbehu desivé prázdno, ktoré by bolo dobré zaplniť. V tomto prípade sa však tohto momentu nik nedočká.

E. L. James autor

E. L. James autor

Schmatnem ju, bleskurýchlo prehnem cez ľavé koleno. Spravím to tak, aby jej hlava, plecia i hruď spočívali na posteli. Prehodím si pravú nohu cez jej nohy, pridržiavam ju, aby sa nepohla. Na toto mám chuť, odkedy sa ma spýtala, či nie som gay. ,Zdvihni ruky a polož si ich vedľa hlavy,‘ prikážem jej a ona hneď poslúchne. ,Prečo to robím, Anastasia?‘
,Lebo som na teba vyvrátila oči,‘ povie ticho, chrapľavo.E. L. James

Veľkým pozitívom však je, že príbeh sa číta pomerne rýchlo. Časté dialógy, jednoduchý jazyk, nekomplikovaný dej, ktorý by vyžadoval veľké sústredenie, napomáhajú k rýchlejšiemu obracaniu stránok. I keď sa občas vyskytnú vulgarizmy, tento žáner to znesie a nepôsobia ako päsť na oko, hoci mnohé slová by sa dali vymeniť za menej hanlivý ekvivalent.

Záver

Grey je, žiaľ, len parafrázou 50tich odtieňov sivej. Nových zistení je v príbehu ako šafranu a aj tie náročnejší čitateľ nachádza čoraz ťažšie. V istých častiach sa môže stať, že pocítite sklamanie a s ním spojenú chuť knihu odložiť a viac sa k nej nevrátiť. Rovnaké situácie, identické dialógy sem-tam prifarbené Christianovým pohľadom na danú situáciu neposkytujú takmer žiadny čitateľský zážitok. No ak hľadáte oddychovku a pôvodná trilógia má čestné miesto vo vašej knižnici, zaujme vás i to, čo autorka ponúka v tejto časti.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • minimum nových zistení
 • rovnaké, priam identické situácie a dialógy
 • v texte sú prítomné vulgarizmy
 • príbeh sa číta rýchlo a ľahko
 • jednoduchá slovná zásoba aj štylistika

Pre koho áno

Pre koho nie

 • pre náročnejších čitateľov
 • ak od príbehu očakávate niečo nové

Kde kúpite knihu Grey

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : E. L. James,  Img – E. L. James

Aktualizované: 21. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies