Kapitán Padák: Straty a nálezy

Jack Shakespearow/5. mája 2021/Rozprávky/5 min. čítania

Kapitán Padák: Straty a nálezy recenzia

Recenzia na knihu - Kapitán Padák: Straty a nálezy, Kristína Baluchová

Knižná recenzia: Kapitán Padák: Straty a nálezy

Autor: Kristína Baluchová

Recenzent: Veronika Vargová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Plutošop
 • Ilustrácie: Ondrej Sova
 • Recenzent knihu čítal: 01hod 35min
 • Počet strán: 150

Záhada dátumovej hranice odhalená!

Je možné cestovať v čase? Dokáže človek prežiť ten istý deň dvakrát? A malo by to vôbec význam? Veď každý deň má predsa svoje špecifické čaro… Je potrebné ho kopírovať?

Obsah

Na bratislavskom letisku pracuje vskutku vzácna postavička – pilot lietadla sa totiž volá kapitán Padák! Z ničoho nič je jeho život okorenený čudnými príhodami, ktoré mu potrápia hlavu. Ktosi mu najprv zaslal pohľadnicu z Londýna, rovnako mu na letisku nechá kufor s jednou jedinou knihou. Oddelenie strát a nálezov tak má ďalší kúsok do svojej „zbierky“. Keď sa celá situácia vysvetlí, na kapitána Padáka čaká poriadne dobrodružstvo. Zaumieni si, že svoj narodeninový deň prežije hneď dvakrát a na pomoc si prizve dátumovú hranicu. No bude s ním táto „magická hranica“ ťahať za jeden povraz, alebo pôjde v hre proti nemu?

Keď som po pristátí lietadla Boeing 737 povedal, že ,dnešnú šichtu máme za sebou‘, netušil som, že nemám tak celkom pravdu. Na letisku som sa zdržal neplánovane dlhšie, a popri rozhovore o divnom kufri a pohľadnici som skoro zabudol, že sa musím ponáhľať – v piatok poobede mám predsa vyzdvihnúť svoju neter.Kristína Baluchová
...

Kniha napomáha k lepšiemu pochopeniu partnera a namiesto zbytočnej teórie prináša rýchlo aplikovateľné návody, ako všetky postupy aplikovať v praxi. Autor navyše zvolil veľmi jednoduchý spôsob demonštrácie svojich tvrdení – text je dopĺňaný jeho osobnými zážitkami a skúsenosťami z praxe. Na rôznych situáciách, v ktorých figurujú milenecké či manželské páry, tak dokazuje, aký je celý proces jednoduchý. Ak muž alebo žena pochopí, čo ten druhý očakáva, hľadá či vyžaduje, vie mu to bez problémov poskytnúť. Vďaka tomu sa do vzťahu vráti to povestné čaro, ktoré bolo na jeho začiatku priam hmatateľné.

Jedným z najväčších lákadiel pre čitateľov je bezpochyby prostredie, v ktorom sa dej odohráva. Hlavná postava sem-tam vyletí do oblakov a môže sa pýšiť povolaním, o ktorom sníva nejeden malý čitateľ. Okrem detailov zo života pilota tu možno nájsť aj zaujímavé informácie, ktoré sú opäť blízko späté s lietaním vo výšinách – už spomenutá dátumová hranica a časové pásma. Nad touto problematikou si občas láme hlavu i dospelák, a preto oceňujem stručné, no výstižné načrtnutie hlavného princípu, ktoré bez problémov pochopia malí i veľkí. Tieto informácie sú navyše zahrnuté do textu tak, aby nepôsobili dojmom náučnej vsuvky, no sú úplne prirodzene vložené do príbehu.

Kristína Baluchová autor

Kristína Baluchová autor

Dnes nás čakal let lietadlom, upraveným na prevoz veľkého nákladu. Žiadni cestujúci, len plné brucho tovaru. Takéto lietanie mám rád, pripadal som si ako kengura. Ďalšou zaujímavosťou dnešného dňa bol môj kopilot s dlhými vlasmi. Áno, letel som s jednou z troch pilotiek, ktoré pre Backpack Air pracovali.Kristína Baluchová

Nakoľko je kniha určená primárne mladšej časti publika, text sem-tam spestrujú čiernobiele ilustrácie. Dopĺňajú tak jednotlivé myšlienky z knihy a navodzujú príjemný dojem z čítania. Na úplnom konci knihy každý čitateľ spozoruje aj ďalšiu zvláštnosť – slovník leteckej terminológie a leteckú abecedu. Opäť tak príbeh dostáva niečo naviac, a to informáciu, ktorá jednoducho poteší.

Záver

Knižku Kapitán Padák: Straty a nálezy odporúčam pre čitateľov, ktorí radi objavujú nové veci a neboja sa občas odlepiť chodidlá od zeme a vzlietnuť do výšin. Príbeh dokáže upútať aj poučiť, vďaka čomu si ho obľúbia nielen detskí čitateľa, ale aj ich rodičia.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • jednoduchá, no pútavá dejová línia
 • menší počet postáv
 • množstvo informácií o cestovaní v čase a fyzikálnych javoch
 • knižka obsahuje ilustrácie
 • v závere príbehu čitateľ nájde leteckú terminológiu a leteckú abecedu

Pre koho áno

 • pre mladších čitateľov (8+)
 • pre dievčatá aj pre chlapcov
 • pre každého, kto má rad dobrodružstvá
 • pre čitateľov, ktorí sa strácajú v otázke dátumovej hranice a radi by sa v tejto problematike udomácnili

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí hľadajú rozsiahlu rozprávkovú knihu

Kde kúpite knihu Kapitán Padák: Straty a nálezy

bux logo

Aktualizované: 20. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies