Otecko sa postará

Jack Shakespearow/17. mája 2021/Romány/5 min. čítania

Otecko sa postará recenzia

Recenzia na knihu - Otecko sa postará, Karin Krausová

Knižná recenzia: Otecko sa postará

Autor: Karin Krausová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Moderné romány pre ženy
 • Recenzent knihu čítal: 03hod 50min
 • Počet strán: 280

Ak vás na materskej prekvapí nuda všedných dní, zavolajte si na pomoc otecka

Narodenie dieťaťa narobí v partnerskom živote rozruch prirovnateľný k veternej smršti. Pravidlá, ktoré čerství rodičia dovtedy uznávali, strácajú platnosť, deň a noc sa zlievajú do jednej neohraničenej machule, žena prestáva dýchať a muž… Ten to znáša po svojom.

Obsah

Keď sa Bele a Artúrovi narodí syn Matias, čakajú naozaj všetko, len nie to, čo ich naozaj čaká. Po zasadnutí dvojčlennej rodinnej rady, ktorá vznikla dôsledkom ich finančnej situácie, dospejú k jednotnému záveru. Bela s materskou dovolenkou sekne a nahradí ju Artúr. Myslíte si, že sa tým všetko vyriešilo? Ale kdeže… Tie pravé problémy ešte len prichádzajú. Artúr sa síce snaží verne odkopírovať všetky Beline kroky, no predsa len je to muž. A muži všetko robia po svojom, výchovu dieťaťa nevynímajúc. Začína sa tak zbesilá jazda, počas ktorej Bela ťahá dve šichty, jednu v práci a druhú doma, a snaží sa z tohto kolotoča nezblázniť, neobhrýzť si všetky nechty a neprepadať panike. No Artúr, zdá sa, ťahá za úplne iný koniec a nič nenasvedčuje tomu, že by to chcel svojej zákonitej uľahčiť.

Chvíľu som mala pocit, že toto sa mi snáď sníva. Že môj manžel, inžinier, stavbár, ktorý naprojektoval trojposchodovú budovu, niekoľko rodinných domov a most cez rieku, po ktorej chodia aj vlaky, musel byť vo chvíli, keď dával Matiasovi plienku alebo opitý, alebo duchom mimo slnečnú galaxiu. Alebo to nemohol byť on. Prvá verzia neprichádzala do úvahy, ani druhá nevyzerala vierohodne.Karin Krausová
...

Artúr v Oteckovi sa postará sa síce o syna postaral len tak-tak, no čitateľom dokáže priniesť dávku zábavy, vtipných prekvapení i šokov, ktoré by nechcela zažiť žiadna matka. V knižnom svete v bezpečí písmeniek a šuchotavých stránok sa však dá zvládnuť aj nejaká tá pohroma, preto netradičná detská párty, stratenie dieťaťa v nákupnom centre či (ne)pohodový výlet s rodinkou od susedov vyvoláva čitateľom namiesto hrôzy skôr úsmev na tvári. Dej plynie voľnejším tempom, nie je nasilu poháňaný vpred a jednotlivé situácie prichádzajúce v pravidelných intervaloch ho neustále posúvajú do nových rovín. Výsledkom je tak príbeh, ktorý nestagnuje, čitateľa nevyčerpáva a núti ho neustále v knihe napredovať, aby sa dozvedel, čo ho bude čakať na konci. Záver je prekvapením až do poslednej stránky, nakoľko táto téma so sebou prináša viac otáznikov ako odpovedí.

Oddychové romány (nielen) pre ženy sa zväčša sústreďujú v jednej doline a ich motívy sa len málokedy dajú označiť ako originálne. Vzťahové trojuholníky, nebezpečná láska či iskrivé príbehy bez hmatateľnej dejovej línie pozná už spamäti každý, kto po knihe siaha najmä za účelom oddychu. Postava otca na materskej dovolenke a príbeh podaný očami matky sa doposiaľ nestal stálicou na knižnom trhu a možno i to je hlavný dôvod, prečo je kniha návyková, čitateľná a poskytuje publiku pocit, že vkročilo do neznáma.

Karin Krausová autor

Karin Krausová autor

Záver

Otecko sa postará predstavuje príjemné, prekvapivé a úsmevné čítanie, v ktorom sa nájde každá matka. Autorka poukázala na rozdiely medzi mužom a ženou a ich vnímaní rodičovstva. Žene sa prevráti svet naruby a muž  pravdepodobne postrehne len jedno – väčšiu únavu na svojej žene. Dôležité je však dodať, že kniha sa k téme stavia s nadhľadom a žiadna zo zúčastnených strán sa po jej prečítaní nebude cítiť dotknuto. Jedinými emóciami, ktoré tu hrozia, sú smiech a radosť z toho, že čitateľ siahol po kúsku, ktorého voľbu neoľutuje. Odporúčam pre tých, ktorí sa chcú pobaviť, čerstvým mamičkám, aby zistili, že v tom nie sú samy, a matkám, ktorých deti už síce odrástli, no aspoň uvidia, že sa stále nič nezmenilo. ?

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • originálny a neopotrebovaný námet
 • menší počet postáv, no každá má svoj charakter
 • časté dialógy
 • minimum opisov
 • žiadna stagnácia deja
 • množstvo prekvapivých momentov a situácií
 • vtip, humor, nadhľad
 • príbeh písaný v prvej osobe, rozprávačom je Bela

Pre koho áno

 • pre ženy i pre mužov
 • pre tých, ktorí obľubujú oddychové romány
 • pre čitateľov, ktorí vyhľadávajú humor

Pre koho nie

 • ak hľadáte efektívny návod, ako zatiahnuť partnera do rodičovských povinností

Kde kúpite knihu Otecko sa postará

bux logo

Aktualizované: 19. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies