Hraničářův učeň – Rozvaliny Gorlanu

Jack Shakespearow/26. júla 2021/Young Adult/5 min. čítania

Rozvaliny Gorlanu recenzia

Recenzia na audioknihu - Rozvaliny Gorlanu, John Flanagan

Knižná recenzia: Hraničářův učeň – Rozvaliny Gorlanu

Autor: John Flanagan

Recenzent: Juraj Drevenka

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Audiotéka, Bookmedia
 • Dĺžka audioknihy: 07hod 28min
 • Interpret: Matouš Ruml
 • Jazyk: Český
 • Typ audioknihy: Audiokniha kompletná
 • Kategória: Dobrodružné, Fantasy

Audioknihu nájdete v eshope:

Dobrodružstvo (nielen) pre mladých so štipkou fantasy…

Sklamanie z odmietnutia či z nedosiahnutia vysnívaných cieľov vie človeka poriadne zdeptať. No nevraví sa, že to, čo nám je súdené, si nás raz aj tak nájde? Možno sa naša vyfabulovaná budúcnosť len nedokázala pretnúť s osudom, ktorý nám je predurčený.

Obsah

Mladý muž Will podľa vzoru svojho otca túži po tom, aby sa z neho stal bojovník. Jeho sen sa však začína lámať na kúsky, keď ho odmietnu prijať do rytierskeho výcviku kvôli vskutku banálnej veci – malému vzrastu. Will sa však nevzdáva a stretáva sa s tajuplným hraničiarom Haltom disponujúcim nadprirodzenou schopnosťou, ktorú ľudia pripisujú čiernej mágii. Akékoľvek však bolo Willovo sklamanie, postupne prichádza na to, že aj hraničiar je pre kráľovstvo dôležitý, dokonca rovnako ako rytier. Moc a silu hraničiara objavuje vo chvíľach, kedy sa s Haltom vydáva na výpravu, počas ktorej stopujú rôzne tvory…

...

Úvodný diel otvárajúci celú sériu s názvom Hraničiarov učeň je primárne určený pre mladšiu cieľovú skupinu, avšak ani dospelá časť publika, ktorá obľubuje nenáročné dobrodružné fantasy, sklamaná nebude. Príbeh začína celkom pozvoľna a v tomto jednoduchom tempe neustále pokračuje. Plynie úplne sám, poslucháča nikam neženie ani ho nezahlcuje množstvom informácií – všetky okolnosti pôsobia navonok zrozumiteľne a nie je potrebné sa v nich prehŕňať, prípadne hľadať skryté súvislosti. Pomerne výrazná je však myšlienka príbehu – aj „malí“ ľudia, ktorých okolie podceňuje, môžu dokázať veľké veci.

Rozvaliny Gorlanu dokážu svoje publikum očariť bez akéhokoľvek nátlaku. Dej napreduje, zanecháva v poslucháčoch stopu a nedovolí im odpútať sa od neho skôr, ako prejdú poslednou kapitolou. Predvídateľnosť deja je individuálna a závisí od konkrétneho poslucháča, predovšetkým od jeho čitateľských skúseností. V istých miestach ale originalitu príbehu autorovi uprieť nemožno.

John Flanagan autor

John Flanagan autor

Príbeh je navyše zručne napísaný – mieša sa v ňom humor, akcia potrebná na udržanie poslucháčovej pozornosti, dobrodružstvo s jemnou dávkou fantasy. Hoci je séria označovaná za kúsok spadajúci do tohto žánru, fantastických prvkov je tu len minimum. V porovnaní s inými titulmi, v ktorých vystupujú nadprirodzené bytosti, magické predmety či nevysvetliteľné javy, pôsobí Hraničiarov učeň skôr ako dobrodružný titul s čarovným nádychom.

Príbehom poslucháčov sprevádza Matouš Ruml, ktorého hlas zodpovedá obsahu aj atmosfére audioknihy. Jeho interpretácia pôsobí mladistvo, dynamicky a celkom sa stotožňuje s postavami, ich konaním a zmýšľaním.

Záver

Doteraz celkom nepoznaný titul Rozvaliny Gorlanu ma pravdupovediac pomerne upútal. Celkový dojem nezhoršuje ani autorova snaha osloviť mladé publikum – používajúc jednoduché vety a priamočiare opisy. Tak či onak, prvý diel série dokáže osloviť a zanechať v publiku odozvu, ktorá ho prinúti siahnuť po ďalších dieloch a dozvedieť sa, ako sa dej ďalej napreduje.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • jednoduchý, nenáročný, ale pútavý príbeh
 • morálny odkaz
 • dobrodružstvo, akcia
 • jednoduché vety, priamočiare opisy
 • profesionálna interpretácia

Pre koho áno

 • pre mladších poslucháčov
 • pre tých, ktorí obľubujú dobrodružstvo a neboja sa ani prvkov fantasy

Pre koho nie

 • pre poslucháčov očakávajúcich fantasy kúsok, ktorý zahŕňa všetky prvky charakteristické pre tento žáner

Kde kúpite knihu  Hraničářův učeň – Rozvaliny Gorlanu

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : John Flanagan,  Img – John Flanagan

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies