Nočné motýle

Jack Shakespearow/13. júla 2021/Romány/5 min. čítania

Nočné motýle recenzia

Recenzia na knihu - Nočné motýle, Katarína Tholtová

Knižná recenzia: Nočné motýle

Autor: Katarína Tholtová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Recenzent knihu čítal: 03hod 48min
 • Počet strán: 168

Príbeh o lekárovi, ktorý lovil nočné motýle odeté do ľudskej kože

Stalo sa vám niekedy, že ste pre únavu či nepokojnú myseľ nemohli dlhé hodiny zaspať a namiesto odpočinku na vás v posteli čakala len úmorná naháňačka krehkých a neostrých náznakov pochádzajúcich zo spánkovej ríše? Hlavné postavy z tohto príbehu majú oveľa väčší problém

Obsah

Štyria mladí ľudia, ktorí sa doposiaľ vôbec nepoznali – Ema, Tim, Pablo a Sára nespali už niekoľko mesiacov. Hoci sa to zdá zvláštne a nikto im neverí, skutočne sa už dlhé týždne neponorili do ríše snov. Dôvod síce nepoznajú, no vďaka podivnému doktorovi Hechterovi založia Klub platonických milovníkov spánku. Spoločne tak prichádzajú na niečo, čo ich fascinuje i straší zároveň. Vo svojich životoch pozorujú zvláštne javy bdelého snenia. Výpadky pamäti, strata kontroly nad svojím životom a neuvážené plynutie času ich prinúti k tomu, aby medzi týmito stavmi a nespavosťou hľadali súvislosť. Podarí sa im to? Skutočne bdelé snenie súvisí s tým, že v noci nezažmúria oka? A čo nesympatický a čudný doktor? Nehrozí im nebezpečenstvo, keď sa stretávajú poza jeho chrbát a odmietajú oficiálnu terapiu?

Nálada doktora Hechtera sa v posledných týždňoch zhoršovala a zhoršovala. Keď sa v lete začal venovať výskumnému projektu s provizórnym názvom Nočné motýle, dal výpoveď na miestnej univerzite a rozlúčil sa s klientmi zo svojej súkromnej praxe. Nakúpil si desiatky užitočných kníh, študoval ich a plánoval, ako to celé zorganizuje.Katarína Tholtová

Nočné motýle sú vskutku špecifickým a svojráznym príbehom, ktorý jedni budú milovať a iní tu skrytú krásu nájdu len v náznakoch, prípadne vôbec. Aj keď niektoré pasáže vyznievajú trochu odbornejšie, ako je publikum u oddychových príbehoch zvyknuté, stále sa kniha nevymyká z rámca nenáročných kníh určených na relax. No skutočnosť, že autorka nesiahla po klišéovitej a ošúchanej téme, však knižku odlišuje od ostatných oddychoviek, a to tým spôsobom, že ju nad iné príbehy vyvyšuje.

Netradičná zápletka, nepredvídateľný dej, permanentná gradácia a výborné podanie príbehu pomocou širšej slovnej zásoby a rozumného vyskladania viet príjemne zapôsobí na náročnejších čitateľov, ktorí vedia oceniť originalitu, svojskosť a individuálnosť textu. Jednotlivé postavy prešli taktiež istou profiláciou a každý jeden životný osud zapôsobí na čitateľa ako lákadlo.

Katarína Tholtová autor

Katarína Tholtová autor

Vyhodili ma z práce!‘ oznámil Pablo na nasledujúcom stretnutí Klubu platonických milovníkov spánku. ,Vraj som sa tam štyri dni vôbec neukázal a nezdvíhal som telefón. Šéf mi povedal, že ak nie som mŕtvy alebo neležím niekde v bezvedomí, mám padáka. Pritom som sa v ten prvý deň normálne chystal do roboty.Katarína Tholtová

Knižka v sebe ukrýva banálne, no čarovné posolstvo – snívať musíme vždy, za každých okolností. Pretože ak na sny zabudneme, prípadne ich úplne vylúčime zo svojich životov, neprinesie nám to úžitok, no práve naopak – bude to mať na nás i našich blízkych priam deštrukčný dopad. Autorka tak vďaka svojmu príbehu čitateľom pripomenula síce starú, no prachom zapadnutú pravdu, na ktorú sa zabúda. Zároveň tak slovenským autorom poskytla dôkaz, že oddychový príbeh môže aj inú podobu a nemusí sa niesť v duchu vzťahového trojuholníka.

Záver

Nočné motýle odporúčam pre čitateľov, ktorí obľubujú inakosť a v poslednom čase zisťujú, že sa prejedli všedných vzťahových románov neustále sa krútiacich dokola okolo svojej tenučkej osi. Ak obľubujete oddychové romány, no máte chuť na zmenu, príbeh o štyroch mladých ľuďoch, ktorí sa vymanili spod osídiel spánku, vás dozaista zaujme a pohladí po tom správnom mieste na duši.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • zaujímavý motív
 • permanentné napätie
 • plynulá gradácia deja
 • dej nie je prvoplánový ani predvídateľný
 • jednoduchý, vecný a strohý štýl písania, ktorý len podčiarkuje profesionálny dojem

Pre koho áno

 • pre náročnejších čitateľov, ktorí však stále hľadajú oddychový príbeh
 • pre mužov aj pre ženy
 • pre čitateľov, ktorí majú v obľube netradičné oddychové príbehy

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí veľmi neobľubujú, ak sa autor venuje psychológii

Kde kúpite knihu Nočné motýle

bux logo

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies