Mise Afghánistán

Jack Shakespearow/31. júla 2021/Reportáže/5 min. čítania

Mise Afghánistán recenzia

Recenzia na audioknihu - Mise Afghánistán, Tomáš Šebek

Knižná recenzia: Mise Afghánistán

Autor: Tomáš Šebek

Recenzent: Lenka Šimonová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Audiotéka
 • Dĺžka audioknihy: 10hod 15min
 • Interpret: Lukáš Hlavica, Tomáš Šebek
 • Jazyk: český
 • Typ audioknihy: audiokniha kompletná
 • Kategória: biografie/ skutočné príbehy

Reálny pohľad do zeme zmietajúcej sa v konflikte, ktorý vám ukáže, že máte naozaj všetko

Strechu nad hlavou, bezpečie, obrovskú istotu, že sa večer vrátite domovNie je to samozrejmosť, ktorú by sme pod vplyvom rozmaznanosti v našich podmienkach mali úplne ignorovať. Kto si myslí, že sa v našej krajine máme zle, tak práve jemu patrí do uší táto audiokniha.

Obsah

Odísť od rodiny, zaužívaných stereotypov a vydať sa do krajiny, v ktorej je možné naozaj všetko a zároveň nič, chce poriadnu odvahu. Lekár Tomáš Šebek podnikol ďalšiu zo svojich misií a na istý čas pod záštitou organizácie Lekári bez hraníc zakotvil v Afganistane. Dostali ste strach? Je opodstatnený, i keď… Nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Konflikty, násilie, minimálne medicínske vybavenie v lekárskych pracoviskách i smiešne afgánske zvyky či predpisy sú len časťami celkového obrazu, ktorý na poslucháča čaká. Výsledkom je úprimné, nezahmlené a vtipno-smutné rozprávanie o tom, čo sa deje v krajine, ktorá je k nám bližšie, ako by sme tušili…

Znásilnené deti, roztrhané brušné dutiny, kontakt so smrťou, ktorý po čase prestáva desiť. Aj tieto skutočnosti musel autor každodenne spracovávať a čeliť im. Naproti tomu však jeho výpoveď v prevažnej miere nepôsobí priveľmi depresívnym či strašidelným dojmom. Hoci dokázal hodnoverne zachytiť a opísať atmosféru, ktorá v Afganistane panuje, z jeho slov sa strach či panika šírili len málokedy. Dlho som pátrala po príčine, no keď som sa do audioknihy započúvala hlbšie, vyzistiť príčinu nebolo až také ťažké.

Autor jednoducho vedel zvoliť tie správne slová. Aj keď sa v nich nevyskytovali unikátne metafory či prebytočné okrasy slúžiace len na parádu, mali špecifickú príchuť. Príchuť úprimnosti a triezveho úsudku, ktorá je mnohokrát dôležitejšia než hocijaké slovné hračky. V audioknihe na vás čaká priamy pohľad, typický mužský nadhľad a ostrovtip často prekračujúci povolené limity, no povedzme si to úprimne, smiech či humor sú korením života, a hoci v Afganistane platí množstvo rozličných pravidiel, konkrétne toto je platné na celom svete.

Tomáš Šebek autor

Tomáš Šebek autor

Mise Afghánistán poslucháčom ponúka postačujúci prehľad o tom, ako to v tejto krajine vyzerá. Čo v žiadnom prípade neurobiť na verejnosti, ktoré potraviny predstavujú základ ich stravy, v akom prostredí a kolektíve pracujú lekári bez hraníc, ktoré zákroky s väčším či menším rizikom musia pravidelne vykonávať, čo za nebezpečenstvá dýchajú na krk nielen im, ale predovšetkým i obyvateľom tejto rešpekt navodzujúcej krajiny.

Audiopodoba knihy je spracovaná tak, aby poslucháč nemohol mať žiadne námietky. Hlas interpreta pôsobí nevtieravo, mužne a dôrazne, no hlavne sa publiku nezunuje hneď po prvej hodine počúvania. Na konci audioknihy je možné vypočuť si aj hlas autora, no vopred sa ospravedlňujem za môj názor – potešilo ma, že audioverziu narozprával konkrétny interpret, nakoľko mal omnoho tvárnejší a zrelší hlas ako samotný autor.

Záver

Mise Afghánistán odporúčam pre tých, ktorí sa venujú dobročinnej činnosti, pre tých, ktorí nemajú odvahu či priestor venovať sa jej aj napriek tomu, že by chceli, no i všetkým dobrodruhom, cestovateľom, lekárom a empatickým osobnostiam. V nahrávke síce postrehnete množstvo odborných podrobností z medicínskej oblasti, no nemusíte mať adekvátne vzdelanie, aby ste im porozumeli. Preto netreba váhať, nazrite aj do krajín, ktorá je viac ako špecifická, nebezpečná, no v mnohých ohľadoch má oproti tej našej aj svetlejšie stránky…

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • audioverzia pravidelných zápiskov napísaných v prvej osobe
 • nevtieravý humor
 • niekoľko drsných situácií
 • skvelá interpretácia

Pre koho áno

 • pre tých, ktorí sa venujú dobročinnej činnosti alebo po tom doposiaľ len túžia
 • pre lekárov, dobrodruhov a cestovateľov
 • pre mužov i pre ženy

Pre koho nie

 • pre veľmi, veľmi slabé povahy

Kde kúpite knihu Mise Afghánistán

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Tomáš Šebek,  Img – Tomáš Šebek

Aktualizované: 24. 10. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies