Kúzelníkov únik z reality

Jack Shakespearow/6. mája 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Kúzelníkov únik z reality recenzia

Recenzia na knihu - Kúzelníkov únik z reality, Lars Vasa Johansson

Knižná recenzia: Kúzelníkov únik z reality

Autor: Lars Vasa Johansson

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Tereza Chelemendiková
 • Pôvodný názov: Den stora verklighetsflykten
 • Recenzent knihu čítal: 07hod 25min
 • Počet strán: 376

Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov!

Život kúzelníka musí byť… jedným slovom magický. Ovláda triky, nad ktorými ostatní otvárajú oči, dokáže svoje publikum obalamutiť jednoduchou, no pôsobivou ilúziou. Čo sa stane, ak sa mu do života pripletie skutočná mágia? Je možné vymaniť sa spod jej chápadiel bez následkov?

Anton sa živí ako kúzelník, i keď jeho súkromie pôsobí nudným a nezáživným dojmom. Hoci je zvyknutý na pozornosť, mimo javiska sa prejavuje jeho introvertná povaha, úsmevmi príliš neplytvá a dokonca i narodeniny trávi osamote. Jeho vášňou je cestovanie a práve vďaka tomu sa jednej noci ocitne v národnom parku Tiveden, v ktorom stretáva malé dievčatko s trošku bizarnou prosbou. Chce po ňom, aby jej pomohol natrhať kvety. Anton sa však na tejto činnosti odmietne podieľať, dôsledkom čoho sa mu v živote začne diať jedna katastrofa za druhou. Manželský pár, na ktorý natrafí, mu rozpovie magickú historku. Dievčatko, ktoré v lese stretol, nebolo obyčajnou bytosťou, práve naopak. Zdá sa, že na neho uvalilo kliatbu. Spočiatku tomu Anton odmieta uveriť, ale život je nevyspytateľný. Koho iného by postavil do cesty neobyčajnej trpaslíčky, ak nie práve profesionálneho kúzelníka? Ako sa tejto kliatby zbaví?

To dievča je trpaslíčka a každý rok okolo letného slnovratu sa premáva po lese,‘ povedala Greta. ,Ak jej pomôžete natrhať kvety, tak nič sa nestane. No ak jej nepomôžete, označí vás na smrť a budú sa vám diať rôzne nehody, až kým nezistíte, že to už nevydržíte a vezmete si život. Vaša duša bude potom navždy uzavretá v perle na jej sponke.Lars Vasa Johansson
...

Dej príbehu upúta už od prvej kapitoly, nakoľko rozprávačský štýl autora je tak trochu iný. Všetko odkrýva postupne a s rozvahou, nielen nové pokroky v dejovej línii, ale aj osobnosť hlavnej postavy. Súčasnosť, respektíve príbeh, ktorý sa odohráva, občas pretnú kapitoly poskytujúce pohľad na Antonovu minulosť. Rad za radom sa tak poodhaľujú stále nové a nové skutočnosti, ktoré priamo aj nepriamo vytvárajú profil osobitého a nedôverčivého Antona milujúceho sarkazmus. Je to presne ten typ postavy, na ktorú publikum nezabúda a prirovnáva k nej ostatné charaktery, s ktorými sa v knihách v budúcnosti stretne.

Lars Vasa Johansson autor

Lars Vasa Johansson autor

Odštartovali sme kariéru v centre voľného času v centre Bredängsu. O pol piatej, v spoločenskej miestnosti so sedadlami pre asi štyridsať divákov. Publikum mali tvoriť chlapci a dievčatá, ktorí tam trávili čas medzi školou a večerou. Snažil som sa nemyslieť na to, čo by sa stalo, keby sme sa strápnili.Lars Vasa Johansson

Kniha predstavuje kombináciu fantastiky a komédie. Čarovné prvky tu vyznievajú atraktívne, neustále sa dožadujú čitateľovej pozornosti a nútia ho v čítaní ďalej pokračovať. Príbeh je napísaný tak, aby ponechal voľnú ruku aj fantázii svojho publika. Nie každý detail je tu dopodrobna ozrejmený, vďaka čomu má čitateľ priestor na to, aby sa zamyslel, vytvoril si vlastný názor na konkrétnu skutočnosť a pretvoril si okrajové časti dejovej línie podľa vlastných predstáv. Fantastika tak dovoľuje fantázii, aby sa rozvíjala.

Kúzelníkov návrat z reality dokáže pobaviť i upútať, čo predstavuje absolútny, no pevný základ pre dokonalý čitateľský pôžitok. Ak ste zvyknutí siahnuť po severských tituloch, najmä po žánri spoločenského románu, poviete si, že Severania majú zvláštny a závideniahodný dar. Ich myseľ a predstavivosť pracuje viac ako tá naša, dalo by sa povedať, že sú pred čitateľmi vždy o pár krokov vpred a pri tomto procese využívajú pozoruhodné prostriedky. Knihu odporúčam aj náročnejším čitateľom, ktorých len tak hocičo neosloví, no zároveň aj „oddychovkárom“ schopným oceniť dobre napísaný a vymyslený príbeh.

Plusy a charakteristické črty

 • podstatnú úlohu tu zohrávajú fantastické prvky
 • text pôsobí nenáročne a vtipne
 • zaujímavá hlavná postava
 • dej dokáže upútať od prvej strany
 • autor necháva priestor aj fantázii čitateľa

Pre koho áno

 • pre milovníkov humorných románov
 • pre mužov aj pre ženy
 • pre všetky vekové kategórie (13+)
 • pre náročných čitateľov, ale aj milovníkov oddychoviek

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí neobľubujú fantastické prvky

Kde kúpite knihu Kúzelníkov únik z reality

bux logo

Zdroje

 1. Genius : Lars Vasa Johansson,  Img – Lars Vasa Johansson

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies