Neobyčajné leto

Jack Shakespearow/15. mája 2021/Romány/5 min. čítania

Neobyčajné leto recenzia

Recenzia na knihu - Neobyčajné leto, Kristína Pavelková

Knižná recenzia: Neobyčajné leto

Autor: Kristína Pavelková

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Marenčin PT
 • Recenzent knihu čítal: 05hod 10min
 • Počet strán: 254

Na nájdenie tých správnych životných priorít nikdy nie je neskoro.

Občas má každý z nás pocit, že sa točíme v bludnom kruhu a náš život sa riadi akýmsi imaginárnym vzorcom, podľa ktorého sa správame, a to bez toho, aby sme si tento zákerný proces všimli. Je naozaj také ťažké vzdať sa starých zaužívaných pravidiel a odpútať sa od hodnôt, na ktorých sme predtým tak mocne lipli?

Obsah

Paula je typická kariéristka, ktorá kvôli práci odsúva naozaj všetko. Schematický kolobeh života jej naruší smrť tety Ester a ona odchádza na dedinu, kde teta žila. Po prečítaní závetu sa Paula spolu so sestrou nestačia čudovať… Ak chcú, aby nadobudol platnosť, musia obe v Tulipovciach stráviť aspoň tri mesiace. Paula so sestrou Lujzou sa tak zabývajú v tetinom domčeku a spoznávajú úplne odlišný svet. Okrem dedinských intríg však obe spozorujú aj jednu podstatnú vec – vymanenie sa spod osídiel hektického života má ku podivu blahodárne účinky. Čo im chcela teta Ester závetom naznačiť?

Doteraz bol Paulin život iba práca, všetko podriaďovala jej, teraz musí vymyslieť, ako neprísť o prácu a zároveň splniť tetine podmienky v závete. Nevedela pochopiť tetine pohnútky, ktoré ju viedli k takým zaväzujúcim podmienkam pre získanie dedičstva. Starostovo vysvetlenie bolo strohé, vraj Ester chcela, aby sa pokračovalo v tom, čo sama dokončila.Kristína Pavelková

Neobyčajné leto je príbeh, ktorý je doslova plný rôznorodých kontrastov. Prvým z nich, ktorý čitateľovi okamžite udrie do očí, je sesterské duo. Zatiaľ čo Paula sústreďuje svoju pozornosť len na profesijný život, Lujza už dlhší čas rieši problém, ktorý dnes pôsobí ako strašiak mnohých žien v produktívnom veku. Snaží sa otehotnieť, no namiesto želaného výsledku ju vždy čaká len sklamanie. Náhle ocitnutie sa v maličkej dedinke je taktiež protiklad, s ktorým sa autorka pekne vyhrala. V Tulipovciach má deň zrazu oveľa viac hodín, všetko plynie pozvoľna, prítomný moment vrhá silnejší tieň. Dedinské intrigy, ktorým musí Paula čeliť, sú taktiež prvkom, ktorý dotvára celkový dojem z nového prostredia a poukazuje na odlišnosť dvoch krajov.

Kristína Pavelková autor

Kristína Pavelková autor

Ženy na čele so Žofiou sa rýchlo rozbehli k oknu, cez ktoré mali rozhľad na parkovisko pred budovou kultúrneho domu. Poodhrnuli zašednutú záclonu, aby lepšie videli, ako Paula kráča k svojmu luxusnému autu. ,Pozrite sa, ako sa nesie, panička z mesta,‘ ozvala sa jedna z nich. ,Jej handry museli stáť kopec peňazí a to jej nablýskané auto ani nehovorím,‘ pohoršovala sa ďalej.Kristína Pavelková

Oceňujem, že sa autorka snažila všetky svoje myšlienky rozvetviť a nevtesnala hlavnú zápletku do jednoduchej a priamočiatrej dejovej línie. Z textu je cítiť, že dbala na detaily, čím svoju knihu trochu odlíšila od ostatných ženských románov. Vďaka tomu aj romantická zápletka ustupuje mierne do úzadia a v plnom nasadení čitateľa pohltí až na konci. Dovtedy budete mať pocit, že ste sa začítali do moderného, sviežeho a rýchlo sa čítajúce románu, v ktorom sa pozornosť sústreďuje skôr na posolstvo, ktoré doň autorka zasiala. Poukázala v ňom na nedostatky dnešnej rýchlej doby a taktiež na skutočnosť, že tok svojich myšlienok mnohokrát nasmerujeme k nepodstatným maličkostiam.

Neobyčajné leto v sebe ukrýva peknú myšlienku a táto skutočnosť dnes v mnohých knihách absentuje. Nie je to typický ženský román plný nežností a sladkej romantiky. Kniha je napísaná pútavo, vyniká pomerne širokou slovnou zásobou aj dobre zvládnutou štylistikou. Viacero postáv a množstvo životných osudov zabezpečujú dynamiku deja, centrom príbehu teda nie je len postava Pauly, ale postupom strán sa čitateľ zoznamuje s väčším počtom čiastkových príbehov.

Záver

Všetci by sme mali aspoň na malú chvíľu zastaviť, rozhliadnuť sa okolo seba a popremýšľať, či nám život neuniká pomedzi prsty. Nie všetci totiž máme starostlivú a prezieravú tetu, ktorá na nás zhora dohliadne, tak ako to bolo v prípade Pauly. Uznávame tie správne hodnoty? Vieme rozlíšiť, čo nás robí šťastnými a dôsledkom čoho sa, naopak, stávame len bezmocnými otrokmi?

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • širšia slovná zásoba
 • pútavý dej
 • príbeh v sebe ukrýva myšlienku a množstvo čitateľov sa vďaka nej zamyslí nad svojím životom
 • kniha je plná kontrastov či protikladov a zachytáva viacero životných osudov

Pre koho áno

 • pre každého, kto hľadá svieži a živý príbeh
 • pre ženy, ktorým sa zunovala klasická romantika
 • pre milovníkov oddychových príbehov, ktorí si však stále potrpia na dobre spracovaný príbeh

Pre koho nie

 • pre čitateľov a čitateľky, ktorí si  nevedia bez klasickej romantickej zápletky oddychový román ani len predstaviť

Vyjadrenie autorky

Príbeh odkrýva dva rozdielne svety, jeden o starostiach dnešnej rýchlej doby a druhý pokojný, zastaraný, ale obohatený o dedinské intrigy a pletky. Aj keď obálka knižky môže napovedať o sladkom romantickom príbehu, nie je to celkom tak. Neobyčajné leto je o súčasnom uponáhľanom svete, v ktorom akosi pozabúdame na seba, ale aj na skutočné hodnoty, ako sú láska a rodina, namiesto toho bažíme po kariére, peniazoch a materiálnych statkoch. Príbeh zahalený tajomnom v sebe ukrýva viacero zápletiek, je zmesou emócií – smútku zo straty, sklamania z nenaplnenej túžby, radosti, lásky, ktorá zväzuje, aj o tom, že život dokáže byť často nevyspytateľný. Príbeh nesie v sebe odkaz, že niekedy treba spomaliť a vychutnať čaro prítomného okamihu.

Kde kúpite knihu Neobyčajné leto

bux logo

Aktualizované: 20. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies