Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Jack Shakespearow/27. mája 2021/Rozprávky/5 min. čítania

Recenzia na knihu - Škriatok v pyžamku a iné rozprávky, Zuzana Kubašáková

Recenzia na knihu - Škriatok v pyžamku a iné rozprávky, Zuzana Kubašáková

Knižná recenzia: Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Autor: Zuzana Kubašáková

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Taktik
 • Recenzent knihu čítal: 01hod 55min
 • Počet strán: 80

Výchovné problémy sa dajú „vyliečiť“ rozprávkou

Ničenie hračiek, nechuť umývať si zúbky, lenivosť, posmievanie sa iným? Deti vedia svojich rodičov poriadne vytrápiť. V prípade, že nepomáha dohováranie, všetko vyrieši rozprávka!

Obsah

Škriatok v pyžamku obsahuje. Deti a ich rodičia spoznajú niekoľko detských postáv zasadených do bežného, ale i fiktívneho a čitateľsky atraktívneho prostredia, do ktorého sa sem-tam pritrafí aj čarovný charakter. Pani Zlosť, hlások, ktorý rezignoval na svoju majiteľku, či zúbok večne protestujúci voči zubnej kefke dokážu vytvoriť síce kratší, no pútavý a poučný príbeh, ktorý deti usmerní a hravou formou im poskytne príklad, čo sa stane, ak…

A Dajmivela? Tá teraz driemká. Niekedy sa aj ona preberie a pýta si svoj chlebík, ale Anička už tej nezbednici nedovolí pýtať si ho stále. Naučila sa ovládať svoje chute. Frutuzela stále dúfa, že Dajmivela sa jedného dňa naučí mať rada aj zdravé jedlo. Vždy jej ponúka ovocie a zeleninu a dúfa, že Dajmivela si ich s radosťou dá.Zuzana Kubašáková
...

Na konci každej rozprávky sa nachádzajú tipy a malé praktické úlohy, ktorými možno podporiť náučný efekt príbehu. Nakoľko sa vždy jedna rozprávka venuje odlišnému problému, aj záverečné rady majú rôznorodý charakter. Zväčša však ide o dovysvetľovanie istých skutočností, vymenovanie vlastných zážitkov, prípadne vedenie spoločného rozhovoru. Kniha teda podporuje spoluprácu rodiča s dieťaťom a neplní len zábavnú funkciu, čo ocení každý dospelý, ktorý k výchove pristupuje zodpovedne.

Veľmi pozoruhodným prvkom sú aj ilustrácie. Okrem drobných kreslených postavičiek a neživých predmetov, ktorým autorka pomocou príbehu vdýchla dušu, tu možno nájsť aj autentické fotografie detí a ich rodičov. Myslím, že aj vďaka tomu sa zvyšuje miera poučnosti jednotlivých príbehov – každá rozprávka má svojho reálneho zástupcu, ktorý sa pred očami detí popasoval s istým výchovným problémom.

Zuzana Kubašáková autor

Zuzana Kubašáková autor

Spomeňte si na svoju obľúbenú hračku a povedzte dieťaťu, ako ste sa o ňu starali a ako ste ju chránili. Kde všade ste ju brávali a aké máte na ňu spomienky.Zuzana Kubašáková

Záver

Rozsah príbehov je zodpovedajúci svojej cieľovej skupine. Pár stránok totiž úplne postačí na vykreslenie problému a poskytnutie jeho riešenia, pričom však detskému čitateľovi neklesá pozornosť ani koncentrácia. Aj po skončení rozprávky je tu vysoká šanca, že dieťaťu ostane energia a chuť na rozhovor o skutočnostiach, s ktorými sa v príbehu stretlo.

Škriatok v pyžamku je pozoruhodná kniha vhodná pre deti, ktoré sa ešte len zoznamujú so svetom a musia čeliť mnohým novým skutočnostiam. Krásne grafické spracovanie, originálne príbehy a hravosť prepojenú s morálnym ponaučením, ktoré je možné okamžite uplatniť do praxe, ocení každý rodič, ktorému záleží na svojom potomkovi.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • obsahovo neprepojené krátke príbehy
 • na konci každej rozprávky je pár návrhov ako s príbehom úspešne pracovať ďalej
 • ilustrácie, ale aj autentické fotografie
 • príbehy majú ponaučenie a pomáhajú čeliť najčastejším výchovným problémom
 • primeraný rozsah

Pre koho áno

 • pre deti v predškolskom veku
 • pre rodičov, ktorí si nevedia poradiť s typickými detskými vrtochmi

Pre koho nie

 • pre deti staršie ako 8 – 9 rokov

Kde kúpite knihu Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

bux logo

Aktualizované: 11. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies