Piata loď – Monika Kompaníková – recenzia

Jack Shakespearow/10. júla 2022/Životopisy/5 min. čítania

Recenzia na knihu - Piata loď Monika Kompaníková

Recenzia na knihu - Piata loď, Monika Kompaníková ©vrabcenastreche.sk

Knižná recenzia: Piata loď

Autor: Monika Kompaníková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Koloman Kertész Bagala
 • Recenzent knihu čítal: 5 hodín
 • Počet strán: 288
 • Rok vydania: 2010

Próza s poetickým podtónom a s detskou hrdinkou určená dospelým…

Aj deti majú svoj svet, na ktorý dospeláci často zabúdajú. Všetko, s čím sú konfrontované, nasávajú do svojej duše tak, ako špongia nasáva vlhkosť – nerozlišujú, či vstrebávajú mastnotu a špinu, ktorú neskôr nebude možné vyžmýkať ani odstrániť. Aké to má dôsledky? To nám ukazuje kniha od slovenskej autorky s názvom Piata loď.

Obsah

Dvanásťročná Jarka netuší, čo je to teplo rodinného krbu. Nikdy nič podobné nezažila. Problematický vzťah s jedinými osobami, ktoré okolo seba má – starou mamou a mamou, ktorá sa do úlohy matky dostala skôr, ako by chcela, spôsobuje, že Jarka prestáva cítiť oporu a ľudskú blízkosť. Tak si jedného dňa zaumieni, že ona bude tá, čo lásku a starostlivosť rozdáva. Cudzím deťom. V záhradnej chatke. Bez akejkoľvek podpory dospelých, obkolesená len vlastnými pocitmi túžiaca ich vymeniť za tie, ktorých sa jej nikdy nedostalo.

„Sen skombinuje veci navzájom naoko nesúvisiace a človek potom nad nimi dumá a hľadá spojitosti. Lucia, moja mama Lucia – odmalička mi hovorila, nevolaj ma mama, pripadám si ako stará krava – takto zaspávala často. S očami privretými, s dvoma vlhkými čiernymi čiaročkami.“Monika Kompaníková

Hneď v úvode treba povedať, že Piata loď je trochu iná kniha. Od bežnej prózy sa líši v mnohých ohľadoch – štýlom rozprávania, jazykom aj príbehom, v ktorom je potrebné si veľa vecí domyslieť a vysvetliť. Jednoduchšie povedané – čítanie nie je jedinou prácou, ktorá tu na človeka čaká. Musí po celý čas uvažovať, hľadať, skúmať a šmátrať vo svojich pocitoch, ktorým by mal dať absolútne voľnú ruku. Autorka nič čitateľovi nepodsúva prvoplánovo, skôr mu len hodí návnadu a je na ňom, či sa za ňou načiahne a preskúma ju, alebo ju nechá odplávať v domnení, že nešlo o nič podstatné.

Táto skutočnosť je tak trochu dvojsečnou zbraňou – nie každý ju ocení. Ak ste zvyknutí na oddychové príbehy, prípadne napínavé psychologické drámy, bude vám v texte chýbať akcia. Dej sa mnohokrát zasekne a autorka vtedy necháva priestor na to, aby vynikli iné atribúty knihy, no ten typ čitateľa, ktorý nerád snorí v riadkoch a nedokáže nájsť krásu v opisoch či poetickom zobrazení atmosféry, bude z čítania poriadne sklamaný.

Monika Kompaníková má vskutku osobitý rukopis – pomocou širokej slovnej zásoby, s ktorou narába naozaj zručne, dokáže hodnoverne zachytiť atmosféru, emócie aj detaily vnútorného sveta dieťaťa, ktoré muselo dospieť skôr. Po celý čas však jej slová nechávajú čitateľovi priestor k tomu, aby si v príbehu našiel aj svoje vlastné boliestky a traumy, ktoré boli doteraz skryté možno viac, možno menej a možno boli odhalené úplne.

„Bola som sama. Keď som o štyri či päť rokov stála nad mŕtvym kocúrom pred bránkou mojej záhrady. Bez kamarátov, v ktorých by sa odrážala moja vlastná neistota, bez viery v anjelíčkov strážničkov, bez skutočného smútku za mačaťom, ktoré sa nikdy nechcelo dať pohladkať. Obávajúc sa vlastnej zvedavosti.“Monika Kompaníková
...

Autor

Monika Kompaníková je slovenská výtvarníčka a spisovateľka. Narodila sa v Považskej Bystrici v roku 1979 a vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Svoju prvú poviedku publikovala už v roku 2001, kniha Piata loď, ktorá bola neskôr sfilmovaná a za ktorú získala ocenenie Anasoft Litera, vyšla o deväť rokov neskôr. V súčasnosti žije v Pezinku s manželom a dvomi synmi a stále sa venuje literárnej tvorbe.

Monika Kompaníková autorka

Monika Kompaníková autorka

Záver

Piata loď nie je knihou pre každého. No práve to je dôkazom, že je iná, unikátna, lepšia. Ak veríte, že dobrú knihu nerobí len napínavý príbeh plný zvratov, nečakaných odhalení, lásky či napätia, no viete oceniť aj iné prvky literatúry, určite Piatu loď v kníhkupectve nemôžete obísť.

výkup kníh online

Pre koho odporúčame:

 • pre čitateľov, ktorí neprahnú po neustálej akcii a vedia si knihu vychutnať
 • ak v knihách hľadáte viac ako len napätie a zápletku
 • ak si viete oceniť unikátny štýl rozprávania a hru so slovíčkami
 • pre každého, kto hľadá výnimočné dielo – po obsahovej aj jazykovej stránke

Plusy

 • nekomplikovaný, no predsa miestami poetický a jedinečný štýl písania
 • kratšie kapitoly postupne odkrývajú kúsky minulosti a trhliny osobností hlavných postáv
 • silný a autentický príbeh
 • kniha okrem príbehu prináša aj umelecký pôžitok
 • dokonalé vykreslenie atmosféry a pocitov, ktoré sa prenesú na čitateľa

Mínusy

 • mnohých čitateľov odradia opisy alebo pasáže, v ktorých dej stagnuje a sústredí sa na vykreslenie vnímania sveta detskými očami

Súvisiace tituly

Na sútoku Monika Kompaníková cena

Cena: od 11,90 €

Na sútoku

Sú dni, z ktorých sa o sebe nič nedozviete, ale sú aj dni nezabudnuteľné, tie na sútoku. Ich koniec je začiatkom čohosi nového. Monika Kompaníková, jedna z najvýraznejších autoriek súčasnej slovenskej beletrie vo svojom novom románe Na sútoku rozpráva príbeh jedného takého dňa a dvoch žien….čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu
Celkom (ne)obyčajné veci izolovanej doby Kolektív autorov cena

Cena: od 13,29 €

Celkom (ne)obyčajné veci izolovanej doby

19 príbehov z karantény je zbierka jedinečných výpovedí o tom, ako sa známe osobnosti i obyčajní ľudia vyrovnávali s jarným lockdownom. Všetky naše plány na ten rok sa razom ocitli v domácej izolácii spolu s nami. Hoci politici vypli krajiny, naše životy sa nezastavili. Matka sa naďalej pripravovala na príchod druhého dieťaťa. Vedec neváhal a pustil sa do práce na vývoji vlastných testov….čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu
Svedectvo o živote v KĽDR Nina Špitálníková cena

Cena: od 12,39 €

Svedectvo o živote v KĽDR

Dianie v Severnej Kórei pozorne sledujú médiá a politici na celom svete, napriek tomu sa k nám z tejto krajiny dostáva len veľmi obmedzené a cenzurované množstvo informácií. Kniha koreanistky Niny Špitálníkovej, ktorá prináša sedem rozhovorov so severokórejskými utečencami, preto predstavuje mimoriadne cenný a unikátny príspevok k poznaniu jedného z najtuhších autokratických režimov na svete….čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu

Aktualizované: 28. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies