Mistři slova – Spalovač mrtvol

Jack Shakespearow/21. augusta 2021/Detektívky a trilery/5 min. čítania

Mistři slova - Spalovač mrtvol recenzia

Recenzia na audioknihu - Mistři slova - Spalovač mrtvol, Ladislav Fuks

Knižná recenzia: Mistři slova – Spalovač mrtvol

Autor: Ladislav Fuks

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Audiotéka, Bookmedia
 • Dĺžka audioknihy: 06hod 06min
 • Interpret: Miroslav Táborský
 • Jazyk: český
 • Typ audioknihy: audiokniha kompletná
 • Kategória: horor, psychologický horor

Knihu nájdete v eshope:

Skutočne je smrť očistou?

Je zvláštne, aký vnútorný prerod môže zaznamenať jedna ľudská duša v priebehu pomerne krátkeho časového obdobia. Predtým milý, láskavý a úslužný človek sa pod vplyvom vonkajších faktorov dokáže zmeniť na obludu odetú do ľudskej kože… Čo za tým stojí? Mal všetky predpoklady stať sa vrahom a nežnosť v jeho tvári slúžila len ako maska, aby zakryla brutalitu, ktorou bol nasiaknutý?

Obsah

Hlavný hrdina príbehu Karel Kopfrkingl pracuje v krematóriu a pôsobí navonok ako jemný, citlivý a nekonfliktný človek. Svoju „nežnosť“ dáva najavo nielen verbálne, ale i skutkami. Úctivo sa správa k svojej manželke aj okoliu. Avšak, vo vzduchu visí jedno veľké ale. Poslucháč má možnosť podvedome vycítiť, že Karel vo svojom vnútri skrýva niečo, čo je v rozpore s jeho prejavom. Hlavný spúšťač prichádza spolu s dobou, v ktorej sa príbeh odohráva. Z pokorného človeka sa stáva vrah svojej rodiny fascinovaný smrťou.

Spalovač mrtvol je kúsok, ktorý rozhodne nemôže uniknúť žiadnemu nadšencovi dobrej literatúry. I keď, ako to už býva zvykom – kvalitná literatúra sa vstrebáva ťažšie a nepôsobí na publikum oddychovým dojmom. Konkrétne v tomto prípade si poslucháč musí trochu počkať, kým sa príbeh rozvinie a nastúpi dynamická časť navodzujúca zimomriavky.

Prvá polovica príbehu môže netrpezlivých poslucháčov mierne potrápiť. Dej je pomerne rozvláčny a táto etapa skôr slúži na to, aby predvídavejšia časť publika mohla vycítiť povestné ticho pred búrkou. Hlavná postava postupne odkrýva vrstvy svojej duše a kým príde rad až na tú najspodnejšiu, takmer dve tretiny príbehu sú preč. Čaro, ktoré sa ukrýva v menej dynamických pasážach nemusí každý objaviť, rovnako celkom nepriaznivo pôsobia aj často sa opakujúce pasáže či anonymné postavy, ktoré publikum znenazdajky prekvapia. Poslucháči, ktorí očakávajú dynamiku, drastické scény a mrazivé opisy hneď od úplného začiatku, môžu pocítiť rozčarovanie.

Ladislav Fuks autor

Ladislav Fuks autor

Len máloktorá (audio)kniha si však zaslúži trpezlivosť tak ako táto. Príbeh Karla Kopfrkingla sa dá interpretovať na množstvo spôsobov a je úplne zaslúžene zaradený medzi českú povinnú literatúru. Aj v častiach, kedy sa dej príliš nehýbe, je možné postrehnúť mrazivú, hororovú atmosféru, pričom spočiatku nie je celkom isté, odkiaľ pramení. Strach, tajomno a rešpekt dokázal celkom zručne uchopiť aj interpret Miroslav Táborský. Pristupoval k textu citlivo, no dôrazne a pracoval s hlasom tak, aby mali poslucháči čo najdokonalejší zážitok.

Hlavná postava má detailný profil, ktorý nemožno spochybniť a v metaforickej rovine pôsobí ako varovný zdvihnutý prst. Zvrátený človek disponujúci obrovskou inteligenciou dokáže oklamať a presvedčiť o čomkoľvek aj svojich najbližších. Motív nedocenenia a neschopnosti uživiť svoju rodinu je tu takisto bravúrne ukázaný – Karel Kopfrkingl postupom času predstavuje hrniec postavený na plameni a je len otázkou času, kedy sa pokrývka začne dvíhať, aby uvoľnila priestor vriacej vode.

výkup kníh online

Záver

Novelu Spaľovač mŕtvol odporúčam všetkým čitateľom – bez ohľadu na vek, pohlavie a čitateľské preferencie. I keď priebeh počúvania môže byť pre niekoho spočiatku problematický, oplatí sa vydržať a dočkať sa konca. Každý si audioknihu vysvetlí po svojom, nájde v nej miesta, ktoré v ňom vzbudia rešpekt i strach, a na úplnom konci si povie, že Ladislav Fuks je majster slova a vytvárania atmosféry.

Plusy a charakteristické črty

 • výborná práca interpreta
 • pomalší rozbeh
 • časté opakovanie
 • prenikavá atmosféra
 • príbeh možno interpretovať na množstvo spôsobov

Pre koho áno

 • pre milovníkov klasiky
 • pre trpezlivých poslucháčov
 • pre nadšencov psychologického hororu

Pre koho nie

 • pre poslucháčov, ktorí očakávajú akciu od prvej kapitoly

Aktualizované: 25. 10. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies