Kam zmizla recenzia

Recenzia na knihu - Kam zmizla, Gayle Formanová

Knižná recenzia: Kam zmizla

Autor: Gayle Formanová

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR, edícia YOLI
 • Preklad: Diana Ghaniová
 • Pôvodný názov: Where She Went
 • Recenzent knihu čítal: 04hod 05min
 • Počet strán: 232

Občas odídeme bez toho, aby sme niečo dopovedali…

Aktualizované: 27.2.2023

Zostaň so mnou mladých čitateľov šokovala vcelku netradičným a emotívnym príbehom. Táto kniha je pokračovaním načrtnutej dejovej línie, no došlo k malej zmene. Ste zvedaví k akej?

Rozprávačom tentokrát nie je Mia, ktorá dôsledkom nešťastnej dopravnej kolízie prišla o svoju rodinu, no príbeh je vyrozprávaný Adamom – chlapcom, ktorý ju miloval pred nehodou i po nej a ktorý dennodenne sedel pri jej posteli, díval sa na jej nehybné telo a šepkal, nech zostane.

Prešli 3 roky a ich cesty sa vplyvom okolností rozdvojili. Mia odišla na umelecké konzervatórium do NY, viac sa odtiaľ nevrátila a z Adama sa stala populárna rocková hviezda, ktorú si na mušku berú nielen fanúšičky, ale kvôli jemu vzťahu s o niečo staršou známou herečkou i bulvár. Jedného dňa sa však Adam a Mia opäť stretnú, a hoci sa spočiatku tvária, že sú len starí známi, vo vzduchu je cítiť, že si ešte majú čo vysvetľovať. Keď tento moment príde, Adam zisťuje, čo Miu viedlo k tomu, aby sa od neho úplne odstrihla. No možno to vnímať ako ospravedlnenie? Je tu ešte možnosť, že sa raz dajú opäť dokopy? Alebo sa počas troch rokov obaja zmenili tak, že sa už navzájom nespoznávajú?

Mal by som byť rád. Mal by som byť vďačný. Problém spočíva v tom, že nedokážem uniknúť pocitu, že moja sláva nesúvisí so mnou, ale s niekým iným. Collateral Damage som napísal s Miinou krvou na rukách, a práve ten album ma katapultoval medzi hviezdy.Gayle Formanová

Ak sa autor rozhodne vymeniť rozprávača, zväčša sa prikloní k nevydarenému trendu a prerozpráva už raz povedaný príbeh očami inej, takisto hlavnej a dôležitej postavy. Keď som po prvýkrát zaregistrovala túto knihu, napadlo mi, že sa autorka pridala k väčšine a celú drámu okolo autonehody a Miinho zvažovania či ísť alebo neísť preč z tohto sveta, tentokrát bude komentovať práve Adam. Dej však pokračuje ďalej, parafrázy sa tu nájdu len v nepatrných množstvách, preto musím uznať, že sa autorke podarilo dejovú líniu trochu osviežiť a priniesť čitateľom nové zážitky.

Spočiatku kniha pôsobí ako sedenie u psychológa. Čitateľ sedí za masívnym stolom a Adam leží na pohovke rozprávajúc svoje zážitky. Postupne sa tak dozvedá o tom, ako celú situáciu vníma vychádzajúca rocková hviezda a čo sa udialo s jeho vzťahom s Miou. Približne v druhej tretine knihy klesá počiatočné napätie a príbeh začína byť stereotypný, priam fádny. Dojem trochu napravuje stretnutie s Miou, no o veľkej dynamike či dráme tu nemožno byť ani reči. Kniha plynie pomalšie a autorka nové informácie dávkuje vskutku striedmo. Zatiaľ čo sa prvá kniha dá zaradiť do drámy, tu ide skôr o akúsi nešťastnú romantiku.

Gayle Formanová autor

Gayle Formanová autor

Jej hlas ma vráti do skutočnosti. Spomeniem si na uplynulé tri roky. Žiada sa mi povedať toľko vecí. Kam si zmizla? Myslíš na mňa vôbec? Zničila si ma. Máš sa fajn? Pravdaže, nič z toho nemôžem povedať.Gayle Formanová

Tak ako v prvej časti, aj v tejto sa prelína minulosť s prítomnosťou. Adam si občas zaspomína na obdobie pred nehodou, potom sa vráti do čias, kedy autonehoda zatriasla jeho životom, o chvíľu na to je opisovaná súčasnosť, ktorú opäť prestriedajú spomienky napríklad aj na obdobie rozchodu. Kniha však v čitateľoch nezanecháva zmätočné dojmy, nakoľko príbeh plynie pomaly, vďaka čomu má publikum dosť času a priestoru na to, aby sa v aktuálnom dianí zorientovalo.

Jazyk ani výrazové prostriedky nie sú nijako špecifické. Či už ide o slovnú zásobu alebo štylistiku, k čitateľovi sa dostáva akýsi priemer, ktorý nikoho neurazí, no ani v ňom nezanechá hlbšie dojmy. Vzhľadom na cieľovú skupinu sú však tieto jazykové „parametre“ úplne postačujúce. Menej dialógov tu nenapáchalo hrozivé škody, nakoľko kniha je viac pocitová a v týchto prípadoch dialógy nevedia urobiť veľa úžitku.

Kam zmizla odporúčam pre tých, ktorí sa už stretli s prvou časťou. Neviem si predstaviť, ako by som sa pozerala na niektoré situácie, ak by som vopred nebola oboznámená s predchádzajúcimi kľúčovými udalosťami. Nemyslím si, že by mi chýbali isté súvislosti, nakoľko autorka dej rozprestrela aj v tejto časti, no pravdepodobne by som nemala toľko priestoru klásť si množstvo otázok súvisiacich so Zostaň so mnou. Každopádne však stále ostáva rovnaká cieľová skupina – mladí ľudia, tínedžeri. Hoci tu bolo menej citového nátlaku ako v predchádzajúcom diele, no oči dospeláka tu môžu zaregistrovať deficit pravých a nefalšovaných emócií.

Plusy a charakteristické črty

 • dejová línia z príbehu Zostaň so mnou pokračuje
 • rozprávačom je Miin priateľ Adam
 • menej drámy, viac romantiky
 • príbeh nie je vyrozprávaný chronologicky
 • jednoduchý jazyk
 • menej dialógov

Pre koho áno

 • pre čitateľov, ktorí sú oboznámení s príbehom Zostaň so mnou
 • pre mladých ľudí a tínedžerov
 • pre milovníkov jemne napínavej romantiky

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí majú od romanticko-dramatických príbehov vyššie nároky

Kde kúpite knihu Kam zmizla

bux logo

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies