Lokaj a ja – Valerie Bowman – recenzia

Jack Shakespearow/28. januára 2023/Romantické a erotické/5 min. čítania
Lokaj a ja – Valerie Bowman – recenzia

Lokaj a ja, Valerie Bowman - knižná recenzia

Knižná recenzia: Lokaj a ja

Autorka: Valerie Bowman

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Ikar
 • Recenzent knihu čítal: 4 hodiny
 • Počet strán: 240
 • Rok vydania: 2021
 • ISBN: 9788055179018
 • Originálny názov: The Footman and I

Nevinná hra, ktorá sa trochu vymkne spod kontroly…

Gróf Lucas Kendall nemá o ženskú pozornosť núdzu – mladé ženy a ich matky široko-ďaleko by ho radi videli v pozícii svojho ženícha a zaťa. Avšak jeho práve tento fakt odrádza a nechce ženu, ktorá má o neho záujem len pre jeho titul a bohatstvo.

Obsah

So svojimi priateľmi teda vymyslí na prvý pohľad vtipnú hru – prezlečú sa za služobníctvo, lokajov a paholkov, vďaka čomu spoznajú vydajachtivé ženy aj z inej stránky. Jedinou ženou, ktorá sa k lokajovi Lucasovi správa s úctou je 18 ročná Frances Whartonová, ktorej o svadbu so zámožným mužom vôbec nejde. Skôr ju zaujímajú politika, zákony a práva bežných občanov.

Jej matka s ňou však má úplne iné plány – chce Frances vydať za sira Reginalda, ktorý je síce pomerne starý, no zachránilo by to ich rodinnú finančnú situáciu. Medzi Frances a Lucasom vzniká príťažlivosť, ktorej však bráni hneď viacero vecí – Frances zámožnými mužmi opovrhuje a čoraz viac je rozhodnutá rezignovať a podvoliť sa vôli jej matky. Môže mať tento začínajúci sa vzťah, už od začiatku opradený klamstvami, nejakú budúcnosť?

„Frances vzdychla. Nechcela sa hádať. Mama myslela len na to, ako jej nájsť vhodného ženícha, ako obe dcéry zabezpečiť do budúcnosti. Aj teraz jej pripomenula, že nie je až tak vyhľadávaná. Hoci bol otec baron, nemala veľké veno, a tak počas prvej sezony sedela väčšinou pri stene a čakala. Keď ju niekto vyzval do tanca, odradila ho rečami o svojich plánoch pracovať ako úradníčka a presvedčiť parlament, aby zmenil zákony.“Valerie Bowman

Kto číta historické ľúbostné romány a má už v tomto žánri nejaký ten prehľad, dá mi za pravdu, že po čase poľahky príde na to, že mu jednotlivé rôzne príbehy splývajú dovedna. Historické romance totiž disponujú identickými prvkami a po prečítaní niekoľkých diel od množstva autorov je nesmierne ťažké nájsť aspoň pár, ktoré by niečím vynikali a stali sa zapamätateľnými.

Lokaj a ja na túto pozíciu aspoň ašpiruje. Samotná zápletka a nápad Lucasa vystupovať ako sluha je sám osebe originálny a prináša do príbehu niekoľko vtipných situácií. Tento prvok navyše autorke poslúžil ako prostriedok na kritiku vysoko postavených ľudí vtedajšej spoločnosti. Odlišnosťou je aj samotný fakt, že sa hlavná hrdinka zaujíma o politickú situáciu v ich krajine, čo sa vo vtedajšej spoločnosti nestretá s veľkým pochopením a rešpektom.

výkup kníh online

Obe hlavné postavy nie sú nositeľmi typických charakterových znakov, aké možno postrehnúť u hrdinov historických romancií. Frances medzi ostatnými vydajachtivými slečnami vyniká svojím ráznym postojom k sobášu a Lucasovi ide o viac než len o splodenie dediča. Predovšetkým mužský hlavný hrdina predstavuje postavu, akú čitateľ v ľúbostných historických románoch nájde len málokedy. V príbehu má on i jeho povaha omnoho väčší priestor, ako je u mužov v týchto románoch zvykom. Dalo by sa dokonca povedať, že mužská a ženská hlavná postava vystupujú v príbehu, čo sa poskytnutého priestoru týka, rovnocenne.

Hoci sa dej odohráva v krátkom časovom horizonte a iba na jednom mieste, neustále sa v ňom čosi deje. Aj banálnejšie situácie autorka podáva zaujímavo, vďaka čomu čitateľ nemá pocit, že by niektorá scéna „len zbytočne zdržovala.“ Lokaj a ja aj vďaka tomu predstavuje sviežu a príjemnú oddychovku, ktorej odpustíte aj mierne predvídateľný dej. Navyše ide o kratší príbeh, ktorý (ak máte práve čas) dokážete zhltnúť za jeden večer.

V príbehu vystupujú vedľajšie postavy, ktoré sa v ďalších dieloch série Klub lokajov dostanú do centra pozornosti. Ide o priateľov Lucasa, s ktorými urobil stávku, kto z grófov a barónov vydrží najdlhšie v pozícii sluhu.

Záver

Lokaj a ja predstavuje veľmi príjemné dielo, ktoré osviežuje žáner historických romancií. Dej má plynulý spád, nedáva čitateľovi príležitosť na to, aby sa nudil, a príbeh disponuje zaujímavými a netypickými hlavnými hrdinami. Ide o ľahkú oddychovku, ktorú milovníčkam romantických príbehov rozhodne odporúčame prečítať!

Pre koho odporúčame:

 • pre milovníčky historických romancí
 • ak obľubujete historické ľúbostné romány a hľadáte príbeh, ktorý sa líši od stovky ďalších v tomto žánri
 • ak hľadáte ľahké oddychové čítanie

Plusy

 • v rámci žánru ide o netypických hlavných hrdinov
 • množstvo zaujímavých a vtipných prvkov
 • jemné napätie
 • sympatické postavy
 • dej príbehu si čitateľ nadlho zapamätá
 • kniha sa číta nesmierne rýchlo

Mínusy

 • dej je pomerne predvídateľný a veľa prekvapení na čitateľa nečaká

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • gróf Lucas Kendall
  • Frances Whartonová
  • sir Reginald
 • Prostredie: Londýn, sídlo Claytonovcov
 • Obdobie: rok 1814, regentské obdobie
 • Séria: Klub lokajov
 • Časť: 1
 • Žáner: historická romanca
 • Pre koho: pre ženy
 • Témy: manželstvo, dedičstvo, láska, politika,

Autorka

Americká spisovateľka Valerie Bowman je autorkou historických romancí, ktoré sa odohrávajú prevažne v regentskom období (1795 – 1837). Debutovala knihou Secrets of a Wedding Night. Je autorkou knižných romantických sérii Secret Brides,  Playful Brides  a Klub lokajov. Valerie pochádza z Ilinois. Je najmladšou zo siedmych sestier. Vyštudovala anglický jazyk a literatúru na Smith Colleges vedľajším odborom história. Žije v Jacksonville na Floride so svojou rodinou a psami.

Valerie Bowman autorka

Valerie Bowman autorka

Odporúčané knihy

Lokaj a ja – Valerie Bowman - cena

Lokaj a ja

Nájsť si manželku, ktorá by nebažila len po titule a peniazoch, sa grófovi Kendallovi zdá nemožné. S priateľmi preto vymyslia trochu nebezpečnú hru. Čo ak ani jedna z dám nebude poznať jeho pravý pôvod? Stačí predstierať, že je sluhom v letnom sídle svojho priateľa, a uistiť sa, že na zozname pozvaných hostí nebude chýbať dostatok vydajachtivých slečien…čítať viac

martinus.skPozrieť cenu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPozrieť cenu
...

Aktualizované: 21. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies