Predtým, ako som ťa spoznala – Jojo Moyes – recenzia

Jack Shakespearow/2. júla 2022/Knižné recenzie/5 min. čítania

recenzia na knihu Predtým ako som ťa poznala Jojo Moyes @vrabcenastreche.sk

Knižná recenzia: Predtým ako som ťa spoznala

Autor: Jojo Moyes

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: Ikar
  • Recenzent knihu čítal: 5 hodín
  • Počet strán: 344
  • Rok vydania: 2013

Romanticko-dramatický príbeh o hľadaní životných radostí, ktorý sa nevyvíja tak, ako by ste chceli…

Aktualizované: 26.2.2023

Len málokto si uvedomuje šťastie, ktorým ho život obdaroval Myslím, že nie všetci pociťujeme vďačnosť za to, že sa môžeme neobmedzene pohybovať, vieme sa sami a bez asistencie iných najesť či vykonať úplne bežné úkony. Zväčša zvykneme nasmerovať svoje myšlienky k oblastiam, v ktorých sa nám celkom nedarí a čaro samostatnosti si uvedomíme až v momente, keď sme odkázaní na pomoc iných.

Louise náhle prichádza o prácu a na úrade jej ponúknu miesto opatrovateľky Willa Traynera – muža, z ktorého sa po autonehode stala len nehybná bábka odkázaná na celodennú starostlivosť iných. Dievča zo skromnej rodiny tak stretáva nevrlého muža, ktorý v minulosti biedu rozhodne netrel. Will je poriadne odporný a neuľahčuje Louise ani jedinú minútu strávenú na pracovisku.

Po prvom dni je celkom rada, že zmluva, ktorú podpísala so zamestnávateľom, má dobu určitú, a ona tak vo Willovej spoločnosti strávi len šesť mesiacov. Keď sa však dozvedá dôvod svojho krátkeho pracovného pomeru, prejdú jej zimomriavky po chrbte – Will dôsledkom nepriaznivých lekárskych prognóz plánuje ukončiť svoj život v švajčiarskom sanatóriu. Louise si zaumieni, že tomuto zatrpknutému darebákovi ukáže krásy života. Podarí sa jej to? Dokáže Willovi, že aj život na invalidnom vozíku môže byť pekný? Odhodlá sa upustiť od svojho rozhodnutia a prežiť, i keď nedokonalý život po boku niekoho, kto ho miluje?

„Musel som pred tým dievčaťom zložiť klobúk dolu. Keby sa ma pred štyrmi mesiacmi niekto spýtal, či dostaneme Willa na ďalekú cestu – dočerta, že ho vôbec dostaneme z domu -, povedal by som mu: Na mysli a vo sne.“Jojo Moyes
...

Predtým ako som ťa spoznala zachytáva príbeh, ktorý, čo sa námetu týka, veľmi originálny nie je. Vzťah opatrovateľky a mrzutého muža je vykreslený vo viacerých romantických príbehoch. Spočiatku sa môže zdať, že tento titul nemá ambíciu niečím sa odlíšiť od svojich knižných predchodcov zachytávajúcich rovnakú zápletku. Po čase však čitateľ prichádza na to, že autorka do deja vsadila pár nevídaných prvkov, dokonca čitateľom kladie i otázku eutanázie, ktorá stále rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. A to všetko nenásilnou a jemnou formou za pomoci ľúbostného príbehu.

Dobrovoľné ukončenie života je tu zobrazené z dvoch úplne odlišných pohľadov – zo strany človeka, pre ktorého bude smrť vykúpením, a z pohľadu jeho blízkych, pre ktorých by tento krok znamenal katastrofu či dokonca i vlastné zlyhanie. Na pozadí hlavnej zápletky sa vyvíjajú aj osudy iných postáv. Louise nemá vyriešené vzťahy so svojím (bývalým) chlapcom Patrickom, členovia jej rodiny taktiež nemôžu povedať, že sú so životom na sto percent spokojní. Tieto vedľajšie situácie príbeh dopĺňajú a možno aj vďaka nim nepôsobí príliš depresívne a pochmúrne.

Príbeh obsahuje menej dialógov, v istých častiach by ich zniesol i viac, čo by len podporilo svižnosť textu. Napätie je spočiatku nesmierne tichučké a k čitateľovi sa vkráda pomaly. Väčšina kapitol je písaná z pohľadu Louise, no občas natrafíte aj na výpovede Louisinej sestry Treeny či Willovho ošetrovateľa Nathana. Napriek pomalšej gradácii deja príbeh dokáže čitateľa zaujať a pohltiť. Pasáže, kde dejová línia stagnuje na jednom mieste, sú tvorené zo situácií, v ktorých Willove okolie na čele s Louise podniká kroky potrebná na to, aby tento človek opäť našiel stratenú chuť pokračovať v slede živote. Aj v týchto pasážach je teda prítomné akési napätie, počas ktorého sa na čitateľa striedavo prenáša nádej a rezignácia.

„Will málo jedol a takmer stále spal. Vyzeral unavený nielen z choroby, ale aj zo života, z nášho zasahovania do jeho súkromia, z pokusov o optimistické rozhovory, z neúnavného úsilia okolia postarať sa, aby sa cítil lepšie. Toleroval to, ale mala som pocit, že často by bol radšej, keby som ho nechala na pokoji.“Jojo Moyes

Predtým ako som ťa spoznala je prvým dielom rovnomennej série. Ďalšie časti sú:

Autor

Jojo Moyes je pseudonym britskej novinárky a spisovateľky Pauline Sary Jo Moyes Arthur. Momentálne žije v Londýne a radí sa medzi hŕstku spisovateľov, ktorí dvakrát vyhrali ocenenie romantický román roka – Romantic Novel of the Year Award. Predtým ako som ťa spoznala je jej najznámejším dielom, ktoré slúžilo ako predloha k rovnomennému filmu. Medzi ďalšie jej tituly patria Čo bolo potom, Jeden plus jeden, Darca hviezd či Strieborný záliv.

Záver

Predtým ako som ťa spoznala je príbeh nesmierne emotívny. Nastoľuje zopár filozofických otázok, na ktoré si každý zodpovie tak, ako to vníma a pociťuje, a poukáže na problémy, s ktorými sa ľudia s telesným postihnutím každodenne stretávajú. Typická presladená romantika tu zastúpená nie je, všetky ľúbostné pocity autorka obalila do dramatickej schránky. Ak máte radi napínavé čítanie, v ktorom dominuje láska a otázka života a smrti, tento kúsok by ste nemali obísť. So zatajeným dychom budete čakať na jeho zakončenie.

Pre koho odporúčame:

  • ak hľadáte výnimočný romantický príbeh
  • ak aj od romantiky očakávate trochu viac

Plusy

  • príbeh nastoľuje otázku eutanázie
  • množstvo okamihov, pri ktorých sa čitateľ zamyslí
  • ľúbostná zápletka je len nástroj pre vyjadrenie hlbšej idey

Mínusy

  • pomalší nástup napätia

Knihy od autorky Jojo Moyes

Cena: od 13,90 €

Čo bolo potom

Keby ste stratili niekoho, koho veľmi milujete, zmenil by sa váš pohľad na svet? Prehodnotili by ste rebríček svojich životných hodnôt? V románe Jojo Moyesovej, ktorý je pokračovaním osudov hlavných hrdinov bestsellera Predtým ako som ťa poznala, sa Louisa Clarková vydáva na podobnú cestu a hľadá odpovede na svoje otázky…čítať viac

Knižná recenzia: Čo bolo potom

martinus.skPrejsť do eshopu

Cena: od 11,88 €

Stále som to ja

Louisa Clarková pricestuje do New Yorku za novým životom. Je presvedčená, že jej odchod za dobrodružstvom sa dá skĺbiť so vzťahom s mužom, od ktorého ju delí celý oceán. Louisa sa zamestná v honosnom dome na Piatej avenue ako asistentka mladej manželky boháča Leonarda Gopnika….čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu
Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies