Návod pre dámy, ako získať majetok – Sophie Irwin – recenzia

Jack Shakespearow/29. októbra 2023/Knižné recenzie/5 min. čítania
Návod pre dámy, ako získať majetok, Sophie Irwin - recenzia

Návod pre dámy, ako získať majetok, Sophie Irwin - recenzia

Knižná recenzia: Návod pre dámy, ako získať majetok

Autorka: Sophie Irwin

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Ikar
 • Recenzent knihu čítal: 5 hodín
 • Počet strán: 328
 • Rok vydania: 2023
 • ISBN: 9788055187174
 • Originálny názov: A Lady’s Guide to Fortune-Hunting

Láska je to posledné čo hľadá…

Kitty Talbotovej zostali po smrti jej rodičov nemalé dlhy a štyri mladšie sestry, ktorým treba zaistiť budúcnosť. Navyše pán Linfield odvolal ich sobáš, a tak jedinou jej možnosťou je dobre sa vydať, lenže v dedine, kde žije, je o bohatých ženíchov núdza.

Obsah

Z rozpadávajúceho sa domu na vidieku odchádza preto do Londýna za svojou tetou Dorothy, ktorá ju má uviesť do spoločnosti a predstaviť svojim známym. Avšak ani tento okruh ľudí Kitty nestačí a je odhodlaná mieriť ešte vyššie, medzi londýnsku smotánku…

Keď sa zdá, že sa jej plán začína napĺňať a Kitty sa podarilo očariť urodzeného pána Archieho, objaví sa na scéne jeho brat lord Radcliff, ktorý ju prekukne a je odhodlaný sobášu zabrániť. No ani to Kitty nezastaví, a hoci upustí od predstavy vydať za práve za Archieho, svojím spôsobom si prefíkane obkrúti okolo prsta aj jeho prezieravého brata. Práve ten jej chtiac-nechtiac pomáha spoznať iných mladíkov z londýnskej smotánky, no aj táto cesta je poriadne kľukatá a zdá sa, že získať sobášom majetok nie je vôbec také jednoduché…

„Predstava každej z nich, osamelej, hladnej a zúfalej, sa jej mihla pred očami. Kitty pred pánom Linfieldom ešte nevyronila ani slzu, lebo jej nestál za to, ale teraz ju to naozaj bolelo. Už toho toľko stratili. Bola to Kitty, ktorá musela sestrám vysvetliť, že mama sa už nebude mať lepšie. Kitty bola tá, ktorá im oznámila správu o otcovom úmrtí. Ako im mala teraz vysvetliť, že to najhoršie ešte len príde?“Sophie Irwin

Recenzia

Zoznámenie sa s postavami a prostredím prebieha veľmi hladko – čitateľ sa okamžite ocitá v centre diania a pozoruje cieľavedomú Kitty, ktorá si odhodlane ide za svojím snom. Práve vďaka tomu uplynie niekoľko desiatok strán ako voda, no o niečo neskôr sa dej dostáva do fázy, ktorej priebeh nemusí potešiť každú čitateľku. Dejový spád totiž naberá pomalšie tempo a príbeh je poskladaný z bežných situácií, rozhovorov a spoločenských udalostí, počas ktorých sa nedeje nič výnimočné a dramatické.

Ak niekoho dej neosloví hneď na začiatku, bude sa touto etapou knihy predierať len s veľkými ťažkosťami a pomerne silným sebazaprením. No pre tú časť čitateliek, ktorú príbeh očarí, to nemusí predstavovať veľkú prekážku, predovšetkým vtedy, ak si dokážu vychutnať ostrovtip hlavnej hrdinky a nájdu zábavné momenty aj v bežných situáciách. Koniec príbehu už v sebe nesie značnú dávku akcie, avšak pre niekoho to stále môže byť slabou kompenzáciou. Je teda len vecou vkusu a očakávaní, komu sa príbeh zapáči a koho bude naopak nudiť.

výkup kníh online

O predvídateľnosti deja sa taktiež dá diskutovať – hoci nejde o výsostne prvoplánovú a predvídateľnú zápletku, skúsené čitateľky už v prvej polovici začnú tušiť, kto bude napokon ženích Kitty Talbottovej. Napriek tomu táto skutočnosť neovplyvňuje pôžitok z príbehu – predsa len až do úplného konca nie je nič naisto potvrdené.

Hlavná hrdinka pôsobí v rámci žánru historických romancií celkom osviežujúco. Nejde o typicky naivné a poslušné dievča, ktoré sa vyžíva v drahých šatách a klebetení a láska je pre ňu druhoradá. O pravidlách vyššej spoločenskej vrstvy veľa nevie a často jej členmi aj opovrhuje. Mnohokrát teda čitateľovi podáva svoj ironický a uštipačný pohľad na vec.

Záver

Niekto si knihu zamiluje, inému sa bude zdať nemastná-neslaná. Návod pre dámy, ako získať majetok má potenciál osloviť čitateľa, no zároveň ho pomerne ľahko môže aj trochu sklamať. Ak očakávate akciu a neustály dejový posun, budú vás mnohé pasáže nudiť. No v prípade, že chcete spoznať netypickú hlavnú hrdinku a hľadáte historickú romancu, ktorá je trochu iná a rozhodne nie presladenám je tu veľká šanca, že vás kniha zaujme. My ju v rámci tohto žánru hodnotíme ako priemerné dielo, ktoré nás síce neurazilo, no zato ani nenadchlo.

Pre koho odporúčame:

Plusy

 • netypická hlavná hrdinka
 • čitateľ sa rýchlo zoznámi s dejom
 • aj nudnejšie pasáže sa čítajú rýchlo a ľahko
 • dej nie je presladený

Mínusy

 • pomalší dejový spád
 • množstvo pasáží môže čitateľov nudiť

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Kitty Talbotová, Cecily Talbotová, teta Dorothy
  • lady Amelia, Archie – pán de Lacy, lady Radcliffová
  • lord Radcliff, Henry Hinsley
 • Prostredie: Londýn
 • Obdobie: rok 1818.
 • Témy: dlhy, sobáš, smotánka, peniaze, bohatstvo

Odporúčané knihy

Návod pre dámy, ako získať majetok – Sophie Irwin – cena

Návod pre dámy, ako získať majetok

Kitty Talbotová potrebuje získať majetok. Alebo lepšie povedané manžela, ktorý ho má. Po smrti rodičov nesie povinnosť finančne zabezpečiť mladšie sestry na svojich pleciach. Ako to však urobiť, keď im otec zanechal len dlhy? Existuje jediné východisko. Musí sa dobre vydať, a to čo najrýchlejšie. Na to, aby zachránila rodinu pred krachom, už nemá veľa času. Odhodlaná Kitty sa nikdy nezľakla žiadnej výzvy, a tak zamieri na to najdesivejšie bojisko – do plesových….čítať viac

martinus.skPozrieť cenu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPozrieť cenu
...

Autorka

Sophie Irwinová vyrastala v Dorsete a po skončení univerzity sa presťahovala do južného Londýna. Roky strávila ponorená do štúdia historickej beletrie, od dizertačnej práce o tom, ako Georgette Heyerová pomohla vyhrať druhú svetovú vojnu, až po čas strávený v zaprášených stohoch a starých zväzkoch, pri podrobnom dobovom výskume pri písaní tejto knihy. Jej láska a vášeň pre historickú fikciu prinášajú do tohto žánru závan čerstvého vzduchu a súčasnej energie. Sophie dúfa, že sa jej podarí preniesť čitateľov do regentského Londýna, kde sa tanečné sály podobajú skôr bojiskám. A Lady’s Guide to Fortune-Hunting je Sophiiným debutovým románom a predal sa už v dvadsiatich krajinách po celom svete.

Sophie Irwin autorka

Sophie Irwin autorka

Aktualizované: 28. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies