Kúzelné upratovanie

Jack Shakespearow/5. mája 2021/Motivácia/5 min. čítania

Kúzelné upratovanie recenzia

Recenzia na knihu - Kúzelné upratovanie, Marie Kondo

Knižná recenzia: Kúzelné upratovanie

Autor: Marie Kondo

Recenzent: Miška Hossová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Premedia
 • Pôvodný názov: Jinsei ga tokimeku katazuke no maho
 • Recenzent knihu čítal: 04hod 05min
 • Počet strán: 224

Uprataný byt je základom šťastného života

Len malá časť z nás sa môže pochváliť tým, že má perfektne upratanú domácnosť, v ktorej má všetko svoje miesto, nič sa neváľa na dne skrine či nebodaj na podlahe v predsieni. Je možné raz a navždy skoncovať s neporiadkom?

Obsah

Podľa knihy od japonskej autorky Marie Kondo to možné je. Publikácia predstavuje akýsi manuál na to, ako upratať svoj obytný priestor – raz a poriadne. A hoci by sa mohlo zdať, že v knihe čitateľ dychtivý po poriadku nájde rady ohľadom čistiacich prostriedkov, nie je tomu celkom tak.

V prvom rade je potrebné rozlíšiť dva pojmy – špina, (respektíve nečistota) a neporiadok. Kniha sa venuje práve druhému výrazu. Postup, ako vyleštiť podlahu či zbaviť sa prachu tu nenájde nik. No návod na to, ako zbaviť byt nepotrebných vecí, tvorí gro publikácie.

Ako teda môžete dosiahnuť správny prístup? Existuje paradoxne len jeden spôsob, a spočíva v tom, že získate správnu techniku. Pamätajte si: Metóda, ktorú opisujem v tejto knihe, nie je iba súbor pravidiel o tom, ako triediť, usporadúvať a vyhadzovať veci. Je to príručka, pomocou ktorej si osvojíte správny spôsob tvorby poriadku a vďaka nej sa môžete stať poriadnym človekom.Marie Kondo
...

Kľúčom k úspechu je vyhodiť všetko, čo nám neprináša úžitok, radosť a uspokojenie. Autorka čitateľom navrhuje poradie, v akom majú veci triediť, a dáva jednoduché, no účinné tipy, na ktoré nástrahy si dať najväčší pozor. Možno sa tak dozvedieť napríklad i to, prečo je vhodné začať mimosezónnym oblečením a prečo by sme za žiadnych okolností nemali nemali ponožky skladať do klbka.

Rady a tipy sú nesmierne banálne, no pri hlbšom uvážení možno dôjsť k záveru, že sa väčšina z nás týmto banalitám vyhýba a dláždi si tak cestu k neporiadku. Každý princíp je vysvetlený a podaný jednoducho, autorka mnohokrát poukazuje na osobné skúsenosti so svojimi klientmi, nakoľko sa živí ako „poradkyňa pri upratovaní.“ Jej pohľad na domácnosť a veci v nej je mierne osobitý – každú vec vníma svojskou optikou a často sa s vecami rozpráva, ďakuje im za službu, ktorú pre ňu robia, a ukladá ich na svoje miesto doprajúc im vytúžený oddych.

V závere knihy autorka poukazuje na to, že prostredie, v ktorom sa dlhodobo pohybujeme, má vplyv na náš život a zdravie. Hoci nie je jediná, kto s touto myšlienkou prichádza, pravdivosť jej uprieť nemožno. Tieto záverečné slová tak len umocňujú dobrý pocit z knihy či prečítaných slov a rovnako ešte viac „nakopnú“ čitateľa k tomu, aby sa postavil a šiel si dať svoj život a obydlie do poriadku. Z autorkiných slov sa neustále šíri motivácia a podnet na to, aby čitateľ začať aktívne pracovať na svojej domácnosti.

Marie Kondo autor

Marie Kondo autor

Ak ste upratali svoj dom, váš život sa dramaticky zmení. Keď raz zažijete, aké je mať skutočne uprataný dom, budete cítiť, že sa celý váš svet rozžiari. Už nikdy sa nevrátite k neporiadku. To je to, čomu hovorím mágia upratovania. A účinky sú ohromujúce. Nielenže nikdy viac nebudete neporiadni, ale začnete nový život. To je to kúzlo, o ktoré sa chcem podeliť s čo najväčším počtom ľudí.Marie Kondo

Záver

Ak ste voči príručke viac či menej skeptickí, odhodenie predsudkov nebude na škodu. Kniha je síce triviálna, no aj napriek tomu dokáže poskytnúť nejednu užitočnú radu. Jej obsah nie je zdĺhavý, autorka slovami zbytočne neplytvá a jednotlivé vety nešperkuje do metafor. Straty času sa tak nemožno obávať a zo skúsenosti s touto knihou si čitateľ odnesie len praktické rady, ktoré sa do života dajú aplikovať okamžite.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • jednoduché spracovanie
 • užitočné rady a tipy
 • okamžitá aplikácia do života
 • príručka pôsobí motivačne

Pre koho áno

 • pre každého, kto chce účinne skoncovať s neporiadkom
 • pre perfekcionistov a ľudí, ktorí majú radi systémovosť
 • pre mužov aj pre ženy
 • pre všetky vekové kategórie

Pre koho nie

 • pre lenivcov, ktorí nie sú ochotní zapracovať na poriadku svojej domácnosti

Kde kúpite knihu Kúzelné upratovanie

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Marie Kondo,  Img – Marie Kondo

Aktualizované: 23. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies