Nájdem ťa v čase

Jack Shakespearow/14. mája 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Nájdem ťa v čase recenzia

Recenzia na knihu - Nájdem ťa v čase, Michaela Ella Hajduková

Knižná recenzia: Nájdem ťa v čase

Autor: Michaela Ella Hajduková

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Recenzent knihu čítal: 04hod 35min
 • Počet strán: 240

Láska rozdelená tisíckou rokov.

Vzťahy na diaľku zväčša nemajú dlhé trvanie… Všetok cit sa akoby pod vplyvom vzdialenosti rozplynul kamsi do neznáma a k osobe, ktorej patrí, už nikdy nedorazí. No čo ak je láska skúšaná nie diaľkou, ale časom? Má takýto vzťah aspoň nepatrnú šancu?

Obsah

Nia sa spamätáva zo smrti svojej lásky Damina a… Len tak mimochodom, žije vo svete vzdialenom od toho nášho tisícku rokov. Všetko je pokryté ľadom, knihy sú historickým artefaktom, ktorý nahradili inteligentné čítačky, a pojem vzťah má úplne iný význam ako dnes. Keď jej sestra navrhne spoluprácu vo výskumnom inštitúte, po menšom zaváhaní ponuku prijme a spolu so skupinou výskumníkov cestuje v čase, aby spoznala svet o niekoľko rokov vzad. Na jednej z ciest stretne Erika, muža, ktorý žije bežným životom, i keď z pohľadu Nie tomu tak nie je. Erik sa pre ňu pohybuje v minulom tisícročí, pozná slnko, vietor i dážď a ona je nútená vrátiť sa v čase do svojej prítomnosti. Ako sa na ňu pozrú ľudia z výskumného ústavu, keď zistia, že svoje srdce i hlavu nechala v období spred niekoľkých desiatok rokov? Je vôbec možné, aby sa skutočnosti usporiadali tak, že by mladá dvojica mohla fungovať ako ostatné zaľúbené páry?

Ľahla som si späť do postele a zatvorila oči. Vždy keď sa zobudím, želá si, aby som videla aspoň náznak zmeny k lepšiemu. Aby teplota prestala lietať hore-dole, aby sa ustálila a začala stúpať. Ešte som nechcela byť hore. Tisla som k seba viečka a snažila sa vybaviť si Damina.Michaela Ella Hajduková

Po prečítaní anotácie knihu každý automaticky zaradí do žánru sci-fi. V tomto prípade je však dôležité podotknúť, že vedecko-fantastický prvok slúži skôr ako podklad pre romantický príbeh, ktorý postupom strán čoraz viac vystupuje do popredia. Hoci v texte možno nájsť zopár zaujímavých podrobností o rozdieloch „dvoch svetov“ oddelených stovkami rokov, z obsahovej stránky tento prvok netvorí základ knihy, aj keď je výraznou súčasťou zápletky a značne komplikuje jej romantickú časť.

Rôznorodé vynálezy, cudzie slová a situácie len ťažko predstaviteľné mysľou bez fantázie, ktoré mnohokrát pre bežného čitateľa oddychoviek predstavujú skôr strašiaka ako lákadlo, tu však nájsť nemožno. Všetky nové skutočnosti a fakty, ktorými svet v budúcnosti disponuje, autorka približuje čitateľom nekomplikovane a jednoducho. Tento fakt môže byť čitateľmi vnímaný ako buď ako pozitívum, alebo negatívum – závisí od typu čitateľa, jeho preferovaného žánru a očakávaní, s ktorými sa do príbehu púšťa.

Michaela Ella Hajduková autor

Michaela Ella Hajduková autor

Ľudia v mojom období majú tri možnosti. Buď človek žije sám a svojou prácou je užitočný spoločnosti, alebo sa dvaja rozhodnú žiť spolu bez vychovávania potomstva a zaregistrujú sa na takzvané Dočasné spolužitie. Ak chcú potomkov, musia absolvovať Obrad zviazania.Michaela Ella Hajduková

Aj keď dialógy netvoria prevažnú časť textu, kniha sa číta nesmierne rýchlo. Pravdepodobne za to môžu aj opisy, ktoré nezachádzajú do podrobností, takže čitateľa tu nemá čo vyšťaviť. Často opisné pasáže sprostredkúvajú skôr pocity hlavnej postavy a jej vnímanie situácií, pred ktoré je na svojich cestách časom postavená, a nútená im čeliť. Slovná zásoba je skôr jednoduchšia a so zložitosťou viet je to podobné, no aj tieto skutočnosti prispievajú k rýchlemu a plynulému čítaniu.

Záver

Nájdem ťa v čase je neštandardný príbeh lásky, ktorej sa o komplikácie postarala vedecko-fantastická zložka. Ak máte pred fantasy či sci-fi literatúrou zväčša rešpekt a tento žáner vás zatiaľ príliš neoslovil, v prípade tejto knihy sa ho nemusíte obávať. Dokáže totiž oživiť mnohokrát spracovanú zápletku – a to ľúbostný vzťah, ktorý musí čeliť istej prekážke. Nájdem ťa v čase aj napriek tomu neprekračuje hranice oddychového žánru a svojim čitateľom poskytne priestor na relax.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • prvky sci-fi nepôsobia komplikovane
 • romantická zápletka
 • jednoduché vyjadrovanie
 • časté opisy
 • kniha aj napriek sci-fi prvkom neprekračuje hranice oddychového žánru

Pre koho áno

 • pre čitateľov, ktorí vyhľadávajú netradičné romanticko-dramatické príbehy
 • pre tých, ktorí radi oživia svoju stereotypnú knižnicu

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorým ani jemné sci-fi prvky nie sú blízke
 • pre tých, ktorí očakávajú sci-fi so všetkým, čo k tomuto žánru patrí

Kde kúpite knihu Nájdem ťa v čase

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Michaela Ella Hajduková,  Img – Michaela Ella Hajduková

Aktualizované: 20. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies