Nie som básnik recenzia

Recenzia na knihu - Nie som básnik, Peter „Expl0ited“ Altof

Knižná recenzia: Nie som básnik

Autor: Peter „Expl0ited“ Altof

Recenzent: Mária Pažmová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: IKAR, YOLI
  • Recenzent knihu čítal: 01hod 15min
  • Počet strán: 80

„Keď budem starý, zaleziem sám nepozorovaný niekam, kde môžem pozorovať svet.“

Kniha s názvom Nie som básnik čitateľov umelo nevtesnáva do prostredia vysokej poézie, čo veľmi oceňujem, keďže tu o vysokom štýle písania naozaj nemožno hovoriť. Básne písané viac-menej viazaným veršom si mladý vloger vymýšľa tak, ako prichádzajú.

Prevažujú básne o láske, o ktorej je síce deväťdesiat percent slovenskej poézie, avšak jeho poetizovanie je trošku odlišné.

Moje básne. Vytrhnuté časti mojej podstaty. Len chabé pokusy pozliepať kúsky vlastnej nahoty.Peter „Expl0ited“ Altof
...

Sám hovorí, že by chcel povedať niečo múdre. Niečo, čo v jeho kanáli na youtube.com sledovatelia nenájdu. Zanechať posolstvo však dvadsaťročný chalan jednou zbierkou nemôže. Tu sa potýka s rivalmi vyššieho rangu.

Tematicky je celá kniha takmer jednotná, nemožno tu hovoriť o veľkých rozdieloch. Tak ako každý mladý človek, aj Expl0ited vníma lásku všetkými svojimi zmyslami, necháva sa ňou obklopovať a premýšľa o nej ako o svojom jedinom vykúpení a budúcnosti.

Jeho sny a doterajšie skúsenosti spája do jednotiek, ktoré ďalej rozdeľuje na menšie verše a znova ich spája jednoduchými rýmami. Na jednej strane možno hovoriť o zastaranom spôsobe rýmovania, no na druhej strane sa tento spôsob písania, najmä u takýchto mladých autorov, dá považovať za cestu učenia sa.

Peter „Expl0ited“ Altof autor

Peter „Expl0ited“ Altof autor

Je otázkou, či sa Expl0ited poučí od lepších moderných autorov, alebo si bude tvrdohlavo raziť cestu písania rýmom schémy ABAB. Ďalšou otázkou je aj to, či je písanie to, čo ho naozaj baví a bude v ňom pokračovať aj ďalšími zbierkami.

Zbierka Nie som básnik je evidentnou prvotinou, a tiež je evidentne aj určená pre nenáročných čitateľov, preto k nej ani ja nebudem príliš kritická. Cieľová skupina čitateľov je v dospievajúcom veku. Nachádzajú si tu výpovede jedného na otázky mnohých.

Štylistika a jazyk mladých ľudí sa v dnešnej dobe dostáva do krízy. Poézia ako taká, by mala odrážať to najvyššie a najušľachtilejšie, čo zo seba autor vie dať. No keďže v tejto recenzii hovorím o knižnej prvotine, samozrejme, nie je problém nájsť tu isté rezervy.

Napriek tomu možno tušiť dobrý začiatok. Hoci vyjadrovacie prostriedky bežnej mládeže pôsobia ako ozvláštnenie, ani metafory, ktoré tu sú, nie sú celkom zlé. Plnia svoju funkciu, text je s nimi zaujímavejší, čitateľ si za ne môže vo vlastnej fantázii dosadiť to svoje.

Otáčam v rukách svet, ktorým sa pre mňa stala a dotýkam sa prstami miest, kam ju unesie, keď budem veľký.Peter „Expl0ited“ Altof

Na záver chcem napísať len toľko. Písanie a čítanie vám nemôže nič zobrať. Obe vám môžu len niečo poskytnúť. Expl0ited je žiarivým dôkazom toho, že pocity sa dajú povedať krásne – cez básne.

Plusy a charakteristické črty

  • zbierka je tematicky jednotná
  • je tu cítiť, že ide o autorov debut
  • jednoduché rýmy
  • pomerne vydarené metafory

Pre koho áno

  • pre nenáročných čitateľov
  • pre dospievajúcu mládež

Pre koho nie

  • pre náročnejšie publikum poézie

Kde kúpite knihu Nie som básnik

bux logo

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies