Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch – recenzia

Jack Shakespearow/18. mája 2022/Odborné a náučné/10 min. čítania

Katarína Nádašská - Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch – knižná recenzia

Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch – recenzia @vrabcenastreche.sk

Knižná recenzia: Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch

Autor: PhDr. Katarína Nádaská

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Fortuna Libri
 • Recenzent knihu čítal: 6 hodín
 • Počet strán: 328
 • Rok vydania: 2012
 • ISBN: 9788081420566

Knihu nájdete v eshope:

Dokonalý prehľad o slovenských tradíciách a sviatkoch!

Aké piesne si naši predkovia spievali pri konkrétnych udalostiach? Aké tradície sprevádzali sviatky a aké dni v roku vlastne boli dôvodom na sviatok? Čím si ľudia ozdobovali svoje domy na Turíce, ako vyzerali vianočné darčeky a ako vznikali koledy? To všetko a omnoho viac možno nájsť v knihe Slovenský rok od Kataríny Nádaskéj.

Obsah

Držať knihu v rukách je zážitkom samo osebe. Ide o veľký a hrubý titul s kvalitnou väzbou, ktorý vo svojom vnútri neskrýva len jednoliaty text, ale aj rôzne verše a pôsobivé farebné ilustrácie. Grafické spracovanie je dotiahnuté do detailov a robí z knihy výnimočný kúsok, ktorý zaujme a upúta aj ľudí, ktorí sa o slovenský folklór veľmi nezaujímajú.

kniha o slovenskom folklore etnologia
...

Kniha je rozdelená na 4 kapitoly – jar, leto, jeseň a zimu. V jednotlivých kapitolách možno nájsť opis sviatkov, ktoré v daných ročných obdobiach naši predkovia slávili. Okrem tých, ktoré sa preniesli aj do súčasnosti, tu čitateľ nájde omnoho viac zaujímavostí – vysvetlenie sviatku Sv. Juraja, priebeh Turíc alebo históriu dedinských a mestských jarmokov. Ide o milé a pútavé čítanie, počas ktorého možno skákať z kapitoly na kapitolu a cielene si vyhľadávať tie udalosti, ktoré čitateľa zaujímajú najviac.

„Je možné, že aj v predkresťanskom období sa Slovania v čase zimného slnovratu okrem prianí všetkého dobrého obdarúvali drobnými predmetmi a pozornosťami. Pre kresťanov bolo darom už samo narodenie Ježiša Krista – Božieho syna. Vianočné darčeky boli spočiatku skôr symbolické. … Otcom sa dával tabak, vďačným darom boli topánky, dievky dostávali stužky do vlasov…“Katarína Nádaská

Záver

Napriek tomu, že ide o titul z pera vyštudovanej etnologičky, jazyk v knihe je prispôsobený bežnému čitateľovi – všetky udalosti sú vyobrazené jednoducho bez použitia komplikovaných fráz alebo cudzích slov, vďaka čomu sa knižke rozširuje potenciálna čitateľská základňa. Aj laik si tu nájde informácie, ktoré ho zaujmú a pripútajú ku knihe.

Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch prestavuje mimoriadne vydarený titul. Ak hľadáte originálny darček nielen pre starých rodičov či známych, ktorí dlhodobo žijú v zahraničí, touto knižkou skutočne nič nepokazíte. Ide o dielo, ktoré sa nielen vyníma na poličke, ale poskytne čitateľovi množstvo informácií, ktoré by sa, nebyť tohto titulu, nikdy nedozvedel.

Autorka

Katarína Nádaská je známa slovenská historička a etnologička, ktorú môžete často vidieť na televíznej obrazovke. Pôsobila ako kurátorka a literárna historička v Múzeu mesta Bratislava alebo ako odborná vedecká pracovníčka v Divadelnom ústave v Bratislave. Dnes sa venuje historickému poradenstvu v masmediálnej a filmovej oblasti. Okrem titulu Slovenský rok je autorkou alebo spoluautorkou niekoľkých ďalších titulov, medzi nimi napríklad Čím žila slovenská rodina či Čary a veštby.

Katarina Nádaská autorka

Katarina Nádaská autorka

Pre koho odporúčame:

 • pre každého, kto sa chce dozvedieť viac o slovenských tradíciách
 • pre zberateľov výnimočných titulov
 • pre milovníkov folklóru a slovenských tradícií
 • vhodná ako darček pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Plusy

 • veľká masívna kniha s kvalitnou väzbou a papierom
 • krásne pôsobivé ilustrácie
 • množstvo zaujímavostí
 • osobité grafické spracovanie
 • vhodná ako darček
 • kedykoľvek si v nej môžete zalistovať a vyhľadať konkrétnu udalosť, ktorá vás zaujíma

Mínusy

 • pre každého, kto sa chce dozvedieť viac o slovenských tradíciách
 • pre zberateľov výnimočných titulov
 • pre milovníkov folklóru a slovenských tradícií
 • vhodná ako darček pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Knihy od autorky Kataríny Nádaskéj

Čím žila slovenská rodina Rodinné zvyky, slávnosti a tradície v našej ľudovej kultúre cena

Cena: od 19,86 €

Čím žila slovenská rodina

Napriek tomu, že slovenská rodina za posledných sedemdesiat rokov prekonala nemalé zmeny, neprestala byť trvalou hodnotou dnešného človeka. Jej postavenie v súčasnom myslení nadväzuje na miesto, ktoré zastávala v sústave hodnôt našich predkov….čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu
Afrodiziaká v slovenskej kuchyni cena

Cena: od 19,86 €

Afrodiziaká v slovenskej kuchyni

Ako prežívame zaľúbenosť? Milujeme srdcom alebo naozaj ide láska cez žalúdok? Znamená pre nás láska aj dobré jedlo, keď ho doma pripravíme pre svojho milého či milú? Prečo sa súčasťou jedál oddávna stali afrodiziaká?…..čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu
Rok v slovenskej ľudovej kuchyni cena

Cena: od 21,41 €

Rok v slovenskej ľudovej kuchyni

Katarína Nádaská v knihe prináša zasvätený pohľad na tradičnú kuchyňu v presvedčení, že práve táto stránka ľudovej kultúry môže byť žriedlom originálnych farieb, chutí a vôní Slovenska, ku ktorým sa oplatí vracať aj v dnešných časoch….čítať viac

Čary a veštby Katarína Nádaská cena

Cena: od 23,66 €

Čary a veštby

Čary a veštby spolu s magickými prostriedkami a formami ľudovej liečby boli vždy významnou zložkou duchovného sveta našich predkov a prirodzenou súčasťou dedičstva slovenskej ľudovej kultúry…čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu
Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies