Slza recenzia

Recenzia na knihu - Slza, Lauren Kateová

Knižná recenzia: Slza

Autor: Lauren Kateová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR, edícia YOLI
 • Preklad: Oľga Kralovičová
 • Pôvodný názov: Teardrop
 • Recenzent knihu čítal: 03hod 46min
 • Počet strán: 384

Knihu nájdete v eshope:

Aj absurdný príkaz môže mať svoje opodstatnenie

Nikdy nevyroniť ani slzu? Dá sa to? Veď slzami si ventilujeme všetky naše pocity počnúc smútkom až po úprimnú radosť. Eureka si však tento luxus dovoliť nemôže. Pýtate sa prečo? Taký je totiž odkaz, ktorý jej zanechala jej matka. A že je životne dôležitý, to sa budeme postupne dozvedať…

Obsah

Eureka v mladom veku prišla pri nešťastí o svoju mamu. Ich auto zmietla veľká prívalová vlna a naša hlavná hrdinka z tejto katastrofy vyviazla živá len obrovským zázrakom. Pamätá si iba nejasnú postavu, ktorá ju zachránila. Prečo však musela umrieť jej matka, to nik netuší a ona sa musí naučiť žiť aj s pocitom veľkej životnej straty. Keď Eureka dostáva do rúk dedičstvo, nestačí sa nad jeho bizarnosťou čudovať. Hromový kameň odpudzujúci vodu a kniha napísaná v čudnom jazyku. Aký majú tieto veci význam? Čím viac sa Eureka snaží dopátrať k podstate, tým viac čudných udalostí sa deje a ona zisťuje, že je vo veľkom nebezpečenstve. Je ten zvláštny chlapec Ander nejakým spôsobom zainteresovaný do Eurekinho životného príbehu? Prečo má stále sa zväčšujúci pocit, že jej niekto či niečo ide po krku?

Už po prečítaní prvých dvoch odsekov je čitateľovi jasné, že sa voči Eureke kuje zákerný plán. Autorka nám tak odhalila tajomstvo, ktoré sa Eureka bude dozvedať postupne. Stále však vo vzduchu visí otázka, prečo je tomu tak. Kto sú to členovia spolku Nositeľov rodu? A prečo im tak veľmi záleží na tom, aby ich plán vyšiel? Čím sa Eureka s jej matkou previnili, že si vyslúžili takýto trest?

...
Aj chlapec v člne patril k Nositeľom, bol najmladší z rodu. Auto na moste bol chrysler z roku 1988 farby šampanského, mal najazdených dvestotisíc míľ a spätné zrkadlo prilepené páskou. Šoférovala ho archeologička, červenovláska, matka. V aute s ňou sedela jej sedemnásťročná dcéra z New Iberie v Louisiane a práve na ňu sa Nositelia zamerali. Dievča i jeho matka budú o chvíľu mŕtve – ak chlapec niečo nepokazí. Volal sa Ander. A potil sa.Lauren Kateová

Hlavné postavy, Eureka a Ander, sa dostávajú do niekoľkých vnútorných rozporov. Ander sa nevie preniesť cez city, ktoré k Eureke pociťuje a ona si zasa nevie vysvetliť, prečo ju to k nemu tak veľmi ťahá. Autorka sa touto romantickou, no nie sladučkou a vtieravou zápletkou, dostáva pod kožu i tým čitateľom, ktorí fantasy žáner veľmi neobľubujú, prípadne sa s ním doteraz veľmi nestretávali.

Laureen Kateovej sa tak podarilo osloviť široký okruh čitateľov. Motív lásky je tu približovacím prostriedkom k mladým dievčatám, mystický podtón a legendy zakomponované do moderného sveta zasa upútajú i starších čitateľov. Z textu na nás číha neistota, napätie i mnoho hrozieb a tieto prvky zasa ulahodia tým, ktorí si potrpia na pravidelnú gradáciu deja, posun vpred a zimomriavky.

K žánru Young Adult som nikdy nepociťovala veľké sympatie. Vždy som si pod týmto pojmom predstavila množstvo fantastických prvkov a lepivú, priam až neznesiteľnú romantiku. Vďaka tejto knihe som mala možnosť zistiť, že nie každá autorka fantasy kníh pre mladých vsádza na klišé. V Slze som našla harmonické a vyrovnané spojenie žánrov, ktoré obľubuje snáď každý mladý človek – dráma, mystika, romantika, fantasy a v neposlednom rade sa tu vyskytli aj kriminálne prvky.

Lauren tak vytvorilo dielo, ktoré zaujme svojím nápadom, širokým spektrom opísaných pocitov a netradičným spojením niekoľkých knižných žánrov. Slza je len prvou časťou trilógie a koniec je napísaný tak, aby ste po ďalšom dieli siahli hneď, ako sa objaví v kníhkupectvách.

Lauren Kateová autor

Lauren Kateová autor

Záver

Tak ako, chcete sa aj vy zoznámiť s Eurekou, s dievčaťom, ktoré musí prekonávať obtiažnejšie životné prekážky ako jej vrstovníci? Tešíte sa na príbeh inšpirovaný bájnou Atlantídou a túžite zistiť pravý dôvod, prečo má Eureka prikázané nikdy neplakať?

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • rovnováha čiastkových žánrov
 • pútavá zápletka
 • mystické prvky sa miešajú s realitou

Pre koho áno

 • v prvom rade pre mladých ľudí a milovníkov fantasy žánru
 • pre každého, kto sa rád začíta do príbehu, v ktorom sa strieda realita s fantastikou

Pre koho nie

 • ak nemáte v obľube príbehy, ktoré sa v bežnom svete nemôžu reálne stať

Kde kúpite knihu Slza

Zdroje

 1. Wikipedia : Lauren Kateová,  Img – Lauren Kateová

Aktualizované: 13. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies