Rande so životom

Jack Shakespearow/26. mája 2021/Romány/5 min. čítania

Rande so životom recenzia

Recenzia na knihu - Rande so životom, Andrea Fabrici

Knižná recenzia: Rande so životom

Autor: Andrea Fabrici

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: MERIDIANO-press, edícia Moderné romány
  • Recenzent knihu čítal: 02hod 54min
  • Počet strán: 240

Príbeh o tom, že aj život má zmysel pre humor. A poriadny

Ísť na rande či len obyčajnú schôdzku s niekým novým, to je vždy obrovský risk. Osud nám nemusí dopriať priaznivé okolnosti, nie vždy sa naplnia naše očakávania. No čo sa stane, ak si na rande pozveme život? Vtedy je to ešte nebezpečnejšie. Je to priateľ nestály, komplikovaný a len s ťažkosťami môžeme predvídať jeho nálady či reakcie.

Obsah

Natália, mladučká lekárka, ktorá si odžila naozaj dosť, by nám o nestálosti pána Života vedela prednášať aj celé hodiny. V prvej kapitole ju spoznávame ako čerstvú držiteľku diplomu. Stojí vo veľkolepej aule a rozhliada sa po hľadisku, očami hľadá svojich blízkych. Rodičov, kamarátku Dominiku aj sestru Lindu, ktorá neskôr v príbehu prevezme rozprávačskú štafetu.

Kto si myslí, že nám ružová obálka odzrkadľuje romantický obsah, ten sa trafil poriadne vedľa. V knižke totiž nájdeme skutočný príbeh mladej ženy, ktorá sa vo svete dospelákov a zodpovednosti občas nemálo strácala. Anorexia, zachytenie sa do pazúrov neperspetkívneho vzťahu, snaha postaviť sa na vlastné nohy vystriedaná úplnou rezignáciou. Dáva život druhé šance? Nemali by sme si vážiť to, čo máme a zbytočne nepokúšať osud? Príbeh Natálie, myslím, hovorí za všetko…

Nevnímala som nič, iba nekonečné ticho. Rýchly inzulín. Mal byť mojím vykúpením. V jednej chvíli som si to rozmyslela. Krátky záblesk, v ktorom som to chcela vzdať, sa stratil skôr, ako som bola schopná konať. Pred očami sa mi zatmelo a jediné čo si pamätám, bolo, že mi vo vrecku lekárskeho plášťa zazvonil mobil.Andrea Fabrici
...

Rande so životom je prvou knižkou, ktorá vyšla v edícii Moderné romány. Deskripcia tejto edície nám sľubuje svieži a moderný jazyk, silný príbeh, reálne zápletky, postavy, pri ktorých budete mať pocit, že sa podobajú na vás či na vašich blízkych. V knižnom svete sa však dáva priveľa sľubov a ten, kto ich vypustí z úst, ich nie vždy aj naplní. Ako to bolo v tomto prípade? Čo môžete očakávať od tejto knihy, ktorá na chrbte nesie nemalú zodpovednosť, pretože je ukážkovou vzorkou ďalších edičných sestier či bratov?

Dobrou správou je, že sa nás vydavateľstvo nesnažilo nalákať, nevyfúklo krásne pestrofarebné bubliny, ktoré by po začítaní sa do príbehu v momente praskli. V románe skutočne nájdeme príbeh napísaný sviežim, no nie patetickým jazykom, reálne postavy aj zápletku, ktorá síce v našich životoch taká častá nie je, no, žiaľ, život občas ponúka i takéto momenty. Dej sa hladko posúval vpred, stagnáciu som príliš nezaznamenávala, neustále sa v knižke objavovali nové situácie, na ktoré nadväzovali ďalšie a ďalšie.

Deti nevedeli, čo sa stalo, stačilo, že videli plakať nás. Malá Mia nemala ďaleko k hysterickému záchvatu. Utešovala som všetkých. Plakala a objímala raz deti, raz mamu.Andrea Fabrici

Hlavná hrdinka vás svojím konaním občas poriadne potrápi, no zároveň sa čitateľ vďaka jej činom môže zamyslieť nad vrtkavosťou života. Natália má svoje chyby, dáva ich na sebe znať, a to je práve na príbehu to najsympatickejšie. Na nič sa nehrá, neponúka nám model „superženy”, aký často nachádzame v iných ženských románoch.

Záver

So životom sa neradno zahrávať. Nikdy totiž neviete, kedy mu prasknú nervy a povie si: ,Dosť, toto je konečná!’ Rande so životom nám ponúka príbeh ženy, ktorá svoj osud a jeho trpezlivosť poriadne preskúšala. Po prečítaní tohto príbehu si poviete, že vnútorná rovnováha je tým najlepším predpokladom pre šťastný život. Inak totiž môže prísť obdobie plné chaosu a disharmónie, ktoré rozladí nielen vás, ale i vašich blízkych.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

  • svieži a ľahký jazyk
  • hlavná postava, ktorá má svoje chyby
  • príbeh má dvoch rozprávačov
  • dej nie je predvítateľný

Pre koho áno

  • pre ženy, ktoré obľubujú ľahké a oddychové príbehy, no ťažká romantika im veľmi blízka nie je

Pre koho nie

  • ak očakávate od príbehu lepkavé dialógy nasýtené vyznaniami lásky, alebo tradičnú romantickú zápletku

Kde kúpite knihu Rande so životom

bux logo

Aktualizované: 17. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies