Kto je to dievča? – Alexandra Potter – recenzia

Jack Shakespearow/17. júla 2022/Knižné recenzie/5 min. čítania

Kto je to dievča? Alexandra Potter knižná recenzia

Kto je to dievča? Alexandra Potter - knižná recenzia ©vrabcenastreche.sk

Knižná recenzia: Kto je to dievča?

Autor: Alexandra Potter

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: NOXI
 • Recenzent knihu čítal: 6 hodín
 • Počet strán: 382
 • Rok vydania: 2012

Čo by ste urobili, ak by ste stretli vaše mladšie ja?

Aktualizované: 27.2.2023

Skúste sa obhliadnuť do minulosti a povedzte si, čo by ste robili inak. Trávili by ste viac času svojou svojou rodinou? Menej pracovali, mali viac odvahy pri podnikaní, väčšmi si vážili svoje zdravie a dbali by ste o to, aby ste nikomu neublížili? Alebo by ste urobili niečo úplne iné, vďaka čomu by ste dnes boli na celkom inom mieste?

Charlotte Merryweathearovej sa prihodilo niečo, o čom my môžeme len snívať. Pri bežnej ceste mestom zrazu videla samu seba, mladšiu o niekoľko rokov, ako šoféruje svoje staré auto. Dnes je Charlotte úspešná žena vlastniaca PR agentúru a má všetko, čo si žena v jej veku môže priať – od vzťahu až po finančné zázemie. Aj napriek tomu všetkému sa však necíti vo svojej koži, občas na ňu doľahne stres a potrápi ju spánok.

Situácia, kedy Charlotte uvidí svoje ja mladšie približne o desať rokov, jej vo veľkom naštartuje život. Snaží sa mladšiu Charlotte vyhľadať a zisťuje, že žije rovnako ako ona predtým. Znamená to, že urobí aj rovnaké chyby? Naletí rovnakému mužovi, prežije tie isté trápenia? Charlotte sa jej posnaží naliať rozum, aby sa mnohým boľavým situáciám vyhla. No dá sa to? Zmeniť niečo, čo sa už dávno stalo?

„Na moment mi napadne, akoby bola medzi nami akási podobnosť. Vravím akoby! Cítim sa trochu smiešne, tak si vložím knižku naspäť do tašky a postavím sa. Videla som už dosť. Okej, tak teda riadi moje staré auto a býva na tej istej ulici ako ja, no a čo? Otočí sa. A úplne zamrznem. Je to, akoby mi niekto položil na žalúdok desaťtonové závažie.“Alexandra Potter
...

Ak ste sa už s Alexandrou Potterovou a jej dielami stretli, iste tušíte, čo v tejto knihe nájdete. Romantickú zápletku, osobitú a svojráznu hlavnú ženskú postavu a v neposlednom rade prvok, ktorý jej knihy poriadne odlišuje od iných romantických kúskov. V tomto prípade tu máme fantastickú vsuvku v podobe Charlottinho mladšieho ja.

Každému môže byť jasné, že v reálnom živote by sme samých seba mladších o niekoľko rokov stretnúť nemohli, no v tomto príbehu to vyznieva uveriteľne, čo v nemalej miere pripúta mnohých čitateľov. Charlotte tomu, čo uvidela spočiatku tiež neverí, no okolnosti, s ktorými sa stretne potom, začínajú zmazávať jej pochybnosti.

„Stuhnem. Počkať chvíľu. Prudko sa zvrtnem, srdce mi hlasno tlčie v hrudi, dych sa mi zasekne kdesi dole v krku. Pretože teraz už presne viem, kto stojí za mnou. Presne tak, ako poznám ten hlas. Naše oči sa stretnú. A v tom momente každá racionálna myšlienka, ktorú som kedy mala, vyletí priamo von oknom. Pretože som to ja.“Alexander Potter

Kto je to dievča? vás môže trochu prekvapiť svojím dlhším úvodom. Na zápletku, ktorú nám vydavateľstvo sľubuje na obálke knihy, si budete musieť chvíľu počkať. Autorka s vykreslením zápletky vôbec nemala naponáhlo a v prvých kapitolách sa poriadne rozpísala. No ani napriek tomu nebol úvod fádny a nemala som pocit, že čítaním strácame čas. K slovu sa hneď dostali humorné situácie, ktoré trochu pridlhý rozbeh pekne ozvláštnili.

Autorka tu okrem iného vsunula do príbehu i pár pekných myšlienok. Svojím čitateľkám odkazuje, že by si neustále mali stáť za svojím, nemali by sa nechať zastrašiť nepriaznivými okolnosťami, nehrať sa niekoho, kým nie sú, nasledovať svoje sny a nedovoliť strachu, aby ich blokoval v postupovaní vpred.

Autor

Alexandra Potter je anglická novinárka, editorka a spisovateľka píšuca predovšetkým romantické príbehy s komediálnymi a fantasy prvkami. Vyštudovala anglickú literatúru a filmovú tvorbu. Debutovala románom Čo je nového, kočka? Na Slovensku sa preslávila predovšetkým vďaka knihe Daj si pozor na želania. Medzi ďalšie jej diela patria Hľadám Romea, Dokonalé rande či Ten pravý, ktorého nechcem.

Alexandra Potterová

Záver

Milovníčky chic literatúry by sa nemali tejto knižke vyhnúť. Je totiž typickým zástupcom tohto žánru. Humorne ladená, nepredvídavá, mierne napínavá, dýchajúca nepresladenou romantikou a napriek tomu ľahučká a očarujúca. Kto je to dievča? je príbehom, ktorý zhltnete za rekordný čas a nebudete ľutovať, že ste sa doň pustili.

Pre koho odporúčame:

 • ak hľadáte oddychovku, v ktorej romantika nie je jediným prvkom
 • pre milovníčky chic literatúry
 • ak sa vám páčila kniha Daj si pozor na želania

Plusy

 • pekné myšlienky
 • nejde o presladenú prvoplánovú romantiku
 • svižné a zaujímavé čítanie
 • pár humorných situácií
 • jedinečná zápletka

Mínusy

 • trochu dlhší úvod

Odporúčané knihy od autorky Alexandry Potterovej

Jedna dobrá vec Alexandra Potter cena

Cena: od 13,91 €

Jedna dobrá vec

Život je ako horská dráha. Už keď ste na vrchole môže vás nepríjemne prekvapiť strmý pád. Liv Brooksová po rozvode impulzívne vymení svoj londýnsky mestský život za hornatý Yorkshire. Chce začať odznova. No to nie je vždy jednoduché. Z miestneho útulku sa rozhodne adoptovať psíka Harryho, aby jej nebolo tak smutno. Každý deň sa spolu prechádzajú po okolí, aby Liv lepšie spoznala svoj nový domov, a postupne zisťuje, že nie je jediná, ktorej by prospel nový štart….čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu

Cena: od 14,16 €

Nezabudni na mňa!

Po nečakanom rozchode sa cíti Tess úplne zničená. Ak by urobila niečo v ich vzťahu inak, ak by dokázala vrátiť veci späť… Ale nejde to. Je koniec. Musí na neho jednoducho zabudnúť. Na Silvestra sa opije a nahnevane si želá, aby ho vôbec nikdy nestretla. Keď sa však na druhý deň zobudí zistí, že jej želanie sa naplnilo. Pochopí, že má možno šancu urobiť to celé inak. A tentokrát správne…čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu

Cena: od 13,36 €

Priznania štyridsiatničky, ktorá si posrala život

Aj ženy typu Bridget Jonesovej jedného dňa zostarnú a obzrú sa za svojím životom. Hrdinka tejto knihy je modernejšia, zrelšia, ocitla sa na križovatke a samozrejme verí, že o rok o tomto čase už bude niekde úplne inde, pretože svoj život od základu zmení, urobí jednoducho hrubú čiaru a všetko bude úplne inak. Pred tým sa však k zopár veciam musí priznať…
Vtipný príbeh ženy tesne po štyridsiatke, zapísaný formou denníka, v ktorých sa nájde každá žena, či už slobodná, vydatá, rozvedená, bezdetná, alebo s deťmi…jednoducho každá, ktorá má občas pocit, že jej všetko padá na hlavu, večne nemá peniaze, nič nestíha, nezvláda a jej život mal by predsa o niečom úplne inom…čítať viac

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies