Ja som Smrť – E. H. Larsen & Marine Schneider – recenzia

Jack Shakespearow/17. novembra 2023/Deti a mládež/5 min. čítania
Ja som Smrť - Elisabeth Helland Larsen Marine Schneider - recenzia

Ja som Smrť - Elisabeth Helland Larsen Marine Schneider - recenzia

Knižná recenzia: Ja som Smrť

Autor: Elisabeth Helland Larsen, Marine Schneider

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Knižná dielňa
 • Originálny názov: Life and I: A Story About Death
 • Recenzent knihu čítal: 30 minút
 • Rok vydania: 2016
 • Počet strán: 44
 • ISBN: 9788097077679

Malá knižka o veľkej téme

So smrťou sa počas života stretne každý z nás. Znamená to teda, že je neoddeliteľnou súčasťou nášho života, hoci samotný život práve ona definitívne ukončuje. Nemáme k nej pozitívny vzťah, bojíme sa jej, často nám už len myšlienky na ňu navádzajú panické stavy, tlak na duši a slzy v očiach. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, že by sme smrť mohli vnímať aj inak? Práve odlišný pohľad na smrť totiž prináša táto kniha…

Obsah

Ja som smrť predstavuje krátku ilustrovanú knižku, v ktorej je text pretavený do formy veršov. Nejde o poéziu ako takú, no na každej strane sa vyskytne pár strof, ktoré sú výpoveďou smrti o tom, čo do života prináša a čo z neho naopak berie. V krátkom a jednoduchom príbehu Smrť vystupuje ako dievčatko na bicykli, ktoré čitateľom poskytuje iný pohľad o konci života.

Smrť je tu teda rozprávačom, ktorý sa až zarážajúco láskavým spôsobom predstavuje svojim čitateľom. Hovorí o tom, kam všade vie bez pozvánky zavítať, ako na jej návštevu reagujú konkrétni ľudia a ako takéto stretnutia vlastne prebiehajú. Na konci knihy prechádza k paralele života a smrti a vysvetľuje, že jedno bez druhého by nikdy nedokázalo existovať.

„Život a ja
sme vo všetkom,
čo sa začína
alebo končí.

Život a ja
sme vždy spolu
za každými
neotvorenými dverami.“

Elisabeth Helland Larsen, Marine Schneider
Ja som Smrť - Elisabeth Helland Larsen Marine Schneider - ukážka z knihy

Recenzia

Ak sa nachádzate v období, kedy je smrť pre vás citlivou témou, táto knižka vás bezpochyby dojme. Jej ľahkosť, krehkosť a trefná pravdivosť dokážu spočiatku zaraziť, no o okamih neskôr je srdce zaplavané zvláštnou kombináciou porozumenia, blízkosti a úľavy. Práve tá skupina čitateľov, ktorá je na smrť práve nesmierne nahnevaná, vďaka tejto knihe smrti odpustí.

Knižka je verejnosti predstavená ako beletria pre deti, no napriek tomu si z nej veľa odnesie aj dospelý čitateľ. Je pre neho balzamom pre ubolenú a smútkom skúšanú dušu, ktorá mu do jeho vnímania života a smrti prinesie iný pohľad. Detský čitateľ si zasa z jednotlivých riadkov môže odniesť ponaučenie, že smrť ako taká nie je zlá, že sa jej nemusíme báť a vo svojej hlbokej podstate je pre nás ľudí úplne prirodzená.

Keďže je v knihe textu pomerne málo – niektoré strany obsahujú len jednu štvorriadkovú strofu, prečítate ju na jedno posedenie. O to viac vás však prekvapí jej výpovedná hodnota. Na malom priestore je toho povedaného skutočne veľa, pričom jednotlivé metafory si každý z nás interpretuje inak.

výkup kníh online

Záver

Malá knižka o veľkej téme – aj tak by sa Ja som smrť dala charakterizovať. Spočiatku môže mať čitateľ z knihy zmiešané pocity, no čím viac strán prečíta, o to viac si ku knižke nájde istý typ sympatie. To, akú emóciu vo vás text zanechá, je veľmi individuálne – niekoho chytí za srdce viac, iného menej. V metaforách si totiž každý z nás nájde presne to, čo práve potrebuje čítať, počuť a cítiť.

Pre koho odporúčame:

 • pre malých aj veľkých čitateľov
 • pre každého, kto tému smrti vníma len v negatívnom svetle
 • pre tých, ktorí práve za niekým smútia
 • pre ľudí, ktorým choroba čoskoro vezme ich blízkeho
 • pre rodičov, ktorí chcú svojmu dieťaťu vysvetliť tému smrti

Pre koho áno

 • ťažká téma spracovaná láskavým spôsobom
 • metaforické a láskavé spracovanie témy smrti
 • krátky a stručný text, ktorý pôsobí emotívne
 • krásne a unikátne ilustrácie

Pre koho nie

 • nie každému táto forma príbehu môže sadnúť

Odporúčané knihy

Ja som Smrť Elisabeth Helland Larsenová, Marine Schneiderová - cena

Ja som smrť

V nádherne ilustrovanej knihe „Ja som Smrť“ spracúva Elisabeth Helland Larsenová tému, ktorú majú mnohí dospelí ťažkosti prebrať s deťmi. V Larsenovej knihe je smrť tmavovlasé dievčatko, ktoré na ružovom bicykli jazdí po krajine, kde tu a tam niečo uvädne a zomrie, aby mohol vyklíčiť nový život…čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu
Když Dinosaurům někdo umře - cena

Když dinosaurům někdo umře

Dinosaurům někdo umřel… Vám ne? Ale ano. Naše rodiny vypadají velmi podobě. Nikdo nejsme na světě napořád a každý se několikrát v životě setkáme s tím, že nám zemře někdo milý a hodně blízký. Ztratí se nám člověk, jehož život byl s naším hodně propleten, a teď nám moc chybí a neumíme to pochopit…čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu
Smrť ako perspektíva - Andrea Heretiková Marsalová Anton Heretik - cena

Smrť ako perspektíva

Všetko, čo potrebujete vedieť o smrti. Aby ste sa jej menej báli. Aby ste z jej perspektívy žili plnšie a radostnejšie. Všetko, čo potrebujete vedieť o smrti z pohľadu psychiatričky a psychológa…čítať viac

LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPrejsť do eshopu
Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies