Naša mama je bosorka

Jack Shakespearow/14. mája 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania
Naša mama je bosorka recenzia

Recenzia na knihu - Naša mama je bosorka, Gabriela Futová

Knižná recenzia: Naša mama je bosorka

Autor: Gabriela Futová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Slovenské pedagogické nakladateľstvo – Mladé letá
 • Recenzent knihu čítal: 01hod 17min
 • Počet strán: 96

Nič nie je nemožné!

Detská fantázia nikdy nepoznala hranice. Tiež ste si ako malí vytvárali v hlave všakovaké príbehy a túžili ste, aby sa skutočne stali? Kto z nás by ako dieťa nezatúžil po čarách a kúzelníckej paličke… Malému Dominikovi a jeho ešte menšej sestre Natálii sa tieto sny reálne splnili. Neveríte?

Či už sa vám v duši rozlieva nedôverčivosť alebo nie, je to jednoducho tak. Dominik, rozprávač tohto hravého príbehu spolu so svojou sestrou jedného dňa prišli na to, že ich mama je bosorka ovládajúca mnoho zaujímavých kúziel. Dokonca vie lietať i na metle! Ako na to prišli? Všetko má na svedomí požiar, ktorý sa rozpútal v čase, keď bola malá Natália sama doma. Ak ju chcela jej mama z obrovitánskych plameňov vytiahnuť, musela prezradiť tajomstvo, ktoré dlhé roky pred svojou rodinou skrývala, a voľky-nevoľky použiť čary. Dominik s Natáliou sú jej schopnosťami fascinovaní, no ona odmieta čarovať častejšie. Deti tak na ňu pripravujú malé pasce, ktoré by ju opäť donútili vysloviť pár zaklínadiel. Keď však zistia, že mama v spálni ukrýva históriou dýchajúcu Knihu kúziel, začnú pod rúškom tajomstva čarovať sami. Prečo sa im však nedarí a každý pokus dopadne horšie ako zle?

Príbeh o dvoch súrodencoch, ktorí chcú za každú cenu vstúpiť do čarovného sveta, je plný neuveriteľných a výnimočných momentov, ktoré uchvátia každého malého (a myslím, že aj veľkého) čitateľa. Veď kráčať na hranici fantázie a reality je vždy ohromným zážitkom. Chcete vstúpiť do sveta, v ktorom nič nie je nemožné a každá situácia sa dá oživiť kúzlami?

Celí nedočkaví sme posťahovali žalúzie, predsa len, bývali sme na prízemí a celkom ľahko sa mohlo stať, že by nás niekto sledoval cez okno. A potom sa to začalo! Mama len luskla prstami a rukou ukazovala na predmety. Skrine sa samy presúvali, riad skákal do umývadla a tam všetko šikovne umývala kefa. Mama zapla hudbu a všetko sa začalo pohybovať v rytme bláznivej diskotéky.Gabriela Futová

Utajiť, že vaša mama je čarodejnica, nie je vždy jednoduché. Hlavne, keď oproti vám býva stará vševediaca suseda a vaša malá sestra si rada púšťa ústa na špacír. Čím viac sa malí súrodenci snažia zachovať tajomstvo, tým viac je táto úloha ťažšia a ťažšia. Dominik a Natália naproti všetkému neraz vyparatia nejednu pohromu, ktorá ich zámer zachovať všetko v utajení poriadne skomplikuje. Deťom sa tak naskytne príbeh plný napätia, momentov, ktoré pobavia i prekvapia zároveň a potešia každú detskú fantáziu.

Dospelí v tejto knihe nájdu rozprávku o láske, rodinnej súdržnosti a nekonečnej súrodeneckej rivalite, ktorá sa utiahne do úzadia len vtedy, keď sa brat a sestra snažia vymyslieť niečo, čo nie je celkom v súlade s pravidlami. Autorka tak vytvorila príbeh, ktorý je odhliadnuc od mágie a kúziel akoby vystrihnutý z bežného sveta. Kto z nás sa ustavične neškriepil so svojimi súrodencami a pritom nevytváral situácie, pri ktorých sa dajú obísť rodinné pravidlá a zákazy?

Gabriela Futová autor

Gabriela Futová autor

Čoskoro sa byt leskol ako zo škatuľky. Aj som sa čudoval, ako môžu byť malé dievčatá také šikovné. Keď sa vrátila pani Strakatá, boli už všetky preč. Suseda sa poobzerala po byte a spokojne sa usadila pred telku. Dúfal som, že nenájde nič podozrivé, a vytratil som sa domov.
,Zachránila si ma,’ ďakoval som večer Natálke. ,Neviem, ako by to dopadlo, keby si mi nepomohla.Gabriela Futová

Aké to je prevteliť sa do kože sladkovodnej ryby, zmenšiť sa na veľkosť obyčajnej bábiky, upratať celý byt lusknutím prstov, mať v detskej izbe živé sloníča a vyčarovať si toľko hračiek, koľko si len zmyslíte? Odpoveď na to, aký je to pocit, nájdete v tejto čarovnej a strhujúcej knižke. No pozor, hrozí tu riziko závislosti. Knižka je totiž tak čarovná, až je mierne návyková a môže sa stať, že jedno prečítanie vašim deťom stačiť nebude.

Plusy a charakteristické črty

 • zaujímavý príbeh, ktorý upúta každé dieťa
 • detské postavy sú akoby vystrihnuté z reálneho života
 • pekné ilustrácie
 • množstvo napínavých a prekvapivých momentov
 • záver rozprávky je veľmi ťažké odhadnúť vopred

Pre koho áno

 • pre deti od piatich rokov
 • ak chcete svojmu dieťaťu podsunúť knižku, ktorá je pútavá, hravá a miestami i poučná

Pre koho nie

 • ak hľadáte knihu, ktorá má viac separovaných príbehov, tu nájdete jednu súvislú rozprávku

Kde kúpite knihu Naša mama je bosorka

bux logo

Pridať komentár