Legenda o lietajúcom Cypriánovi

Jack Shakespearow/12. júla 2021/Romány/5 min. čítania
Marianna Čengel-Solčanská, Legenda o lietajúcom Cypriánovi recenzia

Marianna Čengel-Solčanská, Legenda o lietajúcom Cypriánovi - recenzia

Knižná recenzia: Legenda o lietajúcom Cypriánovi

Autor: Marianna Čengel-Solčanská

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Recenzent knihu čítal: 04hod 17min
 • Počet strán: 240

Z každej slepej uličky sa dá vyjsť von

Počuli ste už o lietajúcom Cypriánovi? O mníchovi, ktorý na sklonku svojho života dokázal vzlietnuť do výšin? Tento príbeh je starou legendou, ktorá sa v množstve historických spisov do dneška nestratila, a Marianna Čengel-Solčanská jej svojím dielom po rokoch opäť vdýchla život.

Obsah

V prvých kapitolách knihy sa ponoríme do príbehu, v ktorom figurujú traja bratia. Je 18. storočie, čas, kedy sa majú dobre len veľkomožní páni a poddaným prislúcha len jedno jediné právo – so sklopenými ušami poslúchať. Andrej, Martin a Jašek žijú bez matky a otca, v malom skromnom domčeku umiestnenom v hlbokom lese. Ani silné puto, ktoré ich spája, im však nezaručí, že spolu zostanú navždy. Surové okolnosti ich rozdelia a Jašek sa v zúboženom stave ocitá pred bránou kláštora. Ujmú sa ho mnísi, ktorým sa Jašek nikdy celkom neotvorí. Oni však po čase vycítia, že si tento muž prešiel peklom a jeho duša v sebe ukrýva neúnosnú dávku bolesti. Pomaly si zvyká na jednotvárny kláštorný život a zaúča sa do tajov bylinkárstva. Chýry o tichom mníchovi, ktorý dokáže zázračne liečiť ľudí, sa tradujú široko-ďaleko. Čím viac sa o ňom ľudia dozvedajú, tým väčšmi sa k nemu približuje minulosť…

Jašek sa po pár dňoch pohyboval medzi fľaštičkami, mastičkami a bylinami s absolútnou samozrejmosťou. Tajomné vrecúška mu vydávali svoje tajomstvá a on si ich pamätal. Pochopil čudný systém ich uloženia a zoradenia podľa farieb stúh a látok, z ktorých boli ušité. Rozoznal masti podľa zápachu a hutnosti, oleje podľa vôní.Marianna Čengel-Solčanská
...

Dávne hriechy, ktorých sa nikdy celkom nezbavíme verzus vnútorná premena, vďaka ktorej sa dá čiastočne nájsť vytúžený pokoj. Červený kláštor, v ktorom akoby zastal čas, no i tak naši hrdinovia čelia mnohým uplynutým rokom a udalostiam. Pokojná príroda v kontraste s ubolenou dušou a spomienkami, ktoré nikdy celkom nevyblednú. Drsné a drastické momenty vystriedané živými atmosferickými opismi… Mohla by som tu menovať tisícky protikladov, dojmov či impresií, no aj tak by som nevystihla pravú podstatu tohto historického príbehu. Ak si myslíte, že kniha zobrazujúca život v dávnych časoch musí byť zákonite ťažkopádna a beztvará, odhoďte predsudky, vážení!

Legenda o lietajúcom Cypriánovi vás totiž pohltí tak rýchlo, že si to nestihnete ani uvedomiť a už budete kráčať po zasnežených lesoch, vnímať ticho kláštora, obávať sa démonov minulosti a dúfať, že každý zármutok raz pominie.

Marianna Čengel-Solčanská autor

Marianna Čengel-Solčanská autor

To, čo vás na knihe najviac očarí, je autorkin excelentný rozprávačský talent. Patríte medzi tých čitateľov, ktorí nad pasážami opisov prevracajú očami a rýchlo tieto úseky preskočia? Tak potom tu zažijete malé prekvapenie. Aj zobrazenia lesov či interiéru kláštora budete čítať so zatajeným dychom a doširoka otvorenými očami. Množstvo krásnych metafor a personifikácií, nesmierne bohatá slovná zásoba či naturalistické a ničím neprikrášlené opisy vám dokážu, že sa medzi slovenskými autormi nájde aj niekto, komu dokonalé zobrazenie reality nerobí najmenší problém.

Kuchyňa, zmenená iba málo, mu poskytla kút, kde si uložil rakvu a poličku s knihami. Počul okolo seba zvuky, rytmické aj ťahavé, šumenie vetra a dažďa. Plamienok skúpo vyslobodil z čiernej tmy jeho odvážny ostrý profil a zopäté ruky, biele, s jemnou hladkou kožou, so starými zahojenými jazvami na dlaniach.Marianna Čengel-Solčanská

Záver

Keď som dočítala tento príbeh, miešalo sa vo mne množstvo pocitov. Mala som chuť zložiť poklonu autorke za jej obrovský spisovateľský talent a poďakovať sa jej za to, že modernú slovenskú tvorbu obohatila o tento unikátny kúsok. Na začiatku knihy mi pri drastických opisoch naskakovali zimomriavky, ku koncu som cítila ľútosť a skľúčenosť. Prečo? Na to už musíte prísť sami… Môžem vám garantovať, že sa kvôli tejto knihe nepopálite. Je citlivá i drsná zároveň, ukrýva v sebe dobro i zlo, minulosť sa v nej predbieha s prítomnosťou, ticho tu hlasno kričí a aj tie najponurejšie farby žiaria množstvom odleskov.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • výborný rozprávačský talent
 • množstvo opisov, ktoré vedia upútať
 • bohatá slovná zásoba
 • veľa kontrastov

Pre koho áno

 • ak viete oceniť krásu
 • pre tých, ktorí vedia, že skutočný literárny pôžitok nenájdu v príbehu opisujúcom vzťahový trojuholník
 • ak dokážete oceniť širokú slovnú zásobu
 • pre milovníkov románov zobrazujúcich kúsok histórie

Pre koho nie

 • ak hľadáte jednoduchú oddychovku, ktorú zhltnete pri jednej či dvoch kávičkách
 • ak vám nie sú blízke príbehy odohrávajúce sa v dávnych dobách

Kde kúpite knihu Legenda o lietajúcom Cypriánovi

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies