Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry – recenzia

Jack Shakespearow/12. júla 2022/Romány/5 min. čítania

Malý princ Antoine De Saint-Exupéry knižná recenzia

Malý princ Antoine De Saint-Exupéry -knižná recenzia ©vrabcenastreche.sk

Knižná recenzia: Malý princ

Autor: Antoine de Saint-Exupéry

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: SPN – Mladé letá
 • Recenzent knihu čítal: 1 hodinu
 • Počet strán: 96
 • Rok vydania: 2019
 • ISBN: 9788010034666

Rozprávku si zaslúžia malí i veľkí…

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa stane s naším vnútorným svetom, keď dospejeme? Kam zmiznú každodenné malé radosti a iskričky v očiach? Je možné si všetky pozitíva detstva uchovať aj v dospelosti?

Obsah

Čitateľov príbehom sprevádza pilot havarovaného lietadla. Dôsledkom tejto udalosti sa nachádza na Sahare a snaží sa opraviť si svoje lietadlo, aby sa čoskoro z tohto nehostinného miesta dostal. Jedného dňa však má možnosť stretnúť pozoruhodnú postavičku – malého chlapca, ktorý mu rozpovie svoje zážitky. Pochádza z neznámej planétky, ktorú opustil kvôli svojej kvetine. Nebol si totiž istý jej láskou, a preto sa odhodlal zistiť, či ju môže nájsť niekde inde. Rozprávač, ktorý zároveň predstavuje autorovo alterego, tak má možnosť vypočuť si niekoľko príbehov z putovania Malého princa. Každá príhoda však v sebe ukrýva niečo, čo je viditeľné iba „medzi riadkami.“

Rozprávaniu Malého princa porozumie každý poslucháč a vôbec nezáleží na jeho veku. Každá osobnosť sa na jednotlivé príhody pozrie svojou optikou, a preto v nich rozpozná niečo, čo tam iní nenájdu. Slová, ktoré tu čitateľ nájde, si totiž vyformuje po svojom, prispôsobí ich svojmu životu i vnímaniu sveta, dôsledkom čoho vznikne niečo subjektívne, no predsa len nestále a menné. Nie je totiž tajomstvom, že ak sa do slov Malého princa začítate o pár rokov neskôr, v mysli sa vám vytvoria úplne odlišné obrazy.

„Tak som žil samotársky a nemal som nikoho, s kým by som si vážne pohovoril, až do tých čias, kým ma pred šiestimi rokmi nepostihla na saharskej púšti porucha motora. Čosi sa v ňom polámalo. A pretože som nemal so sebou mechanika, ani cestujúcich, chystal som sa, že sa tú neľahkú opravu pokúsim urobiť sám. Bola to pre mňa otázka života alebo smrti, pitnú vodu som mal sotva na osem dní.“Antoine de Saint-Exupéry

Samotný príbeh je nesmierne jednoduchý, no pritom tak zložitý. Za zdanlivým rozprávkovým oparom sa totiž skrýva kritika spoločnosti a jej najčastejších morálnych neduhov. Postavy z rozprávania Malého princa mnohokrát preukazujú faloš, chamtivosť a sebectvo – tie najčastejšie príčiny ľudského sklamania a rozčarovania.

Autor tu stavia do kontrastu dva „svety“ – detstvo a dospelosť, pričom poukazuje na skutočnosť, že dospieť nie vždy znamená stať sa múdrejším. Pomocou metafor a alegórií kladie dôraz na to, aby sa i dospelí pozerali na svet srdcom, nielen očami. Jednotlivé obrazy vyvolajú v čitateľoch rôzne reakcie, od dojatia až po uvedomenie si viacerých dôležitých faktov.

„ – Vy sa na moju ružu vôbec nepodobáte, vy ešte nie ste nič – povedal im. – Nikto si vás neskrotil a vy ste neskrotili nikoho. Ste také, ako bola moja líška. Bola iba líškou, čo sa podobala stotisícom ostatných líšok. Ale ja som si z nej urobil priateľku a teraz je jediná na svete.“Antoine de Saint-Exupéry
...

Autor

Antoine de Saint-Exupéry je synom grófa Jean de Saint-Exupéry a Marie de Fonscolombe. Narodil sa v Lyone ako ich tretie dieťa a zároveň prvý syn. Už v detstve písal básne a inklinoval k letectvu, ktoré sa mu ako 44ročnému stalo osudným. Okrem Malého princa napísal aj diela Pošta na juh, Nočný let, Citadela či List rukojemníkovi.

Antoine de Saint-Exupéry - autor

Antoine de Saint-Exupéry - autor

Záver

Príbeh Malého princa, či už v knižnej alebo v audiopodobe, by mal mať pri sebe každý. K príbehu sa čitatelia môžu neustále vracať a nachádzať v ňom nové a nové súvislosti, ktoré predtým prehliadli. Odporúčam malým i veľkým a predovšetkým ľuďom, ktorí sa zabudli tešiť zo života a prehliadajú v ňom každodenné malé zázraky.

výkup kníh online

Pre koho odporúčame:

 • pre deti aj dospelých
 • ak radi v knihe „pátrate“ a pozeráte sa aj medzi riadky
 • ak obľubujete čarovné príbehy
 • no popravde… Malého princa by si mal prečítať každý

Plusy

 • jednoduchý príbeh, v ktorom je ukrytých veľa krásnych myšlienok
 • množstvo metafor a alegórií
 • kniha sa číta ľahko
 • každý si v riadkoch nájde iný odkaz

Mínusy

 • žiadne sme nenašli

Kde kúpite knihu Malý princ

Malý princ - CZ (Naše vojsko) Antoine de Saint-Exupéry cena

Cena: od 15,80 €

Malý princ – ilustrácie, Manuela Andreani

Manuela Adreani představuje malého prince, kouzelnou pohádkovou bytost, s jemností a citem, čímž dává jedné z nejslavnějších postav moderní literatury jedinečnou podobu…..čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu

Cena: od 4,79 €

Malý princ – s autorovými kresbami

Pôvabná knižka nielen pre deti, ale pre všetkých, ktorí chcú deťom porozumieť. Toto dielko dosiahlo svetový úspech a patrí do zlatého fondu svetovej literatúry. Jeho hodnota a krása nespočíva len v peknom rozprávkovom príbehu, ale hlavne v myšlienkach, ktoré ako vzácne kamienky vytvárajú obraz ľudských vlastností….čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu

Aktualizované: 28. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies