Medzi nebom a zemou – Stratená duša

Jack Shakespearow/7. mája 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Medzi nebom a zemou - Stratená duša recenzia

Recenzia na knihu - Medzi nebom a zemou - Stratená duša, Stacey Kade

Knižná recenzia: Medzi nebom a zemou – Stratená duša

Autor: Stacey Kade

Recenzent: Slávka Kodadová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Fragment
 • Preklad: Slavo Mladý
 • Pôvodný názov: The Ghost and the Goth
 • Recenzent knihu čítal: 03hod 25min
 • Počet strán: 216

Niekedy aj ten najväčší outsider sa môže stať v danej chvíli najlepším človekom, preto si nevyberaj priateľa podľa obľúbenosti, ale podľa srdca.

Čo sa stane, ak nečakane umrie jedno z najobľúbenejších dievčat na škole? Opantá jej spolužiakov smútok, alebo radosť? Alona to uvidí na vlastné oči, pretože jej život pokračuje na zemi v podobe ducha. Aby prišla na to, čo ju tam stále drží, bude potrebovať pomoc človeka, ktorý jej bol celý život ukradnutý. V priebehu pár týždňov tak uvidí naozajstné pravé tváre.

Obsah

Alona Dareová je mladá, populárna a hlavne sebavedomá maturantka. Svoj titul si na škole vydrela a stala sa trikrát po sebe kráľovnou školy. Podľa všetkého má pred sebou veľmi sľubnú kariéru, ale len do okamihu, kedy sa zabudne pozrieť na cestu, zazvoní jej mobil a ona skončí pod kolesami školského autobusu. Určite si svoju smrť predstavovala inak, a takisto asi neočakávala, že zostane žiť vo svete živých ako duch. V prvých chvíľach je zmätená a nevie, čo sa deje. Príde však na to, že jeden živý človek ju vidí.

Will Killian, outsider, čudák a veľmi neobľúbený žiak riaditeľa. Pred celým okolím sa snaží skryť dar alebo skôr prekliatie, ktoré ho sprevádza už dlhší čas. Vidí okolo seba duchov, počuje ich hlasy, a preto sa veľakrát správa čudne, kvôli čomu musí chodiť aj k psychiatrovi.
Dvaja odlišní ľudia, ktorí by sa za normálnych okolností na seba ani nepozreli, budú musieť začať spolu komunikovať. Alona má chrániť Willa pred ostatnými duchmi a on jej má pomôcť vyriešiť jej odchod z normálneho sveta.

V tej chvíli som začula trúbenie klaksónu, zacítila som zápach výfukových plynov a spálených pneumatík a zbadala som, ako sa ku mne obrovskou rýchlosťou približuje plochý, žiarivo oranžový predok školského autobusu.Stacey Kade

Medzi nebo a zemou je kniha určená hlavne pre mládež, pretože dej sa odohráva na strednej škole a postavy zapadajú do kategórie tínedžerov. Priznám sa, že nepatrím k tým, ktorí by takúto literatúru pravidelne vyhľadávali. Kniha však na mňa pekne žmurkla, a tak som si ju požičala. Moje pocity pred čítaním boli skôr negatívne ladené, preto s potešením môžem povedať, že ma kniha veľmi milo prekvapila.

Ak čakáte nevyvinuté správanie postáv, ste vedľa. Aj keď Alona patrí skôr k trucovitým charakterom a zo začiatku sa javí ako namyslené dievča, je aj inteligentná, a keď chce, vie byť i milá. Will je zasa postavou, ktorú nemôžete nemať radi. Svoje vnútorné problémy sa snaží skrývať, aby z toho nemali zle jeho blízki, no trpí, pretože ho otravujú duchovia s rôznymi požiadavkami. Ich spojenie bolo pre mňa milé a vyskytli sa tam aj úsmevné momenty. Vďaka tomu, že je kniha písaná z pohľadu oboch postáv, získala som prehľad o ich myšlienkach a názoroch.

Stacey Kade autor

Stacey Kade autor

Po celý ten čas som sa snažil ignorovať sviežu kvetinovú vôňu, ktorá jej stúpala z vlasov, a to, ako sa mi zvíjala v rukách. Potom vykopla jednu dlhú nohu, ktorú som pred chvíľou obdivoval, a zakvačila mi ju okolo členka. Zrútili sme sa na posteľ, a keď sme na ňu dopadli, ozvalo sa zlovestné prasknutie.Stacey Kade

Môj osobný názor na duchov je rozdielny od toho, aký má autorka. Taktiež si nemyslím, že čierna mágia je niečo, s čím sa treba pohrávať. Takže v názorových veciach som sa s knižkou nepohodla. Preto trošku cítim obavu (ak sa v tomto smere bude kniha uberať aj v ďalších dieloch), nemusí to pre mňa byť práve najlepšia voľba. Keď to však vezmem z pohľadu, že kniha by sa dala zaradiť aj do žánru fantasy, som ochotná isté skutočnosti akceptovať a nepovažovať ich za rušivé.

Sviečky, dievča v kóme, desivé odhodlané vyhlásenie plus špiritistická tabuľka, ktorú Joonie nosí pri sebe….ajaj. O kúzlach , čarodejníctve, vúdú a podobných veciach nemám ani šajnu (a stavím sa, že ani Joonie nie, aspoň podľa doterajších výsledkov), ale videla som dosť dielov Čarodejníc, aby som pochopila, že toto je problém.Stacey Kade

Záver

Na Slovensku, či celkovo aj vo svete, sa Young adults literatúra teší veľkej obľube. Hoci po tomto žánre nesiaham často, kniha na mňa urobila pozitívny dojem. Pre mňa bola akousi oddychovkou, spojenou s náčrtom lásky a priateľstva. Potešilo ma, že ukazuje, ako aj úplne rozdielni ľudia vedia nájsť spoločné veci a spriateliť sa. Takisto oceňujem myšlienku – vzhľad nie je všetko a aj úplne dokonalí ľudia majú svoju skrytú tvár a problémy, ktoré taja a trápia ich. Napriek dramatickosti, ktorú autorka použila pri nadprirodzených veciach a otázkach smrti, nezabudla ani na humor, na akési komentovanie vecí alebo tiež rozhovorov postáv. A to bolo to, čím si ma kniha najviac získala.

Príbeh síce pôsobí jednoducho, no číta sa veľmi príjemne a rýchlo. Dialógy sú nenútené a aj keď som prerušila čítanie, tešila som sa na pokračovanie a osudy postáv. Koniec je taký ako pri iných trilógiách… Čo bude ďalej? Na to sa pokúsim prísť ďalšou časťou – Zamilované duše.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • spojenie fantastiky a reálneho sveta
 • príbeh má i poučný charakter
 • príjemné a ľahké čítanie
 • zaujímavá zápletka
 • otvorený koniec, ktorý je prísľubom ďalšej časti

Pre koho áno

Pre koho nie

Kde kúpite knihu Medzi nebom a zemou – Stratená duša

bux logo

Zdroje

 1. Goodreads : Stacey Kade,  Img – Stacey Kade

Aktualizované: 20. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies