Apartmán v Paríži – Lucy Foleyová – recenzia
Apartmán v Paríži síce neponúka neustálu akciu, no zato predstavuje mozaiku psychologických profilov, ktorá...
Recenzia na knihu - Hlava plná duchov, Paul Tremblay
Knižná recenzia: Hlava plná duchov
Autor: Paul Tremblay
Recenzent: Lenka Šimonová
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Niekedy je veľmi ťažké ukázať prstom a povedať: ‚Aha, to je ten vinník!‘ Všetko, čo sa v živote komukoľvek prihodí, má za sebou hneď niekoľko príčin. Rovnako je to aj so zlom, vinou a pocitom, že sme sa nechali niečím či niekým ovládnuť. Nikdy nevieme, odkiaľ to zlo pramení, z ktorého kútika na nás cerí tie svoje ostré a zákerné zúbky.
Barretovci azda nikdy netúžili po sláve a medializácii, no predsa sa tak stalo. Dobrovoľne-nasilu pod hrozbou úplného bankrotu pristúpili k natáčaniu programu v ich dome o ich vlastnom živote. Ich 14ročná dcéra Marjorie totiž vyhlasuje, že počuje hlasy, ktoré sú príčinou hrôzostrašných udalostí v ich domácnosti. Tajomné hlasy však pomaly ale isto ruinujú nielen samotnú Marjorie, ale rovnako aj všetkých ostatných členov – počnúc rodičmi a končiac mladšou dcérou Merry. Keď zlyháva aj psychiatrická pomoc, jedinou záchranou je kňaz, otec Wanderly, ktorý je odhodlaný vyhnať z Marjorinho tela zlého satana. Podarí sa to? Je Marjorie psychicky chorá, alebo ju naozaj posadli vyššie neidentifikovateľné sily? A nie je to úplne, ale úplne inak?
‚Už ste sa o to niekedy pokúsili?‘
‚Ešte nie. Vyháňať diabla je veľmi vážna vec. Ba tá najvážnejšia. Najprv musím na to získať súhlas tunajšieho biskupa. No ešte predtým musíme mať istotu, že v Marjorie sa usídlil diabol, a nie je – ako by som to povedal? – a nie je iba chorá.Paul Tremblay
Príbeh nie je vyrozprávaný takpovediac jednoliato, ale prelína sa tu minulosť (zastúpená v podobe spomienok) so súčasnosťou. Na celú hrôzu čitateľ nazerá z Merrinho pohľadu, a hoci v čase najväčšieho hororu bola dieťaťom, dnes je z nej dospelá žena, ktorá svoje spomienky rozpráva redaktorke píšucej o rodine Barrettovcov knihu. Text vďaka tomu naberá množstvo pozícií – spomienky sú vyrozprávané z pohľadu dieťaťa, pri rozhovoroch so spisovateľkou Rachel príbeh pôsobí dospelejšie.
A navyše – nesmiem zabudnúť na Merrin blog, v ktorom sa vracia k svojim spomienkam, a to opäť z iného pohľadu. Pod maskou psedonymu sa snaží podať celé svedectvo v čo najobjektívnejšom svetle, teda sa štylizuje do pozície nezávislej blogerky, ktorá „len so zanietením“ sledovala televíznu reality šou. Táto časť zachytávajúca jej písomný prejav však dejovú líniu ovplyvňuje len minimálne. Najväčšiu výpovednú hodnotu majú práve spomienkové pasáže opisujúce detstvo a ranú dospelosť dvoch sestier.
Paul Tremblay autor
Slovom… Vyznačuje sa predvídavým alebo dodatočným poznaním. Akoby bol pre ňu charakteristický gnosticizmus. Predpokladaná hrôza núti človeka vopred od strachu plakať. To je, domnievam sa, ďalší brilantný výrok. Šou nachytala fanúšikov hororu na dobré slovo, lebo otvorene povedané, väčšina z nás nie je náročná.Paul Tremblay
Pri čítaní som mala vskutku rozpačité pocity. Občas dej stagnoval a príbeh pôsobil monotónne, potom zasa prišli pasáže, ktoré ma vedeli i vydesiť. Uznávam však, že hoci je príbeh napísaný pomerne zložito (nehodnotím teraz jazykovú stránku knihy, ale skôr vnútornú štruktúru) a autor čitateľa naťahuje, ako len môže, v kútiku duše som sa nevedela dočkať konca, ktorý by mi odpovedal na všetky otázky. Jedno sa však autorovi uprieť nedá – dokázal prekvapiť a záverom ma úplne odrovnal, aj keď uznávam, že nie každý bude s týmto zakončením spokojný. Už dávno som však nemala v rukách príbeh, ktorý by doslova vedel klamať telom.
O jazykovej stránke a všetkom, čo k nej patrí, tu môžno hovoriť ako o priemere. Dialógy trošku zaostávajú oproti „bežnému“ textu, no stále sa v príbehu nachádzajú rýchlejšie či pomalšie čítajúce sa pasáže. Sem-tam sa pritrafí i nejaký vulgarizmus či drsnejšie slovíčko, no téma si to môže dovoliť.
Hlava plná duchov je trošku zložitý, strašidelný príbeh, ktorý jedného čitateľa uväzní v kresle a druhého trošku potrápi svojou výstavbou a pomalším dávkovaním nových informácií. A rovnako je to i s ukončením príbehu – buď ostanete nemo civieť a od úžasu nebudete schopní žiadnej reakcie, alebo knihu odhodíte a autora nazvete klamárom. Cieľovú skupinu je preto trošku ťažšie určiť, no milovníci strašidelných príbehov a čitatelia, ktorí do poslednej chvíle chcú objavovať nové okolnosti, skúste to!
Apartmán v Paríži síce neponúka neustálu akciu, no zato predstavuje mozaiku psychologických profilov, ktorá...
Floriovci – Nekorunovaní králi Sicílie je vskutku zvláštna kniha. Napriek tomu, že nie každý...
Vtipný, no pritom v podstate vážny, hravý, a predsa reálny príbeh – aj tak...
Jednoznačne ide o výnimočnú knihu, ktorá má potenciál ohúriť nielen čitateľky, ale aj mužskú...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies