Mŕtvi nemôžu milovať

Jack Shakespearow/10. mája 2021/Romány/5 min. čítania

Mŕtvi nemôžu milovať recenzia

Recenzia na knihu - Mŕtvi nemôžu milovať, Erika Jarkovská

Knižná recenzia: Mŕtvi nemôžu milovať

Autor: Erika Jarkovská

Recenzent: Simona Rošková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: Bestseler
  • Recenzent knihu čítal: 03hod 30min
  • Počet strán: 200

Prečo ľudia robia to, čo robia?

Šťastné obdobie, keď človek verí, že nič zlé sa mu nemôže stať, sa skončí, keď pochopí, že sa mu môže stať všetko. Svoje o tom vie aj hlavná hrdinka príbehu Mŕtvi nemôžu milovať – Heda Záborská.

Obsah

Šťastné a pokojné obdobie hlavnej postavy sa skončilo v momente, keď sa rozhodla ísť navštíviť svojho bývalého milenca. Do jeho bytu nešla za účelom užiť si s ním, ale vypýtať si pomerne veľkú sumu peňazí, ktoré mu požičala. V jeho dvojizbáku ju namiesto arogantného milenca čakala len krvavá kôpka – muž opretý o radiátor.

Sklonila som sa k nemu a lepšie sa mu prizrela. Vtedy mi došlo, prečo tam sedí. Po ľavej strane hlavy s nakrátko ostrihanými vlasmi mu stekala krv. Aj po čele, po sluchách a po krku. Našla si cestičku popri obočí a vpíjala sa do trička s roztrhnutým okrajom pri krku nie dosť modrého na to, aby aj pri zlom osvetlení nebolo možné rozoznať, že tej krvi je akosi priveľa.Erika Jarkovská

Nezávislá finančníčka začína byť paranoidná, oblieha ju strach o vlastný život, všade vidí mafiánov. Jej finančný biznis sa rúti dole vodou, rovnako ako aj jej manželstvo. V celom v tom zhone absolvuje operáciu. Odrazu sa v jej živote objaví Beatrix a nič už nie je také ako predtým. Spúšťa sa reťazová reakcia, ktorá zmení Hedin život. A déjá vu sa opakuje, len sa vymenili pozície. Keby sa dal vrátiť čas, konala by inak? Čo si myslíte vy?

Erika Jarkovská autor

Erika Jarkovská autor

Chvíľu ti to pripadá absurdné, nepredstaviteľné, zhrýzajú ťa pocity viny a hlasy svedomia, ktoré vybuchujú v tvojej hlave ako delobuchy, kamkoľvek sa pohneš. Bojíš sa pozrieť do zrkadla, aby si nevidela, že v nich máš vypálené znamenie zločinca. Ale nie za to, čo si urobila, ale za to, že niekto cudzí vláči tvoj kríž.Erika Jarkovská

Erika Jarkovská debutovala v roku 2013 trilógiou románov Bojovníci Dúhy. Pre slovenskú čitateľskú verejnosť je autorka veľkou neznámou. V týchto dňoch sa nám opäť pripomína svojou novinkou Mŕtvi nemôžu milovať, ktorej obálka je fascinujúca a poľahky si pritiahne pozornosť nielen žien, ale aj mužov.

Je to skutočný príbeh, ktorý sa nikdy nestal. Čoho všetkého sú schopní dvaja jedinci, ktorí sa snažia zachrániť a pozliepať čriepky svojho života? Aj za cenu zabíjať?

Kniha je písaná sviežim a pútavým štýlom, ktorý je osviežený kvapkou nebezpečenstva. Prekvapivo sa číta v podstate sama. Román je okorenený sarkazmom a kvitujem veľkú dávku irónie, ktorú ja skutočne môžem a ktorá celému príbehu dodala energickú šťavu. Napätie je citeľné už od začiatku knihy, potom na chvíľu príde pohodové čítanie, ktoré vzápätí opäť vystrieda ešte väčšia dávka dynamiky.

Opismi sa autorka príliš nezaťažovala, ale musím podotknúť, že mi ani nechýbali. Do popredia vystupuje komplikovaná zápletka s prekvapivým rozuzlením. Román je obohatený citátmi od slávnych a známych osobností, ktoré dodávajú knihe vážnosť a prinútia vás zastaviť sa a porozmýšľať nad zmyslom života. Oceňujem veľmi reálne a živo vykreslený celý dej. Záver príbehu ma šokoval, najviac priznanie Cyra. Erika Jarkovská rozobrala vo svojom diele podstatu ľudského konania a myslenia. Prečo ľudia robia to, čo robia? Konali by sme inak, keby sme vedeli, aké nezmazateľné stopy zanechajú naše skutky na našom živote?

Záver

Autorka perfektne namixovala súčasný koktejl napätia, manželskej nevery, detektívnej zápletky a lásky so štipkou filozofickej rozpravy. Knihu odporúčam ako pohodové čítanie, ktoré vás miestami bude dvíhať z gauča. Pre všetky ženy, ktoré si myslia, že to, čo majú doma, je už nezaujímavé a stagnujúce.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

  • oddychové, príjemné čítanie
  • šokujúce a prekvapivé rozuzlenie
  • napätie je prítomné už od začiatku knihy
  • minimum opisov

Pre koho áno

  • pre všetkých, ktorí milujú ironické a humorné príbehy
  • pre všetky ženy, ktoré si myslia, že doma majú nudného manžela

Pre koho nie

Kde kúpite knihu Mŕtvi nemôžu milovať

bux logo

Aktualizované: 20. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies