Pan Kaplan má stále třídu rád – Leo Rosten – recenzia

Janka Bitalová/15. apríla 2024/Romány/5 min. čítania
Pan Kaplan má stále třídu rád – Leo Rosten – recenzia

Pan Kaplan má stále třídu rád - Leo Rosten - recenzia

Knižná recenzia: Pan Kaplan má stále třídu rád

Autor: Leo Rosten

Recenzent: Janka Bitalová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Argo
 • Originálny názov: O Kaplan! My Kaplan!
 • Recenzent knihu čítal: 4,5 hodiny
 • Rok vydania: 2023
 • Počet strán: 344
 • ISBN: 9788025739815

Klasika z humorného žánru s dokonalým prekladom!

Pan Kaplan je stredoeurópsky vysťahovalec, ktorý sa dostáva do New Yorku, kde navštevuje večerné hodiny angličtiny. V rámci nich sa so spolužiakmi stretáva s novým jazykom a jeho úskaliami. O vtipné nedorozumenia, prerieknutia a nepochopené významy pritom nie je núdza. V triede učiteľa Parkhilla, ktorý neustále balansuje medzi nadšením a zúfalstvom, totiž platí porekladlo: Jeden o voze, druhý o koze.

Obsah

Hlavná postava knihy sa rovnako ako aj iní žiaci snaží naučiť angličtinu, ale naráža na podobne znejúce slovíčka, rovnaké slová rôzneho významu a ďalšie špecifické zákonitosti tohto jazyka. Navyše, každý študent je natoľko jedinečný, že o situačný humor skutočne nie je núdza. Práve vykreslenie jednotlivých postáv zvládol autor bravúrne – čitateľ má jasnú predstavu o charaktere každého, kto sa v knihe mihne.

Samostatnou kapitolou je učiteľ Parkhill, ktorý je jedinou postavou, pri ktorej čitateľ vidí aj do jeho vnútra. Mnohokrát premýšľa, ako čo najviac pomôcť svojim zverencom, ale tiež i sebe samému, aby si ušetril vlastné nervy.

„Bylo to vskutku náročné. Profesor Parkhill si už začínal myslet, že tajemství páně Kaplanovy jediněčnosti spočíva v tom, že zatímco všichni ostatní žáci chodí do školy proto, aby vědomosti získávali, pan Kaplan tam chodí, aby vědomosti rozdával.“Leo Rosten
...

Recenzia

Okrem autora, ktorý sa vtipne pohráva s jazykom, nemožno opomenúť aj prekladateľa. Je ním Antonín Přidal, ktorý odviedol majstrovskú robotu – dej postavený na úskaliach anglického jazyka totiž perfektne previedol do češtiny.

Kniha dôsledkom svojej výnimočnosti rozdelí čitateľov na dva tábory. Ten prvý bude nadšený a užije si všetok humor, s ktorým sa tu po celý čas pracuje v rámci dialógov. Druhá skupina čitateľov knihu po niekoľkých kapitolách odloží, prípadne ju i dočíta, no s pocitom, že od príbehu čakali čosi viac. Skrátka, ide o špecifické dielo, ktoré je zložené z kratších kapitol a dôležitým prvkom sú tu práve rozhovory.

výkup kníh online

Záver

Pre mňa sa kniha Pan Kaplan má třídu stále rád stala určitou formou spestrenia. Neprečítala som ju na jedno posedenie, ale vždy, keď som sa chcela zasmiať, prelúskala som jednu či dve kapitoly. Zo svojho okolia mám odpozorované aj ďalšie skúsenosti – nadšené prečítanie na jeden záťah alebo naopak, odloženie knihy ešte pred jej polovicou. Reakcie sú teda rôznorodé, no kniha určite stojí za skúšku.

Pre koho odporúčame:

 • pre mužov aj pre ženy
 • pre čitateľov, ktorí hľadajú dielo sršiace vtipom
 • ak si chcete svoju knižnicu spestriť osobitým a jedinečným dielom

Plusy:

 • špecifický a nenapodobiteľný humor
 • zaujímavá práca s jazykom
 • úžasný preklad

Mínusy:

 • nie každému kniha sadne

Odporúčané knihy

Podivuhodný príbeh Georga von Nič - Cilla Börjlind, Rolf Börjlind - cena

Podivuhodný príbeh Georga von Nič

Na pobreží hlbokej morskej zátoky leží mestečko Zátônie. Obklopujú ho vysoké hory, preto sem slnko zavíta len raz za 5 rokov, v čase letného slnovratu. Žijú v ňom obyčajní muži s nesplnenými snami a silné, nepoddajné ženy. Spájajú ich láska a priateľstvo, ale tiež rozdeľujú nespravodlivosť, nevraživosť a žiarlivosť. Jedného dňa sa v mestečku pánubohu za chrbtom nečakane zjaví cudzinec s topánkovou…čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu
Deň radosti - Ďuro Balogh a Peter Gärtner - cena

Deň radosti

Keď sa na Silvestra roku 1977 divákom z televíznej obrazovky prihovorili Lasica so Satinským, bolo to ako zjavenie. Zakazovaní umelci, ktorých po normalizácii „upratali“ z očí verejnosti, boli zrazu späť – a hneď ako súčasť výkladnej skrine československej televíznej zábavy. Keď sa nedlho nato na obrazovky vrátili s vlastnou reláciou Ktosi je za dverami, mohlo sa zdať, že dvojicu s nejednoznačným humorom vzal komunistický režim po rokoch…čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu
Frankie - Gutsch, Maxim Leo Jochen - cena

Frankie

Humorný príbeh o hľadaní chuti do života „Ja by som teda zmysel života nechcel. Najprv ho musíš nájsť, potom musíš dávať pozor, aby si ho nestratil. A keď ho stratíš, ako teraz ty, tak furt myslíš len na to, kam sa ti podel. Podľa mňa sú so zmyslom života len problémy.“ Richard Gold sa na tento deň starostlivo pripravil. Dnes si vezme život. Slučka mu už visí okolo krku, no vtom zbadá za oknom vychudnutého túlavého kocúra, ako naňho…čítať viac

knihyprekazdeho.skPrejsť do eshopu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPrejsť do eshopu
Janka Bitalová - recenzentka, redaktorka

Janka Bitalová

Jsem milovnice knih, která má sama blízko k psaní, a tak se moje studium zaměřovalo na jazykovou a literární kulturu. Od té doby však uběhla řada let, která byla plná čtení i napsání mnoha řádků na různá témata. Kromě toho ráda vyrábím různé drobnosti, peču dobroty, starám se o náš zvěřinec a poznávám nová místa.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies