Mr. Dokonalý recenzia

Recenzia na knihu - Mr. Dokonalý, Blanka Svobodová

Knižná recenzia: Mr. Dokonalý

Autor: Blanka Svobodová

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Bestseler
 • Recenzent knihu čítal: 04hod 35min
 • Počet strán: 204

Kde sa dvaja bijú, víťazí tretí.

Čo by ľudstvo dalo za to, aby sme všetci mali v citoch poriadok. Vyhli by sme sa mnohým konfliktom, predišli zbytočným búrkam. Konečne by sme vedeli, komu veriť a komu radšej nie, s kým prežiť zvyšok života a hlavne – nenechali by sme sa opantať románikom, pri ktorom je už od začiatku úplne jasné, že mu čoskoro prischne nálepka krátkodobý.

Obsah

Stačí jedno pracovné stretnutie a Johanin život zrazu naberá úplne iný rozmer. Právnik Štefan Karásek sa jej totiž veľmi rýchlo vryje do mysle, dôsledkom čoho sa Johana pri chôdzi vznáša päť centimetrov nad zemou. Z jej súčasného vzťahu sa tak stáva bremeno, ktorého sa nie a nie striasť. Romanove prejavy lásky sa úplne míňajú účinku a Johana sníva len o Štefanovi. Ako sa táto citová búrka skončí? Nepodnikne Johana kroky, ktoré by neskôr ľutovala?

Už z anotácie môže byť čitateľovi jasné, že sa v príbehu ukrýva pomerne jednoduchá a nenáročná dejová línia. Menší počet postáv, nekomplikovaná zápletka a dej pozostávajúci z banálnych situácií sú však výbornou živnou pôdou pre dejovú monotónnosť či okamihy, v ktorých sa príbeh veľmi nehýbe. Milovníčky ženských oddychových románov však touto skutočnosťou znechutené nebudú. Aj napriek tomu na ne ale čaká zopár elementov, na ktoré bude potrebné zvyknúť si.

Jedným z nich je napríklad častá a v konečnom dôsledku pre čitateľa i zbytočná priama charakteristika. Johanu som mala možnosť spoznať len vďaka priamym opisom typu Mám rada…, Nemám rada…, Som zvyknutá… či Neznášam… Občasné použitie tejto formulácie nemožno považovať za negatívum, no ak sa v texte vyskytuje veľmi často, tak ako v tomto prípade, dokáže to čitateľa trochu iritovať.

Neznášam, keď za ním musím do Pavlovej reštaurácie. Nemám rada dymom zadymené priestory, po stáročia nevetrané miestnosti páchnuce presmaženým tukom. Nesedia mi jeho kamaráti, nesedí mi majiteľ, nesedí mi osadenstvo tejto reštiky. Nerada sa na neho pozerám, a to nielen kvôli handrám, ktoré má na sebe.Blanka Svobodová

Štylistika má okrem tohto faktu viacero trhliniek. Text zväčša pozostáva zo strohých a úsečných viet, ktoré po niekoľkých stranách nepôsobia oku lahodne. Pripúšťam, že rozprávanie prvej osoby trochu potrápi autorovu rozprávačskú zručnosť, no Johanine zážitky podané jej očami boli opísané veľmi laicky. Opäť autorka skĺzla do jednoduchého vzorca a väčšinou volila vety, ktoré sa začínali slovesom – idem, hovorím, obliekam sa… Na čitateľky to môže mať nie práve ohurujúci účinok.

Dejová línia je miestami prerušovaná vnútornými monológmi hlavnej postavy. Johana si často kládla otázky, ktoré boli adresované takpovediac do neznáma. Mnohokrát som postrehla, že týmito básnickými otázkami autorka úplne odbehla od témy, ktorej sa predtým venovala. V kombinácii s jednoduchou, priam banálnou štylistikou a nenáročnou slovnou zásobou táto skutočnosť opäť nespôsobuje mimoriadny čitateľský pôžitok.

Blanka Svobodová autor

Blanka Svobodová autor

Kto normálny uprednostní neistý románik pred mužom, ktorý by ženskú nosil na rukách? Len sebecká namyslená nána. Napriek všetkému prežitému, práve toto robím. Mínusy totiž prevažujú nad plusmi. Odsúvajú ma kilometer ďaleko od srdca muža, ktorý mi praje dobré rána a krásne večery. Toho, čo si ma rozmaznáva, toho, ktorý ma asi ako prvý bezhranične miluje.Blanka Svobodová

Čo sa týka dialógov, niektoré z nich pôsobia mierne umelo či strojene. Navyše sa v texte vyskytujú menej ako už spomínané vnútorné monológy či pomerne frekventované opisy činností. Častejší výskyt priamej reči by trošku podporil svižnosť textu a zneutralizoval by strohosť či úsečnosť viet.

Záver

Mr. Dokonalý patrí medzi oddychové príbehy, ktoré síce majú množstvo kozmetických chybičiek, no cieľovej skupine to zväčša neprekáža. Nájdete tu jednoduchý príbeh o nejednoduchom probléme, ktorý pramení hlboko v srdci. Ak máte chuť na nenáročnú oddychovku, nevyžadujete od príbehu množstvo inovatívnych prvkov či nečakaných prekvapení, táto kniha je „ušitá“ aj pre vás.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • jednoduchá štylistika i slovná zásoba
 • častá úsečnosť a strohosť viet
 • dialógy sú zastúpené v menšej miere
 • časté opisy činností a vnútorné monológy
 • pomalší dejový vývin

Pre koho áno

 • pre milovníčky nenáročných oddychových príbehov
 • pre čitateľky, ktoré od príbehu požadujú len priestor na oddych
 • pre ženy, ktoré momentálne taktiež pociťujú neporiadok v duši

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí medzi riadkami radi hľadajú skryté odkazy
 • ak vám prekážajú časté opisy či vnútorné monológy

Kde kúpite knihu Mr. Dokonalý

bux logo

Aktualizované: 20. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies