Manželovo tajomstvo – Liane Moriarty – recenzia

Jack Shakespearow/30. júna 2022/Romány/5 min. čítania

recenzia na knihu Manželovo tajomstvo Liane Moriarty

Recenzia na knihu -Manželovo tajomstvo Liane Moriarty @vrabcenastreche.sk

Knižná recenzia: Manželovo tajomstvo

Autor: Liane Moriarty

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Ikar
 • Recenzent knihu čítal: 6 hodín
 • Počet strán: 384
 • Rok vydania: 2014

Knihu nájdete v eshope:

Občas je lepšie nevedieť…

Čo je podľa vás základom perspektívneho a dlhodobo fungujúceho vzťahu? Ešte pred pár dňami by sme na túto otázku odpovedali bez premýšľania – dôvera. Veriť niekomu, to znamená, že sme si ním na sto percent istí a v prípade nebezpečia mu zveríme svoj život. No potom sa nám do ruky dostalo Manželovo tajomstvo a pochopili sme, že aj dôvera má svoje opodstatnené hranice.

Obsah

Cecilia Fitzpatricková je matka troch detí a milujúca manželka, ktorá vedie úplne bezproblémový život. Jedného dňa na povale svojho domu objaví list, z ktorého obálky sa dozvedá, že ho napísal jej manžel John-Paul. Zanechal tak svojej rodine tajuplný odkaz – list sa má otvoriť len v prípade jeho smrti.

Čo sa v liste skrýva? Ide len o životné posolstvo, ktoré chce John-Paul svojej rodine prenechať, alebo sa v ňom spomína aj niečo viac? Ceciliu nahlodáva červík pokušenia. Má list otvoriť alebo ho nechať zapečatený? A prečo je jej manžel v poslednom čase taký čudný? Prečo ho jeho dcéra našla plakať v kúpeľni a kvôli čomu John-Paul na ich najstaršie dieťa Isabel hľadí tak zvláštne? Cecilia sa po čase odhodlá obálku porušiť a to, čo v nej nájde, jej úplne zmení pohľad na manžela a ich spoločný život. Čo sa stane, ak jeho tajomstvo prezradí? Ublížila by nielen jemu, ale aj celej svojej rodine?

„Nad hlavou sa jej ozval nejaký šramot. Pochopila, kde je. V podkroví. Do podkrovia nikdy nevyšiel. Keď sa ho zmocnila klaustrofóbia, videla mu nad hornou perou kropaje. Musí ten list veľmi chcieť, ak bol ochotný vyjsť hore. Naposledy jej povedal: ,To by musela byť otázka života a smrti, aby som vyšiel´? Je ten list otázkou života a smrti?“Liane Moriarty

V knihe sa vyvíjajú tri dejové línie. Okrem Cecilinho príbehu sa pred očami čitateľa paralelne odvíja aj príbeh Tess. Na začiatku knihy jej manžel oznámi, že sa zamiloval do Felicity – ženy, ktorá je Tessinou sesternicou a zároveň i najbližšou kamarátkou. Popritom sa tiež stretávame s Rachel, ktorá si vďaka doposiaľ nevyriešenej vražde svojej dcéry odžila mnoho útrap. Sú tieto životné osudy nejako prepletené?

Liane Moriarty tu vsadila na obyčajnú ľudskú zvedavosť a prezieravo sa spoliehala na to, že sa čitateľ bude chcieť prehrýzť ku koncu čo najskôr. Spočiatku má možnosť iba naslepo hádať, čo môže John-Paul pred svetom skrývať, a po vyjdení pravdy na povrch zasa pozoruje, ako táto informácia dokáže zamiešať karty.

„Možno nikdy nepodviedla Willa len preto, lebo na to nemala príležitosť. V skutočnosti nikdy nepodviedla ani jedného svojho chlapca. Jej sexuálna minulosť je nepoškvrnená. Nikdy nešla s nesprávnym chlapcom do postele iba na jednu noc, nikdy sa v opitosti nebozkávala s chlapcom iného dievčaťa, nikdy nič neľutovala. Vždy všetko robila správne. Prečo? Načo? Komu na tom záležalo?“Liane Moriarty
výkup kníh online

V momente, ako sa čitateľ oboznámi s obsahom listu, môže ním prejsť vlna nedôvery voči autorke. Tajomstvo, na ktoré tak čakal, je zrazu prezradené, pričom zostáva ešte nemalý počet strán. Obavy, že by kniha mohla stratiť svoj mierne napínavý nádych, sa však rozplývajú o malú chvíľu, keď sa naskytajú nové okolnosti, ktoré „hru“ opäť oživujú a napätie je znovu citeľné. Až do posledných strán si čitateľ netrúfa odhadnúť, ako sa tento príbeh skončí.

Autor

Austrálska autorka Liane Moriarty sa narodila v Sydney v roku 1966. Napísala 9 románov, pričom dva z nich – Veľké malé klamstvá a Deväť neznámych sa stali predlohou pre filmové spracovanie. V slovenčine okrem toho vyšli preklady jej románov Manželovo tajomstvo, Kto je bez viny, Prečo sme sa vlastne rozišli a Zaľúbená hypnotizérka.

Liane Moriarty autorka

Liane Moriarty autorka

Záver

Manželovo tajomstvo je knihou o medziľudských vzťahoch, o tom, ako sa človek dokáže vyrovnávať so stratou, o odpúšťaní, zabudnutí na minulosť a opätovnom budovaní dôvery. Poukazuje na vrtkavosť šťastia a nestálosť života. Napriek tomu sa príbeh číta rýchlo a ľahko, dokáže vo vás vzbudiť zvedavosť a vie vám ponúknuť niekoľko zaujímavých myšlienok. Pomenovala by som ho ako zmes oddychového čítania a ľahšej kriminálky s náznakom psychologickej drámy. Dokáže osloviť mužov i ženy, tých, ktorí hľadajú v knihe oddych, no zároveň im nestačí len jednoduchá bezfarebná zápletka.

Pre koho odporúčame:

 • pre mužov aj pre ženy
 • ak hľadáte oddychové čítanie s jemným napätím

Plusy

 • tajomno je prítomné hneď od začiatku
 • zručne vyrozprávaný príbeh
 • niekoľko rozličných osudov, ktoré sa postupne prepletajú
 • výnimočné oddychové čítanie

Mínusy

 • niekomu môže prekážať začiatok príbehu, ktorý sa môže zdať nemastný-neslaný

Knihy od Liane Moriarty

Deväť neznámych Liane Moriarty cena

Cena: od 15,11 €

Deväť neznámych

Deväť ľudí sa stretne v kúpeľoch. Niektorí prišli, aby schudli, iní sa chcú znova naštartovať, ďalší sú tam z dôvodov, ktoré nechcú priznať ani sami sebe. Vedia, že aj popri všetkom luxuse, rozmaznávaní a meditácii budú musieť tvrdo pracovať. Ale nikto z nich si nedokázal predstaviť, aké náročné budú najbližšie dni…čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu
Šílené výčitky Liane Moriarty cena

Cena: od 17,81 €

Šílené výčitky

Novinka od autorky Sedmilhářek a Manželova tajemství je konečně tu!
Pedantská účetní Erika a bohémská violoncellistka Clementine toho mají společného jen málo, ale přesto jsou prakticky odjakživa nejlepší kamarádky. Jenže zatímco bezdětná Erika by pro Clementine strčila ruku do ohně, nábožně lpí na každém slovu své kamarádky…čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu
Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty cena

Cena: od 11,34 €

Zamilovaná hypnotizérka

Hypnoterapeutka Ellen se přes internet seznámí se sympatickým Patrickem a jejich vztah se od začátku vyvíjí až podezřele dobře. Když Ellen napadne, že by Patrick mohl být tím pravým, překvapí ji její milý nečekanou zprávou – už roky jej prý pronásleduje jeho expřítelkyně Saskia…čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu

Aktualizované: 20. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies