Kain a Ábel recenzia

Recenzia na knihu - Kain a Ábel, Jeffrey Archer

Knižná recenzia: Kain a Ábel

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Preklad: Magda Žáryová, Hviezdoslav Herman
 • Pôvodný názov: Kane and Abel
 • Recenzent knihu čítal: 12hod 00min
 • Počet strán: 472

Nezáleží na tom, v akých podmienkach sme sa narodili, dôležitá je naša chuť niečo dokázať

Aktualizované: 27.2.2023

Láska a nenávisť majú k sebe veľmi blízko, o tom niet pochýb. No zároveň je medzi nimi hranica, ktorú sme nie vždy ochotní prekročiť. Dôkazom tejto tvrdohlavosti je aj príbeh o dvoch mužoch, ktorí sa nedali obmäkčiť rokmi, skutkami ani vrúcnym vzťahom, ktorý sa pri nich začal rozvíjať.

Hneď na začiatku knihy na čitateľa čaká veľký kontrast – chudoba verzus moc, prepych a vysoké spoločenské postavenie. V jeden aprílový deň v roku 1906 prišli na svet dvaja chlapci. Osirelé úbožiatko Wladek Koskiewicz a syn bohatého amerického bankára William Kain. Príbeh dopodrobna zachytáva ich detstvo, dospievanie i dospelosť. Obaja sa vplyvom doby a vonkajších faktorov formujú a i keď sa narodili v odlišných kútoch sveta, osud im zariadi nejedno stretnutie. Kto by však čakal, že sa títo dvaja muži budú chcieť vrúcne objať, ten sa mýli. Panujú medzi nimi nenávisť a rivalita, ktoré nezmiznú ani vtedy, keď sa z nich stanú otcovia. Dokážu si raz podať ruky alebo na seba budú navždy hľadieť ako na nepriateľa?

Richard mi to napísal v liste,‘ odvetila Kate. ,Nemyslíš si, že je načase, aby si mu odpustil, William?‘
,Nikdy,‘ povedal William a zmeravený do zlosti vypochodoval z izby.Jeffrey Archer

Táto hrubá a masívna kniha v sebe ukrýva príbeh, ktorý vás pohltí hneď od začiatku. Striedavo sa pred vami budú odvíjať dva, spočiatku separované, príbehy, no niekde v kútiku duše budete cítiť, že raz nastane zlom, ktorý tieto nerovnaké osudy spojí dovedna. Dej si plynie pozvoľna, autor sa nikam neponáhľa a každej situácii kladie rovnaký dôraz. Iné knižky by pri tejto skutočnosti mohli utrpieť a stratiť na pútavosti, no rozprávačský talent Jeffreyho Archera si vás k textu veľmi rýchlo a bezpečne pripúta. Tí, ktorí nemajú radi dlhšie opisy či nerovnomernú gradáciu deja, si pri niektorých stránkach možno trochu zazívajú. No ak viete oceniť majstrovskú prácu so slovíčkami, prídete si na svoje. Široká slovná zásoba, množstvo detailov a obšírnejšie opisy tu spôsobujú to, že čitateľova predstavivosť pracuje na plné obrátky a do deja sa ponorí oveľa hlbšie, ako to býva zvykom.

I keď nám množstvo informácií prezrádza anotácia knihy, stále je ťažké predvídať nové skutočnosti. Sama som bola prekvapená, že aj napriek dlhším pasážam moja pozornosť neubieha preč od knihy. Stále ma poháňala vpred chuť zistiť, ako tieto životné osudy dvoch mužov skončia, či príde k veľkej zrážke, ktorá vyústi do boja alebo uzmierenia. Okrem toho je dielo priam nabité rôznorodými okamihmi. Čitateľ v krátkom čase prežije hrôzy svetovej vojny, úpadok ekonomiky, dôsledky širokých lakťov a nekalých machinácií v prostredí, v ktorom sa prepierajú nemalé peniaze.

Jeffrey Archer autor

Jeffrey Archer autor

Stráže im dávali kozie mlieko, čierny chlieb, proso a občas nejaké orechy. Jedlo Wladek vždy rozdelil na dvadsaťosem dielov, barónovi dával bez slova vždy dve porcie. Zámockí sluhovia boli privyknutí na pokoru a teraz vo väzení celkom otupeli, neboráci, a vôbec sa nečudovali, že deväťročné chlapčisko riadi ich životy.Jeffrey Archer

Knižku Kain a Ábel by som podala do ruky tým, ktorí majú chuť stráviť čítaním jedného diela aj niekoľko večerov. Ak viete oceniť skvelý rozprávačský talent, pomerne širokú slovnú zásobu a šikovné vyprofilovanie charakterov, budete nadšení. V prípade, že hľadáte oddychovku, ktorú zhltnete počas cesty vlakom, tento príbeh radšej posuňte niekomu inému.

Kain a Ábel síce nie je mimoriadne ťažké dielo na pochopenie (čitateľ nemá zmätok v postavách, dva rôzne svety sú tu vďaka opisom od seba úplne odlíšené), no z textu je cítiť, že za ním sedel vzdelaný človek, ktorý si dal na rukopise záležať a predtým, ako začal písať, si všetky dôležité kroky vopred premyslel. Vďaka tomu sa mu podarilo vytvoriť dielo, ktoré vás trochu pozastaví v časopriestore a vy sa vďaka tomu zamyslíte nad vrtkavosťou života, životnými prioritami a nad labilnou spojitosťou medzi príčinou a dôsledkom.

Plusy a charakteristické črty

 • rozsiahle dielo, ktoré zachytáva priebeh dvoch životov od narodenia až po starobu
 • pútavý príbeh, ktorý osloví čitateľa hneď na začiatku
 • väčšie množstvo opisov
 • široká slovná zásoba
 • brilantný rozprávačský talent

Pre koho áno

Pre koho nie

 • ak chcete knižku zhltnúť za pár hodín a hľadáte tzv. rýchle čítanie, ktoré neobsahuje opisy či vedľajšie odbočenia

Kde kúpite knihu Kain a Ábel

Zdroje

 1. Wikipedia : Jeffrey Archer,  Img – Jeffrey Archer

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies