Motýliky: Prvá láska – Alice Oseman – recenzia

Jack Shakespearow/10. marca 2024/Young Adult/5 min. čítania
Motýliky: Prvá láska - Alice Oseman - recenzia

Motýliky: Prvá láska - Alice Oseman - recenzia

Knižná recenzia: Motýliky: Prvá láska

Autorka: Alice Oseman

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: CooBoo
 • Recenzent knihu čítal: 3 hodiny
 • Počet strán: 288
 • Rok vydania: 2019
 • ISBN: 9788056629116
 • Originálny názov: Heartstopper

Prvý diel komiksovej série o Nickovi a Charliem, ktorý dobyl svet!

Charlie je chlapec, ktorý mal na svojej škole takpovediac nechcený coming out – jednoducho sa to o ňom rozkríklo, a tak uplynulé mesiace čelil pozornosti a posmeškom. Na začiatku príbehu sa potajomky stretáva s Benom, spolužiakom, ktorý sa všemožne snaží, aby ich nikto pri bozkoch neprichytil. Nie je teda vôbec ťažké pochopiť, že Benove city nie sú rovnaké ako tie, čo k nemu cíti Charlie.

Obsah

Na jednej z vyučovacích hodín si Charlie prisadne k Nickovi – doteraz o jeho existencii vedel, ale nikdy sa spolu nerozprávali. Nesmelý začiatok vedie k silnému priateľstvu, ale i zmätku v duši. Charlie sa pomaly do Nicka zaľúbi, lenže o Nickovi je známe, že je na dievčatá… Alebo je to inak? Je tu nejaká šanca, že by Nick Charliemu raz jeho lásku opätoval?

S Charliem a Nickom sa mladí čitatelia mohli stretnúť v príbehu Solitaire. Pozornosť tejto knihy sa sústreďovala predovšetkým na Charlieho sestru Tori a dvojica chlapcov v deji nedostávala veľký priestor. Komiksová séria s názvom Motýliky (v angličtine Heartstopper a v češtine Srdcerváči) sústreďuje všetku pozornosť práve na týchto dvoch mladých mužov.

...

Recenzia

Komiks možno označiť za svižnú jednohubku – čitateľ ním preletí skutočne rýchlo. Textu, ktorý sa nachádza v bublinách, je pomenej a nie je výnimkou, ak sa textové polia neobjavia aj na niekoľkých stranách za sebou. Ilustrácie sú pútavé, no zároveň jednoduché, pričom dokonale vystihujú to, čo chce práve autorka prostredníctvom obrázkov povedať.

V dnešnej dobe je potrebné vyzdvihnúť aj tému, ktorej sa komiks venuje. LGBT+ motív je do príbehu zasadený s ľahkosťou a prirodzene, pričom autorka poukazuje na problémy, ktorým mladí ľudia s inou orientáciou čelia – šikana, zatajovanie vlastnej identity a pocitov. Knižka má vďaka tomu potenciál stať sa najlepším priateľom mladého človeka, ktorý práve prežíva to isté, čo komiksoví hrdinovia.

Motýliky: Prvá láska - Alice Oseman - ukážka

Dej príbehu je pomerne jednoduchý a autorka ho vyskladala z bežných scén odohrávajúcich sa v škole alebo v domácom prostredí. Viac ako na vonkajšie okolnosti sa všetka pozornosť sústredí na vnútorný svet jlavných hrdinov. Dejová línia teda nie je prepracovaná a nabitá dychberúcimi situáciami, no rozhodne to nemožno vnímať ako negatívum. Skrátka ide o nenáročný príbeh, ktorý i tak vystihuje, to čo si autorka vytýčila za svoj cieľ.

Záver

Rodičom sa možno bude zdať, že komiks, ktorý sa nečíta dlhšie ako polhodinu, predstavuje vyhodené peniaze. Mladí čitatelia sú však z tejto série nadšení. Rozoberá tému, ktorá dnes čelí mnohým predsudkom a prihovára sa školákom jazykom, ktorý im je známy. Od nás si prvá časť Motýlikov odnáša nadpriemerné hodnotenie.

Pre koho odporúčame:

 • pre mladých čitateľov (12+)
 • pre chlapcov aj pre dievčatá
 • pre fanúšikov seriálu Heartstopper na Netflixe

Plusy

 • téma homosexuality je tu spracovaná s ľahkosťou a vyznieva ako niečo prirodzené
 • úsmevné a milé čítanie
 • jednoduché ilustrácie, ktoré vystihujú myšlienku
 • príbeh poukazuje na problémy, ktorým mladý človek hľadajúci svoju orientáciu, čelí

Mínusy

 • žiadne sme nenašli
výkup kníh online

Informácie o knihe

Odporúčané knihy od autorky Alice Oseman – séria Motýliky

Motýliky: Prvá láska - Alice Oseman - cena

Motýliky: Prvá láska – 1. diel série

Charlie a Nick chodia na tú istú školu, ale doteraz sa ich cesty nikdy neskrížili. Až do dňa, keď ich posadia vedľa seba na triednických hodinách. Chalani sú totálne rozdielni, ale čoskoro sa z nich stanú dobrí kamoši. Charlie pomaly zisťuje, že k Nickovi cíti niečo viac… aj keď vie, že nemá šancu. Láska však chodí po nečakaných chodníčkoch a Nick zisťuje, že Charlie ho zaujíma oveľa viac, ako by si kedy myslel…čítať viac

restorio.skPozrieť cenu
Motýliky: Lietajú v tom obaja - Alice Oseman - cena

Motýliky: Lietajú v tom obaja – 2. diel série

Dvaja chalani. Jedna lovestory. Nick a Charlie sú najlepší kamoši. Nick vie, že Charlie je gej a Charlie si je istý, že Nick je na baby. Ale… Láska chodí po nečakaných chodníčkoch a Nick sa učí počúvať svoje srdce, aby zistil pravdu o sebe, o svojich kamarátoch aj o svojich najbližších príbuzných. Motýliky – Lietajú v tom obaja je druhý diel zo série komiksových románov…čítať viac

martinus.skPozrieť cenu
Motýliky: Trojité rande v Paríži - Alice Oseman - cena

Motýliky: Trojité rande v Paríži – 3. diel série

To, v čo Charlie ani len nedúfal, sa stalo skutočnosťou – chodí s Nickom! Nick našiel samého seba a je do Charlieho neuveriteľne buchnutý, no Charlie sa neustále zmieta v pochybnostiach. Čaká ich však skvelý spoločný výlet do Paríža spolu s kamošmi, od ktorého si sľubujú pohodu a krásne spomienky. Podelia sa o svoje tajomstvo aj s ostatnými?…čítať viac

Motýliky 4: Medzi štyrmi očami - Alice Osemanová - cena

Motýliky: Medzi štyrmi očami – 4. diel série

Nickova a Charlieho láska nebola nikdy silnejšia, no vzťahy sú aj o inom, než o motýlikoch v bruchu. Nick si všimol, že Charlieho trápi obrovský problém. Veľa neje a neustále ho ovláda úzkosť. Nick je však odhodlaný spraviť všetko pre to, aby sa Charlie cítil lepšie. Ustoja najväčšiu skúšku svojich mladých životov?…čítať viac

knihyprekazdeho.skPozrieť cenu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPozrieť cenu
Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies