Obyčajné šťastie

Jack Shakespearow/15. mája 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Obyčajné šťastie recenzia

Recenzia na knihu - Obyčajné šťastie, Mária Hamzová

Knižná recenzia: Obyčajné šťastie

Autor: Mária Hamzová

Recenzent: Veronika Vargová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Recenzent knihu čítal: 05hod 55min
 • Počet strán: 304

Každý hľadáme svoj kúsok obyčajného šťastia…

Prečo niekto prepláva životom bezstarostne a druhý sa zasa neustále pre niečo trápi? Je to spôsobené životným postojom, intuíciou, ktorá občas pri dôležitom kroku zradí, alebo osudom, ktorý sa s nami zahráva?

Obsah

Príbeh zachytáva hneď niekoľko charakterov, ktorých spoločným spojovníkom je postava Zity – ženy v strednom veku s už dospelými deťmi a manželom, ktorý ju nerešpektuje ako osobnosť. Keď sa od neho odváži odísť, ani len netuší, že sa do pravých problémov ešte len vrhá. Komplikovaný vzťah s dcérou sa vyhrotí a jej jediná opora jej prestane poskytovať bezpečie, ktoré brala ako istotu. Rozhodne sa pre to odísť od celého cirkusu čo najďalej a útočisko nachádza na samote u svojej tety Irmy. Avšak aj toto miesto má svoje tajomstvá, ktoré ju síce privedú na iné myšlienky, no nebezpečenstvo sa jej zo seba nepodarí striasť…

– Našla si frajera a odišla za ním. Ako vysvetlenie by ti to malo stačiť.

– Prečo si toho frajera našla? Bol si na ňu zlý?

– Dopekla, čo ma tu spovedáš? – zlostne hodil Richard uterák do umývadla. – Tvoja matka si narazila chlapa, odišla za ním a so mnou sa rozvádza. Čo je na tom čudné?

Mária Hamzová

Obyčajné šťastie ponúka viacero príbehov, v ktorých sa odohrávajú nie celkom šťastné a lichotivé chvíle. Avšak spôsob, akým autorka tieto charaktery a ich životy sprostredkuje čitateľom, nemusí každému imponovať. Dej je vcelku ponurý, no náročnejšieho čitateľa nedokáže emočne zasiahnuť aj napriek viacerým závažným problémom, ktoré sa v texte naskytnú.

Hoci sa objavujú situácie, ktoré by si mohli vyslúžiť empatiu zo strany publika, sú podané príliš priamočiaro a plytko. Časté dialógy pôsobia pomerne plocho, jednotlivé postavy sa správajú len ako bábky mechanicky vykonávajúce pokyny autorky a situáciu nezachraňujú ani priame opisy ich skľúčených pocitov.

Mária Hamzová autor

Mária Hamzová autor

Zita sa s ťažkým pocitom na duši uložila do postele. Zatvorila oči, ale vedela, že nezaspí. Prehadzovala sa z boka na bok a premýšľala. Ivona sa rozišla s Ľubošom… Čo sa stalo? Nechal on ju, či sa presvedčila sama, čo je to za človeka? Chúďa dievča, trápi sa a je u úplne cudzieho človeka… Keď ju posteľ omínala, vstala a otvorila okno dokorán.Mária Hamzová

Dynamika deja je pomerne nízka, no celkom plynulá, i keď sa občas naskytnú fázy, kedy čitatelia pocítia pravý opak. Nejde však o nič katastrofálne a tento dojem v relatívne krátkom čase mizne. Čitateľka, ktorú tento príbeh upúta a ktorá mu prepáči mierne nedostatky, preletí knihou celkom rýchlo. Už spomenuté časté dialógy zabezpečujú rýchly postup vpred naprieč stránkami, rovnako tomu napomáha aj jednoduchá slovná zásoba, ktorá je príznačná pre oddychový žáner.

Záver

Obyčajné šťastie určite nepredstavuje vrchol autorkinej tvorby. Mária Hamzová má za sebou aj vydarenejšie tituly, ktoré jej priniesli masívnu čitateľskú základňu. Aj napriek vymenovaným slabým miestam však príbeh má potenciál osloviť väčšinu svojej cieľovej skupiny. Ide totiž o všedný dramaticko-romantický príbeh, ktorý síce vyplní dlhú chvíľu a svojím obsahom nikoho neuráža, no zároveň v nikom nezanechá dlhotrvajúcu emočnú stopu.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • jednoduchá slovná zásoba
 • rôznorodé životné osudy mnohých postáv, ktoré navzájom spája postava Zity
 • ploché dialógy
 • priamočiare konanie postáv
 • mierna, no plynulá dynamika

Pre koho áno

 • pre nenáročné čitateľky
 • pre ženy, ktoré si chcú počas čítania oddýchnuť a nie analyzovať príbeh do hĺbky

Pre koho nie

 • pre čitateľky, ktoré majú vysoké nároky aj na ženskú oddychovú literatúru

Kde kúpite knihu Obyčajné šťastie

bux logo

Aktualizované: 20. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies