Odvrátená tvár lásky

Jack Shakespearow/16. mája 2021/Young Adult/5 min. čítania
Odvrátená tvár lásky Colleen Hoover recenzia

Odvrátená tvár lásky, Colleen Hoover - recenzia

Knižná recenzia: Odvrátená tvár lásky

Recenzent: Miška Hossová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Miriam Ghaniová
 • Pôvodný názov: Ugly Love
 • Recenzent knihu čítal: 04hod 10min
 • Počet strán: 320

Sú tajomstvá, ktoré by sme najradšej zmazali z mysle.

Spomienky na minulé vzťahy zväčša bývajú bolestivé. Niektoré viac, niektoré menej a len na malú časť z nich sme schopní spomínať bez pichľavého pocitu v hrudi. No čo ak prejde niekoľko rokov a ťažoba na duši neodchádza?

Obsah

Keď sa Tate nasťahuje k svojmu bratovi, spoznáva jeho kamaráta i suseda Milesa. Zvláštna chémia, ktorá medzi nimi zapôsobí, je doslova hmatateľná, no vo vzduchu visí jedno veľké ALE. Miles nechce hovoriť o minulosti, neženie sa do vzťahu, a preto sa s Tate dohodnú, že nikdy neprekročia isté hranice. Čím viac si však rozumejú v posteli, tým viac Tate zisťuje, že jej to nestačí a chce nielen Milesovo telo, no i jeho dušu. Odhodlá sa Miles zlomiť pravidlá, ktoré si sám stanovil? A kto je Rachel, na ktorú neustále spomína? Čaká na Tate šťastný koniec alebo boľavý rozchod?

Som v rozpakoch. Pohltí ma hanba. Nemám potuchy, čo mu je, ale som natoľko hrdá a mám málo odvahy, aby som sa opýtala. Mám pocit, že nastal koniec. Neviem, či som pripravená, aby to bol koniec. Nie som si istá, či niekedy budem dosť silná na nejaký koniec. Nenávidím samu seba za to, že to dospelo až sem.Colleen Hooverová
...

V príbehu si pozíciu rozprávača vymieňajú obe hlavné postavy, Tate i Miles. Každý z nich rozpráva v prvej osobe, pričom však Miles spočiatku neanalyzuje prítomnosť, ale obdobie spred šiestich rokov. Čitateľovi tak dáva indície k tomu, aby si uvedomil, že sa práve vtedy udial veľký tresk, ktorý má dopad aj na Milesov súčasný život. Tate zatiaľ podáva publiku pohľad na aktuálne dianie v jej živote, vďaka čomu možno vidieť, že sa vo svojom novom objave a jeho čudnom správaní stráca. Milesovo podanie okolností je navyše graficky spracované inak, než je čitateľ bežne zvyknutý – text nie je zarovnaný do bloku, ale na stred. Spočiatku je potrebné si na túto odlišnosť zvyknúť, no po chvíli pôsobí ako príjemné ozvláštnenie príbehu.

Colleen Hooverová autor

Colleen Hooverová autor

Hľadíme na seba.
Možno keby som hľadel poriadne, nabažím sa pohľadu na ňu.
Chcem ju znovu ochutnať.
Možno keby som ju dosť ochutnal, nabažil by som sa jej.
Nečaká, kým k nej podídem, vykročí mi v ústrety.Colleen Hooverová

Obe rozprávačské roviny stupňujú napätie, ktorého intenzita sa počas celého príbehu mení. Náročnejší čitateľ tak musí rátať i s menej pútavejšími pasážami, pri ktorých však ku podivu ani vtedy knihu neodloží, nakoľko dokáže vycítiť, že o chvíľu sa hluché miesta zmenia na napínavé, prípadne také, v ktorých sa na povrch opäť vynoria nové kľúčové informácie.

Hoci sú sexuálne scény pomerne časté, ich sprostredkovanie čitateľovi knihu nedegraduje. Sex je opísaný zľahka, no nie povrchne a i napriek tomu tieto opisy nepôsobia lascívne či vulgárne. Vďaka tomu si kniha i naďalej zachováva dramaticko-romantický nádych bez rušivých a lacných prvkov na pozadí.

Emocionálna rovina môže na náročnejšieho čitateľa zapôsobiť ako klišé či prípadne ako nástroj vhodný na vydieranie. Publikum romantického žánru však tenkú hranicu medzi pravými emóciami a násilným tlačením na city nie vždy rozlišuje. Autorka využila pomerne častý prvok, ktorý tu zohráva hlavnú úlohu, pričom však nejde do hĺbky a neustále počas celého príbehu zostáva na povrchu. Kniha teda v ničom neprekračuje hranice žánru – témou, jej spracovaním, rozsahom slovnej zásoby ani originalitou.

Colleen Hoover knihy

Záver

Odvrátená tvár lásky je nenáročná dramaticko-romantická kniha, ktorá svoju cieľovú skupinu zasiahne na pravom mieste. Disponuje príjemným napätím, tajomstvom, ktoré sa pomaly odhaľuje, i postavami, ktoré dokážu okolo seba vyvolať „rozruch“.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • dve rozprávačské roviny
 • „chytľavý“ príbeh
 • jednoduchá slovná zásoba
 • náročnejší čitateľ rozpozná tlačenie na city
 • sexuálne opisy nepôsobia vulgárne

Pre koho áno

Pre koho nie

 • pre čitateľky, ktoré dokážu rozpoznať, ak autor v príbehu zbytočne tlačí na city a využíva pri tom klišé prvky

Odporúčané knihy od autorky Colleen Hooverová

Layla Hoover Colleen cena

Cena: od 15,24 €

Layla

Ani smrť nepremôže skutočnú lásku. Keď sa Leeds stretne s Laylou, je to láska na prvý pohľad. Až do jedného osudného dňa, keď na Laylu zaútočí Leedsova bývalá priateľka a postrelí ju. Layla v nemocnici bojuje o život. Po týždňoch sa fyzicky zotaví, ale psychická trauma ju veľmi zmenila, už to nie je tá bezstarostná žena, do ktorej sa zamiloval. Aby vrátil ich vzťah do starých koľají, vezme Leeds Laylu do penziónu, kde sa zoznámili. No len čo tam dorazia, Laylino správanie sa stáva čoraz bizarnejším…čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu
Všetky tvoje prednosti Colleen Hooverová cena

Cena: od 11,39 €

Všetky tvoje prednosti

Mladá spisovatelka Lowen Ashleighová se právě ocitla ve finanční tísni. Rozhodne se proto přijmout nabídku, které by se za normálních okolností vyhnula. Najme si ji manžel bestsellerové spisovatelky Verity Crawfordové, aby za jeho ženu dokončila veleúspěšnou knižní sérii. Ta se totiž po tragické nehodě nemůže práci věnovat a fanoušci už začínají být netrpěliví…čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

Cena: od 13,90 €

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPrejsť do eshopu

Aktualizované: 01. 05. 2024

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies