Istou cestou k skvelosti

Jack Shakespearow/2. mája 2021/Motivácia/5 min. čítania

Istou cestou k skvelosti recenzia

Recenzia na knihu - Istou cestou k skvelosti, Wallace D. Wattles

Knižná recenzia: Istou cestou k skvelosti

Autor: Wallace D. Wattles

Recenzent: Lenka Šimonová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Citadella
 • Preklad: Ján Dulla
 • Pôvodný názov: The Science of Being Great
 • Recenzent knihu čítal: 02hod 46min
 • Počet strán: 120

Už nikdy viac sa nebudete cítiť malí

Skvelosť je pojem, ktorému síce všetci bez problémov rozumieme, no len málokto ho vie i vysvetliť či popísať vlastnými slovami. Aké je to byť skvelý? Môže to dokázať úplne každý? Autor Wallace D. Wattles bol svojho času priekopníkom v oblasti sebarozvoja či motivácie. Hoci dnes všetci poznajú najmä mená ako Rhonda Byrne, Jack Canfield či Louise Hay, nie každý vytuší, že sa mnohí z dnešných motivátorov inšpirovali práve týmto autorom.

Obsah

Princíp knihy spočíva v tom, že autor dáva svetu na známosť starý známy fakt – skvelým môže byť každý z nás, nikomu šťastie neuniklo spred nosa a to, či raz pomenuje svoj život ako dokonalý, záleží len a len na ňom. Myšlienky sa zhmotňujú, viera robí zázraky, môžeme mať všetko, po čom zatúžime… Kniha sa nápadne ponáša na Tajomstvo od Rhondy Byrne, no v tomto prípade je dôležité spomenúť, že práve Rhonda bola tá, ktorá na ideách Wattlesa vystavala svoj úspech. Zároveň sa však i prispôsobila modernému čitateľovi, jednotlivé myšlienky sformulovala do zrozumiteľnejších podôb, spolupracovala s mnohými známymi osobnosťami a vydavateľstvá jej dopriali lákavé a oku lahodné grafické spracovanie plné miniatúrnych ilustrácií, farieb či lesklého papiera. V porovnaní s touto publikáciou, v ktorej je chvíľami možné vycítiť vplyv času, má Rhonda so svojím „plagiátom“ poriadne navrch.

Myšlienky v publikácii síce majú hodnotu i význam, no chýba im akési usporiadanie. Uznávam, že jednotlivé kapitoly čerpajú z jedného princípu, no mnohokrát som mala pocit, že sa autor krúti dokola a postupom strán už neprináša čitateľom nič nové. No bez ohľadu na to, či sa pravidelne opakoval alebo otáčal okolo jednej skutočnosti, dielo dokáže zanieteného čitateľa upútať a udržať ho v permanentnej pozornosti.

Tento svet je dobrý a stáva sa čoraz lepším. Jestvujúce konflikty a disharmónie sú iba kolísaním lode, ktoré spôsobuje naše nedokonalé kormidlovanie; po čase všetky vymiznú.Wallace D. Wattles
...

Vyjadrovacie prostriedky autora sú veľmi jednoduché, čo hodnotím ako pozitívum a dobrú správu pre tú skupinku čitateľov, ktorá doposiaľ o pocitových frekvenciách či hodnote a potenciálu ľudskej duše ešte veľa nenačítala. Dôležité a kľúčové fakty tu autor podáva zrozumiteľnou a ľahko vstrebateľnou formou, vďaka čomu sa minimalizuje riziko, že by v duši či hlave čitateľa nastal zmätok.

Wallace D. Wattles autor

Wallace D. Wattles autor

Musíte odložiť chamtivosť; nesmiete mať žiadny nehodný motív v túžbe stať sa bohatým a mocným. Túžiť po bohatstve je legitímne a správne, pokiaľ ho chcete pre dušu, ale nie vtedy, keď po ňom túžite pre žiadostivosti tela.Wallace D. Wattles

I keď je knižka útla a nenáročná, dokáže v čitateľoch vyvolať podnety vedúce k pozitívnej zmene. Prízvukuje rôznorodé nespochybniteľné pravdy vychádzajúce z jedného princípu, ktoré nie je také ťažké premietnuť do praxe. Zvláštnosťou je, že i po rokoch autorove slová nestrácajú na platnosti a pôsobia nadčasovým dojmom, ktorý sa len tak ľahko nevyparí.

Záver

Istou cestou k skvelosti je výborným, no pre niektorých čitateľov až príliš jednoduchým štartovacím motorom potrebným na ceste k vedúcej dlhodobej pozitívnej zmene. Kniha je preto vhodná pre začiatočníkov, ktorí sa na už spomínanú cestu ešte len plánujú vydať. Tým, čo už majú čo-to naštudované, žiaľ, neprinesie nič nové, môže im len pomôcť upevniť si v mysli už nadobudnuté poznatky.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • jednoduché a zrozumiteľné podanie všeobecných poznatkov
 • kniha sa stala základným kameňom pre súčasných svetových motivátorov
 • autor sa mnohokrát opakuje, nakoľko vychádza z jedného princípu
 • kniha čitateľa nevyčerpáva

Pre koho áno

 • pre ľudí, ktorí chcú do oblasti motivačnej literatúry ešte len vstúpiť
 • pre čitateľov, ktorých zaujíma, kto sa stal inšpiráciou súčasných svetových motivačných rečníkov
 • ak hľadáte nenáročné a jednoduché motivačné dielko

Pre koho nie

 • ak prahnete po nových a doposiaľ nevypovedaných poznatkoch

Kde kúpite knihu Istou cestou k skvelosti

bux logo

Zdroje

 1. Goodreads : Wallace D. Wattles,  Img – Wallace D. Wattles

Aktualizované: 14. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies