Prekliata recenzia

Recenzia na knihu - Prekliata, Ružena Scherhauferová

Knižná recenzia: Prekliata

Autor: Ružena Scherhauferová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: Bestseler
  • Recenzent knihu čítal: 04hod 45min
  • Počet strán: 246

Príbeh, ktorý potvrdzuje starú známu pravdu – susedov si nevyberieš

Môžme si vybrať dom, lokalitu, interiérové zariadenie a dokonca i záhradníka, ktorý nám na pozemku vytvorí malé veľké kráľovstvo. No informácie o okolitých obyvateľoch nám realitné kancelárie zväčša neposkytujú a ak je tomu predsa len tak, ide skôr o strohé skutočnosti s minimálnou výpovednou hodnotou.

Obsah

Začiatok príbehu nás privíta krátkou dramatickou scénou, ktorá je akoby vystrihnutá z napínavého hororu. Prvá kapitola zasa nahodí pozvoľné tempo a jej dej čitateľa prenesie do obdobia, ktoré sa pravdepodobne odohráva pred napätou scénou.

Melisa a jej manžel Gabriel majú vyhliadnutú obrovskú honosnú vilu s krásnym rozľahlým pozemkom a po menších nedorozumeniach s jej kúpou sa do nej nasťahujú. Po krátkom čase za nimi prichádza suseda Anina, ktorá, zdá sa, vie o dome viac ako jej noví majitelia. Stručne načrtne Melise zopár informácií o predchádzajúcich majiteľoch a zmizne ako gáfor zanechávajúc za sebou rozpačité otázky. Onedlho zabývaný pár zisťuje, že sa im niekto prechádza po pozemku a dokonca vstupuje i na pôdu domu. Idylka v novom domčeku sa tak nekoná a nahrádza ju obdobie strachu a nepríjemného pocitu, že mladomanželom niekto neustále dých na krk. Kto narúša ich súkromie? Je to práve zvláštna susedka, alebo niekto úplne iný?

Keby sa nezačali ozývať a vynárať na povrch ako démoni z hlbín ukryté tajomstvá vily. Tie štyri roky, ktoré vila prežila sama a spustla, sa na nej podpísali. Teraz bolo ťažké zbaviť ju prízrakov minulosti.Ružena Scherhauferová
...

Postupom strán sa čitateľ spoznáva s postavami a má možnosť dozvedieť sa viac o ich charaktere i minulosti. Najviac otázok v čitateľovej mysli vyvoláva práve Anina, ktorá je nesympatická nielen Gabrielovi, ale i samotnému čitateľovi. Autorka však všetky dôležité informácie vsadzuje do textu postupne a premyslene, vďaka čomu sa jej podarilo vytvoriť príbeh s množstvom otázok: Prečo pôvodná majiteľka domu nechcela dlhé roky upustiť z jeho ceny a urobila tak až teraz? Kto boli predchádzajúci obyvatelia domu a aké mali vzťahy s Aninou, s chladnou a ľadovou ženou, ktorá evidentne skrýva zarážajúce tajomstvo?

Ružena Scherhauferová autor

Ružena Scherhauferová autor

Premýšľala o živote tej zvláštnej Nemky, ktorá sa, ktovie prečo, vrátila na Slovensko a vzala so sebou aj svojho syna a jeho manželku. V hlave si premietala množstvo desivých scén, v ktorých pani Bertu Oto so Sárou možno bili, škrtili, mučili či priväzovali o stôl, alebo ju trápili hladom, smädom a spôsobovali jej opätovné muky.Ružena Scherhauferová

Autorka dbá na detaily, preto sa v príbehu vyskytujú i podrobnejšie opisy, ktoré však vôbec neznevažujú hodnotu knihy, práve naopak. Používajúc širokú slovnú zásobu autorka vykresľuje i vnútorné rozpoloženie postáv, vďaka čomu príbeh pôsobí autentickejšie a jeho podanie zasa profesionálnejšie. Už po prvých kapitolách môže čitateľ vycítiť, že za knihou stojí uvedomelý a svetaznalý autor a nie násťročný človek, ktorý produkuje titul za titlom len preto, aby sa svojimi novými výtvormi mohol pochváliť priateľom na sociálnych sieťach. Autorka sa vyhýba vulgarizmom i ostrejším slovám, postavy hovoria jazykom dospelého, inteligentného človeka, čím sa opäť vyhla ďalšiemu, dnes veľmi častého problému – silené a umelé dialógy, zbytočne preplnené slangom.

Pútavý dej, skvelý rozprávačský talent a postupné dávkovanie faktov čitateľa udržujú v permanentnej pozornosti a závislosti na príbehu. Na svoje si prídu najmä tí, ktorí majú radi pocit neistoty a vedia si všímať detaily, ktoré by ich priviedli na stopu novému zisteniu. Hoci je podobná téma ústredným motívom mnohých knižných príbehov a ja sama som ich prečítala niekoľko desiatok, kniha ma zaujala a ani raz som sa nepristihla pri tom, že ma istá pasáž začína nudiť. Trochu som sa obávala konca, ktorý by všetky moje pozitívne dojmy mohol zmariť, no po dočítaní knihy som sa len utrvdila v tom, že si autorka pre čitateľov pripravila prešpekulovanú a osobitú zápletku.

Záver

V príbehu sa síce nachádza menší počet postáv, no vzhľadom na rozsah knihy je úplne postačujúci a autorka i s malou kôpkou kariet dokázala zahrať strategicky výbornú hru. Kniha patrí medzi tie, na ktoré si čitateľ spomenie aj po niekoľkých mesiacoch a bez problémov bude vedieť opísať hlavnú zápletku a vymenovať mená postáv. A to všetko len vďaka tomu, že autorka pri písaní presne vedela, čo robí.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

  • menší počet postáv
  • výborný rozprávačský štýl
  • široká slovná zásoba
  • autorka dokázala pomerne častú tému spracovať svojrázne a profesionálne
  • výborná zápletka
  • minimálna predvídavosť deja

Pre koho áno

Pre koho nie

  • ak hľadáte strašidelnú knihu, ktorá zároveň obsahuje i rozvinutú ľúbostnú zápletku

Kde kúpite knihu Prekliata

bux logo

Aktualizované: 18. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies