Najlepšie recepty ľudovej medicíny

Jack Shakespearow/13. júla 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Najlepšie recepty ľudovej medicíny recenzia

Recenzia na knihu - Najlepšie recepty ľudovej medicíny, Kolektív autorov

Knižná recenzia: Najlepšie recepty ľudovej medicíny

Autor: Kolektív autorov

Recenzent: Lenka Šimonová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Recenzent knihu čítal: 03hod 15min
 • Počet strán: 416

Knihu nájdete v eshope:

Nie vždy je potrebné siahnuť po liekoch

V poslednom čase sme si zvykli akékoľvek bolesti zažehnávať prívalom chémie. Či už ide o bolesť hlavy, hrdla alebo svalov, vezmeme do ruky škatuľku liekov a bez rozmyslu jednu alebo dve pilulky zapijeme vodou. No je to vždy nutné?

Kniha nie je žiadnym hejtom proti farmaceutickému priemyslu (mnohokrát v poznámke za okrajom nájdete aj odporúčané liečivá z lekárne). Pôsobí skôr ako pripomienka, že lieky mnohokrát užívame zbytočne a zabúdame na ich vedľajšie účinky, ktorých ani náhodou nie je málo. Hoci je oveľa jednoduchšie zveriť svoj osud do rúk liečiv, občas stojí za pokus vyskúšať zmierniť bolesti či ďalšie príznaky chorôb prírodnou cestou, ktorá so sebou neprináša žiadne riziká.

Choroby sú v tejto v knihe zoradené do tematických celkov, v ktorých vládne abecedné zoradenie, vďaka čomu čitateľ rýchlo nájde to, čo potrebuje. Okrem stavov, ktoré spôsobujú fyzické bolesti, tu možno nájsť i psychické choroby a k nim priradené odporúčania, ako nepríjemnosti s nimi spojené zmierniť či dopomôcť k ich odstráneniu.

Pod každou chorobou či stavom sa nachádza rámček, v ktorom sú opísané jej charakteristické príznaky. Ďalej sa čitateľ dozvie možnú príčinu svojho naštrbeného zdravotného stavu a v niektorých prípadoch sú tieto informácie obohatené aj o organické, biologické či psychické súvislosti. Keď je každému jasné, čo za chorobou stojí, prichádza na rad hneď niekoľko tipov a odporúčaní, ako sa spod chápadiel bolesti vymaniť. Tieto rady sa líšia v závislosti od choroby, preto v niektorom popise možno nájsť informácie o tom, aké vitamíny treba doplniť, po ktorých bylinkách je dobré siahnuť, či sa oplatí začať telu dodávať energiu pomocou cvičenia alebo vyskúšať napríklad akupresúru. Mnohokrát odporúčania vedú aj vôd aromaterapie a terapie farbami.

Rozmarín, majorán a levanduľa svojím pôsobením na kožu podporujú miestne prekrvenie, pôsobením na čuch zasa utišujú pocity bolesti. Zmiešajte silice v rovnakých dieloch a 10 kvapiek zmesi nakvapkajte na horúci obklad, ktorý si potom omotáte okolo postihnutých kĺbov.Kolektív autorov

Hneď ako sa skončí zoznam tematicky zoradených chorôb a chorobných príznakov, nasleduje kratšia časť, takisto výkladová, v ktorej si čitateľ doplní poznatky o jednotlivých liečebných metódach, teda o už spomenutej aromaterapii, no i homeopatii či autogénnom tréningu. V závere knihy sú podané informácie o najznámejších liečivách pochádzajúcich priamo z prírody.

Zaujímavosťou je, že hoci sa kniha venuje prírodnej medicíne a často zachádza do podrobných detailov, stále si ponecháva jazyk ľudu. V publikácii sa nachádza minimum odborných výrazov, vďaka čomu po nej môže siahnuť naozaj každý bez ohľadu na vek či vzdelanie. Aj komplikovanejšie úryvky sú tu napísané jasne, bez zbytočných odborných termínov, ktoré by bežného čitateľa iba zmiatli.

Osteoporóza je choroba kostí, pri ktorej hrajú dôležitú úlohu dedičné dispozície. Okrem toho existujú aj rizikové faktory, ktoré môžeme ovplyvňovať. Patrí k nim najmä nesprávne stravovanie, znížená alebo zvýšená hmotnosť, nedostatok pohybu, dlhšie užívanie kortizónových prípravkov a fajčenie.Kolektív autorov

Grafické spracovanie ja takisto vcelku vydarené. Kniha je prehľadná, nepôsobí zložito ani neupravene. Všetky informácie sú rozdelené do tematických odsekov, mnohé z nich sú navyše od ostatného textu oddelené pomocou rámikov a okienok. Jediným negatívom, ktoré tu však nájdu len naozaj nároční čitatelia, je jednotvárnosť, ktorú by dokázalo odstrániť napríklad použitie farieb. V množstve podobných publikácií, s ktorými som sa doposiaľ stretla, to vo vnútri priam hralo farbami či ilustráciami. No je to zanedbateľný detail, ktorý nič nemení na tom, že kniha disponuje zaujímavým a obohacujúcim obsahom.

Najlepšie recepty ľudovej medicíny sú tu pre tých, ktorí namiesto liekov volia prírodnú cestu i za cenu toho, že sa želaný efekt nedostaví do pätnástich minút, tak ako to sľubujú príbalové informácie k pilulkám. Veľmi dôležité je ešte spomenúť i to, že rady v knihe vo väčšine prípadov neprinášajú okamžitú úľavu, no namiesto príznakov liečia pôvod chorôb. Ak už máte po krk chémie, ktorá takisto mnohokrát dokáže sklamať, táto kniha je skvelým štartom na cestu prírodnej liečby.

Plusy a charakteristické črty

 • opísané rozmanité choroby či zdravotné príznaky chorôb
 • tematické celky, ktorých podkapitoly sú zoradené abecedne
 • množstvo zaujímavých poznatkov
 • prehľadnosť
 • odbornosť nie je na úkor zrozumiteľnosti

Pre koho áno

 • pre tých, ktorí obľubujú homeopatiu, prípadne ľudovú medicínu
 • pre čitateľov, ktorí sa z choroby nevedia vystrábiť aj napriek farmaceutickej liečbe

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí neveria v silu byliniek či prírodných liečiv

Kde kúpite knihu Najlepšie recepty ľudovej medicíny

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies